IQ ve EQ Üzerine Bir Yazı

IQ Arttırmanın da yolları oluyor... Sınırların ötesine geçmek, gelişmek, kendimizi geliştirmek elimizde... Gelin bu konuda neler önerilmiş inceleyelim...
1- Nefes alırken burnumuzu kullanmak

Burundan alınan nefes direkt olarak beyin fonksiyonlarını etkiler. Kan'da ki oksijen seviyesi artması, beyni de oksijen yönünden zengin kılar. Bu tam da benim ilgi alanım olan konudur. Yoga yapanlar bilirler, nefes tahmin ettiğinizden çok daha önemlidir. Şimdi; sağ işaret parmağınızla sol burnunuzu kapatın ve sadece sağ burun deliğinizden 4 saniye nefes alın, 4 saniye nefes verin. Bunu en az 4 tur devam ettirin. Sonra tam tersi, sol işaret parmağınızla sağ burnunuzu kapatın ve sadece sol burun deliğinizden 4 saniye nefes alın, 4 saniye nefes verin. Bunu da en az 4 tur devam ettirin. Yaptığınız bu nefes egzersizi ile beynin her iki lobunu da aktive etmiş olacaksınız. Bittiğinde kendinizi çok daha DENGEDE, yenilenmiş, odaklanmış ve rahatlamış hissedeceksiniz.


2- Günlük tutmak

Newton, Einstein, Thomas Jefferson gibi IQ’su yüksek ve süper beyinlerin, araştırmalara göre ortak özelliklerinden bir tanesi de günlük tutmalarıdır..! Thomas Edison’un notlarının yaklaşık 3 milyon sayfaya denk geldiğini de unutmamak gereklidir. Dönem dönem ben de günlük tutarım. Bu süreçlerde hem farkındalığımın arttığını, hem de yaratacılığımı yüksek seviyede kullandığımı gözlemlerim.


3- Hızlı okuma yöntemleri

Hızlı okuma yöntemi ile kısa sürede çok daha fazla bilgi öğrenebilirsiniz. Bu IQ’ nuzu arttırır, beyin fonksiyonlarınız gelişir, öğrendiklerinizi daha fazla akılda tutabilirsiniz. Hangi bilgiye ihtiyacınız olduğunu, bu bilgileri yaşamınızda nasıl kullanacağınızı en iyi siz bilebilirsiniz. Doğru bilgiler ile donanımlı olmak, potansiyelinizi üst seviyede kullanmanızı destekleyecektir.


4- Farklı şeyler öğrenmek ve bilmek

Öğrendiğiniz her yeni şey beyninizde yeni bir sinirsel bağlantı oluşturur. İsviçreli Bilim İnsanlarının araştırmalarına göre; zeki kişilerin bağlantıları, normal insanlardan daha fazladır. Başka bir deyişle, zeki kişi fazla bağlantısı olan kişidir diye de yorumlayabiliriz. Beynimizi ne kadar fazla girift, komplike uyarana maruz bırakabilirsek IQ seviyemizi de o kadar çok artırabiliriz.

 

5- Sık sık minik mola vermek

Genellikle beynimiz başta ve sonra okuduklarımızı hatırlar ve arada kalanları daha çabuk unutmaya meyillidir. Bu yüzden mola sayımızı sıklaştırarak bu kaybı minimum düzeye indirebiliriz. Uzmanlara göre, 30 dakika bunun için ideal bir süredir. Her 30 dakikalık çalışmanızın ardından çok kısa bir mola vermek yine İQ’muzu yükselten bir uygulamadır.


6- Kahvaltının önemi ve IQ'muz

Sağlam ve verimli bir kahvaltının problem çözme, konsantrasyon, zihinsel performansınızı, ruhsal durumunuzu, olumlu olarak etkiler. Sabah saatleri bedenin glikoz depolama zamanıdır. Glikoz ise beynimizin öncelikli enerji kaynağıdır. Ayrıca kahvaltı fiziksel olarak da bize olumlu etki eder. Kahvaltınızı hızlı ve aperatiflerle geçirirken bu önemli bilgi aklınızda bulunsun :)


7- Duygusal zeka

Etkili iletişim kurma, dengeli duygu durumu, düşüncelerde netlik ve sadelik, tüm bunlar başarıyı etkileyen faktörler arasındadır. Bunları bilmek EQ yani duygusal zekamıza da önem vermemizi kaçınılmaz yapmaktadır.


8- Egzersiz Yapmak

Yine uzmanlara göre; kalp atışlarınızın hızlanması zeka düzeyinizi arttırıyor, kendinizi daha iyi hissettiriyor ve hafıza kaybınızı önlüyor. Bedeninizin yapısı nasıl olursa olsun, size uygun olan bir çalışma programı mutlaka vardır. Pilates, yoga sizi fazla zorlamayacak ama dengeye getirecek öneri egzersiz programlarındandır. Bunların beyin performansınızı en üst düzeye çıkarmasını desteklediği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. 

 

9- Antioksidan kullanımı

Antioksidan beyin ve bütün vücut hücrelerinizi koruma altına alır. Bol bol antioksidan içeren gıdalar tüketmeniz öneriliyor. Beslenme programınıza ekleyebileceğiniz antioksidan kaynakları; domates, brokoli, böğürtlen, sarımsak, ıspanak, kırmızı üzüm, frambuaz, ahududu, havuç olarak özetlenmiştir.

 

10- Bütün duyularınızı kullanmak

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, iki duyu’yu birden kullandığımızda beynimiz daha iyi öğreniyor. Zaten öğrenme işleminin uygulama olduğunda çok daha kalıcı ve hızlı olduğunu biliyoruz. Mesela, çocuğunuza esnek kelimesini anlatırken eline bir lastik vererek ondan çekip uzatmasını isterseniz, çocuk bunu yaparak hem görsel, hem dokunsal, hem de işitsel olarak bunu çok daha etkili ve kalıcı olarak öğrenecektir. Biz yetişkinlerde yeni bir şey öğrenirken, öğrettiğimiz uygulamaları kendimiz içinde el altında bulundurmalıyız :)

 

Kaynak:
Alıntı


Instagram

Instagram