Öğrenciler En Çok Hangi Şirketlerde Çalışmak İstiyor?

Öğrencilerin en ideal olarak nitelendirdikleri şirketleri hangi kelimelerle özdeşleştirdikleri sorulduğunda inovasyon, kalite ve prestijin ilk akla gelenler olduğu gözlemlendi...Universum, Türkiye'de öğrenimini sürdüren 7 bin 835 öğrencinin kariyer beklentileri ve tercihleri doğrultusunda Türkiye'nin 2013 yılı İdeal İşverenleri Listesini paylaştı.

İktisadi ve İdari Bilimler öğrencileri arasında Türk Hava Yolları birinci sırayı alırken, Google ve Microsoft az farkla onu takip ediyor. Mühendislik/IT öğrencilerine bakıldığında ise Google'ın liderliğini, Microsoft ve Aselsan takip ediyor.

" Dinamo Danışmanlık Yönetici Ortağı ve Universum Orta Doğu Direktörü Evrim Kuran'a göre, Türkiye'nin İdeal İşverenleri 2013 Araştırması, yeni nesil çalışanları çekmek ve tutmak için altın bir anahtar niteliğinde. "
 
Araştırmanın en güçlü yanlarından biri de şirketlere Y kuşağı istihdamındaki gerçek rakiplerini önemli içgörülerle sunabilme gücü.

Anketi yanıtlayan öğrenciler, Google, Microsoft ve Turkcell gibi özellikle güçlü ve sağlam işveren marka algısına sahip, prestijle anılan ve aynı zamanda inovasyona değer veren şirketleri diğerlerine göre daha fazla ön plana çıkardı.

Özellikle mühendislik fakültesindeki öğrencilerin, inovasyona diğer öğrencilere kıyasla daha fazla değer verdikleri görüldü.

Öğrencilerin en ideal olarak nitelendirdikleri şirketleri hangi kelimelerle özdeşleştirdikleri sorulduğunda inovasyon, kalite ve prestijin ilk akla gelenler olduğu gözlemlendi.

Universum Yönetim Kurulu Başkanı Claudia Tattanelli, yoğun bir şekilde yeni mezun işe alımı yapan ve kampüslerde de aktif olan şirketlerin öğrencilerin gözünde çok daha cazip bir imaja sahip olduğunu belirtti.

İktisadi ve İdari Bilimler Öğrencileri arasında bankacılık, stratejik danışmanlık ve denetim/vergi danışmanlığı sektörünün en fazla tercih edildiği görüldü.

Öte yandan Mühendislik/IT öğrencileri ise üretim, bilgi teknolojisi ve yazılım ile otomotiv sektörüne diğerlerine göre daha fazla ilgi duyduklarını belirtti.

Universum'un Türkiye İş Geliştirme Sorumlusu Arda Ertem, İktisadi İdari Bilimler öğrencilerinin şirket ve sektör tercihleri arasında, mühendislerde olduğu kadar kuvvetli bir korelasyon olmadığını belirtti.

Kadınlar farklılığı benimseyen bir iş ortamı arzu ediyor...
Kadınlar için hızlı tüketim ürünleri sektörü ve bu alanda faaliyet gösteren şirketler erkeklere kıyasla çok daha cazip bir hedef iken yine özellikle iş güvenliği konusu birçok kadın çalışan için hassas bir olgu.

Stajların tam zamanlı bir iş fırsatına çevrilme arzusunun kadınlar tarafından birçok kez altının çizilmiş olması da bunu destekliyor. Kadınlar açık iletişimi olan ve fırsat eşitliği sunan şirketleri daha gözde olarak değerlendiriyor.

Claudia Tattanelli, işverenlerin şeffaf ve eşit mesafeli bir iletişim benimsemesi ve kadınlara  doğru mesajlarla yaklaşması gerektiğini doğruluyor.Türkiye'nin en ideal 10 Şirketi - İktisadi ve İdari Bilimler (Business/Commerce)

1. THY (Türk Havayolları)
2. Google
3. Microsoft
4. Coca-Cola İçecek (CCI)
5. Turkcell
6. Unilever
7. Türkiye İş Bankası
8. Samsung
9. Doğan Yayın Grubu
10. Philip Morris International

Türkiye'nin en ideal 10 Şirketi - Mühendislik/IT (Engineering/IT)

1. Google
2. Microsoft
3. Aselsan
4. THY (Türk Hava Yolları)
5. Samsung
6. Turkcell
7. TAI (TUSAŞ)
8. IBM
9. Sony
10. Bosch

Kaynak: http://www.bigpara.comDoğru seçimlerinizin sürmesi dileğiyle,

Karınca KRC


Instagram

Instagram