İş Dünyasında Aşırı Hayalperestlere Yer YOK


İş dünyası aşırı hayalperestleri kaldırmaz, iflas ettirir. 


 Aşırı hayalperestler, kendilerine aşırı güvendiklerinde, gerçekleri göremedikleri için başkaları tarafından kolayca sollanırlar. Yani hayalperestler para gelecek diye beklerken veya fazlasıyla para harcarken, tasarruflu kurnaz firmalar ise yarışta onları geçiverir.


Aşırı hayalperestler yazın çalışmayan ağustosböcekleri gibi; kış hiç gelmeyecekmiş zannederler ama kar yağınca Hanya’yı Konya’yı anlarlar.
Aşırı hayalperestler ellerindeki ürün veya mal mülkün çok değerleneceğini, ileride daha iyi fiyata satılacağını düşünürler ama dünyada veya ülkede 2001 ya da 2008 krizi gibi çok zor zamanlar, krizler yaşanabilir ve hayalperestler nakit sıkışıklığından, kredi borçlarından batar.

Tabii ki aşırı hayalperestler elemanları için de hayal görürler; yanlarında çalışanların kendisini, firmasını hiç dolandırmayacağını düşünürler ama maalesef dolandırılırlar.
Aşırı hayalperestler, gözü bağlı atlar gibidirler; sıkı ve iyi koşarlar ama nereye koştuklarını bilmezler.

Ürün geliştirirken elbette yenilikler yapmak, biraz da olsa hayal görmek iyidir ama banka ile işleri olanlara, mal alıp satanlara ayaklarını yorganlarına göre uzatmalarını öneririm. Beklenmedik şeyler her an yaşanabilir.
Hesapsız kitapsız yaşayanlar, parasının, deposunun hesabını bilmeyenler veya aşırı cesaretliler her zaman daha büyük para kaybederler. “Ben o ihaleyi alır, bitiririm; bunda da çürük tahtaya basmam,” diyenler iş patlarsa çok zararlı çıkarlar.

“Görmeden ancak yumurta alınırmış,” derler. Piyasasını, rakibini bilmeyen, görmeyen, incelemeyen, rakip ürünlerden çekinmeyen hayalperest ve gözü kara girişimcilerin işi çok zordur.

***Şirket hayal olmadan kurulmaz ama sonu hüsranla biten firma çok.
Şirket para olmadan kurulmaz ama paranın verdiği azgınlıktan batan çok.

"Mahmut Karcı"

Instagram

Instagram