Hedef Belirlemenin Önemi

"Rotasını belirlemeyen gemiye, hiçbir rüzgar yardım edemez"   - MontaigneBirazdan okuyacağınız yazı, hayatta elde etmek istediklerini hayal boyutunda yaşayanlar ve gerçekleştiremeyenlerle hayallerini hedeflere dönüştürerek yaşamına somut olarak getirenler arasındaki farkı açıklamaktadır.

Hedefiniz belli olursa karar vermeniz daha hızlı ve hedefinize ulaşmanız daha kolay olur. Bununla birlikte, amacın net olarak belirlenmiş olması ve ona sahip olma konusunda dayanılmaz bir arzunuzun olması yolculuk boyunca vazgeçmemenizi sağlayacaktır.

İnsan beyni başarının tetiklediği bir mekanizmadır, belirlediğiniz hedeflere ulaşmak için durmadan çabalar. Hedef belirlemenin ne kadar önemli olduğunu her zaman duyarız veya bir yerlerde okuruz. Ama hedefleri yazmaya gelince bunu genellikle yapmayız.

Yapılan araştırmalara göre, insanların yalnızca %3’ünün yazılı, %27’sinin sözlü, %70 inin de hiç bir yazılı ya da sözlü hedeflerinin olmadığını gösteriyor. Bununla birlikte hedef ve planlarını yazan %3’lük kesim de  zenginliğin %98 ini oluşturuyor.

Yazılı hale getirilmemiş bir hedef, bir dilek ya da fanteziden öteye geçemez, arkasında bir enerji yoktur. Yazılmamış hedefler her zaman, kafa karışıklığına, belirsizliğine, yanlış yönlendirilmeye yol açar.

Bir hedefiniz veya vizyonunuz olmazsa, beyninizin hedefleyecek bir şeyi olmaz. Bu durumda her gün önüne çıkan sıradan bir nesneye ya da kişiye odaklanır.
Beynin bu özelliğini, bir hedefe doğrultulan, elinizde tuttuğunuz bir ok ve yay gibi düşünün. Beyniniz oku atmadan bu hedefe gereksinim duyar. Bir hedef yoksa ok rastgele hareket edecek ve o stratejik 12’yi ıskalayacaktır!  Beyniniz için de aynı şey geçerlidir, ya stratejik bir hedefiniz vardır ya da rastgele bir “bakalım ne olacak” bakışı.


Sizce hangi bakış açısı %3’lük kesimin içinde?

Hedeflerinizi belirlerken; spesifik olun, tam olarak ne istediğinize karar verin. Bir yapılacaklar listesi çıkarın ve bu listeyi plan haline getirin. Zaman sınırı koyun, ölçülebilir, gerçekçi ve ulaşılabilir olmasına özen gösterin. Düzenli aralıklarla gözden geçirin ve güncelleyin.Bir Afrika atasözü şöyle der;
Sabah bir ceylan uyanır Afrika’da.

Kafasında tek bir düşünce vardır.

En hızlı koşan aslandan daha hızlı koşabilmek,

Yoksa aslana yem olacaktır.

Her sabah bir aslan uyanır Afrika’da.

Kafasında tek bir düşünce vardır.

En yavaş koşan ceylandan daha hızlı koşabilmek,

Yoksa açlıktan ölecektir.

İster aslan olun, İster ceylan olun hiç önemi yok.


Yeter ki güneş doğduğunda koşuyor olmanız gerektiğini unutmayın.

“Banu Bilecen”

Instagram

Instagram