Evden Çalışmak

Evden Çalışmak verimliliği nasıl arttırır?...Çin seyahat sitesi Ctrip’in çağrı merkezindeki çalışanlarına dokuz ay boyunca evden çalışmasına izin verildi.  Bunun üzerine yürütülen araştırmaya sonucunda, ofise gelen çalışanlarla evde çalışanlar karşılaştırıldığında evdekilerin yalnızca daha mutlu değil, aynı zamanda daha verimli çalıştığı tespit edildi. Ayrıca evden çalışanların işten çıkma eğilimlerinin de daha az olduğu görüldü.

Araştırma kolayca kontrol edilebilir ve uzaktan da yapılabilir bir iş olduğu için çağrı merkezi alanında yapıldı. Gönüllülerin yarısının işlerini evden takip etmelerine izin verildi. Geri kalanıysa kontrol grubu olarak ofiste çalışmaya devam etti. Evden çalışmanın olumlu etkisi 9 ay boyunca değişmedi. Bu da, evde çalışanların başta sahip oldukları bir hevesle işi yapmadıklarını, bunun sürekliliğinin olduğunu gösteriyor. Araştırma gönüllü bir grupla yapıldı, bu sebeple hepsi evden çalışan konusunda motiveydi. Buna rağmen dokuz ay sonunda vazgeçenler oldu. Bu kişiler denemiş ve bu tarz çalışma şeklinin kendilerine uygun olmadığını görmüş oldular.

Evden çalışan kişilerin ofistekilere göre yüzde 13,5 daha fazla arama yaptığının tespit edildiği araştırma, Ctrip’in, evden çalışanlardan bir tam iş gününe denk fazla verim aldığını gösteriyor. Bu insanların işi bırakma oranları da ofiste kalanların yarısı kadardı.

Nicholas Bloom’un “Verimliliği Artırmak İçin Daha Çok Personelinizin Evden Çalışmasına İzin Verin” isimli yazısından uyarlanmıştır.

Kaynak: HBRTurkiye

Instagram

Instagram