Girişimci Ruhu Olanları İşe Alın

Ekibimizde "girişimci ruhlu" insanlar isteriz ve bilfiil bunları ararız. Bunlar yerleşmiş kurallara meydan okuyan, tartışmayı ileri taşıyan özgün fikirlere sahip ve azim ve kararlılıkla hareket eden insanlardır. 


Fakat çoğu zaman iş verenler “girişimci ruhu” değil girişimcileri işe alırlar. Büyük hata.

Danışman olarak çok çeşitli müşterilerle çalıştım ve birçok şirketin yetenekli olduğunu düşündükleri çalışanları, sadece şirketin zamanını kişisel tutkuları için harcadıklarını ve kendi yan projeleri hazır olduğunda çekip gittiklerini izlemek için işe aldığını gördüm. İşverenin girişimci ruh olarak nitelendirdiği tik tak sesi aslında sadece, şirketin zamanını düşük kalite işlerle geçiştirip en iyi çalışmalarını kendi çıkarları doğrultusunda yapan girişimcinin sesidir.


Girişimcilerin büyük hayranıyım ve ben de onlardan biriyim. Fakat işveren olarak, girişimci ruhun daha büyük hayranıyım. İşte, girişimci ruhu ayırt etmenize ve geliştirmenize yardım edebilecek üç adım.


1: Akıllıca işe alın.
Nasıl mı? LinkedIn üzerinden insanların özgeçmişleri ile iş geçmişlerini karşılaştırarak başlayabilirsiniz. CV’lerinden kötü iş deneyimlerini çıkarmışlar mı? Pek çok iş başlangıcıyla dolu bir özgeçmiş mi görüyorsunuz? MBA yapmış olanlar strateji, pazarlama ya da girişimcilik alanlarında uzmanlaşmış mı? Uzmanlık alanları başvurdukları iş ile tutarsızlık mı gösteriyor? Bunlardan hiçbiri, bir insanı elemek için yeterli sebep değil, ama yüz yüze geldiğinizde, dikkatinizi arttırmak için yeterli.

Ben mülakatlarda genellikle, şirketteki belirli rollerinin dışında, şirketimizin çalışanların ilgi alanlarını destekleme felsefesi hakkında konuşmak isterim. Bunu konuştuğumuzda, adayın iş dışındaki ilgi alanları konusunda da yardım edebileceğimiz gerçeği karşısında heyecanlanıp heyecanlanmadığını görmek isterim. Ayrıca “Sizi ne harekete geçirir?” ve “Bireyi başarılı yapan nedir?” gibi doğrudan sorular sorarım. Girişimci ruhlu bireyler, şirketin günlük faaliyetleri ve kendilerinin şirketin büyümesine yapacağı katkılarla motive olurlar ve başarıyı bunlarda bulurlar. Girişimcinin cevabı ise kişisel gelişim ve bağımsızlık olacaktır.

Adayların şimdiki ve gelecekteki hedeflerini nasıl anlattıklarını iyi dinleyin. İster inanın ister inanmayın, bazı insanlar şirketteki görevlerini doğrudan doğruya kendi işlerine giden bir yol olarak gördüklerini söyler. Bu bir anda üstüne bir çizgi çekmenizi gerektirmez ama kendilerini şirketinizde uzun vadeli görüp görmediklerini kesinlikle daha çok merak etmelisiniz. Bir diğer bayrak taşıyıcı ise belirli hedefleri olandır. Girişimci ruhlu bireyler öğrenmek, denemek, uygulamak ve paylaşmak isteyenlerdir. Kendi projelerini gerçekleştirmek için basamak olarak kullanacakları belirli araçlara ulaşmaktan ziyade genel olarak deneyim kazanmakla ilgilenirler.

2: İşe alındıkları zaman, girişimci ruhlulara yaratıcılıkları ve tutkuları için bir çıkış noktası sağlayın.
Bunu yapmanın bir yolu; şirkette bir süre geçirdikten sonra çalışanlarınıza kendi tutkularına odaklanmaları için ücretli izin teklif etmektir. Bunun bir takım yolları olabilir; örneğin, çalışanın normal iş saatleri dışında kendi projesi için ofis ortamını ve kaynaklarını kullanabileceği bir anlaşma; veya tutkularının peşinden gidebilmesi için bir aylık ücretli izin. Bu tür teşvikler planlama gerektirir ve yıllık hedeflere dahil edilmelidir.

Şirketimde geliştirdiğimiz bir başka çıkış noktası, “kariyer liderlik fırsatları” (KLF) olarak adlandırdığımız, çalışanlara kendi ilgi alanlarında yeni beceriler geliştirmek için alışılmış odaklanmalarının dışında zaman ve hedef sağlayan mini-projeler. 3M ve Google’ın “inovasyon zamanı” gibi, KLF'de çalışanların yeni fikirlerini daha risksiz bir ortamda – fakat şirketin ihtiyaçları çerçevesinde - denemesini sağlar. Örneğin; bazı pazarlama odaklı danışmanlarımız, şirketin sosyal medya stratejisini geliştirme fırsatına balıklama atladı. Bu, yeni beceriler geliştirmelerini sağladı, ajanslara ödediğimiz ücretleri düşürdü ve hizmet olarak sattığımız iş stratejisi için muazzam bir vaka çalışması ortaya çıkardı. Bira meraklısı bir diğer çalışan grubu, benzer faydalar sağlayan, küçük bira üreticileri üzerine detaylı bir pazar araştırması yaptı.

3: Mükafatlara dikkat edin.
Tabii ki, her şirket, en iyi çalışanların ödüllendirildiğinden ve tembellerin elendiğinden emin olmalıdır. Fakat girişimci ruhu korumak için teşviklerinizi daha belirgin biçimde hedef almalısınız. Özgün bir şeyler katma potansiyellerinden dolayı, hedeflerini belirlemede – hem ne yapacaklarını hem de nasıl yapacaklarını – aktif rol oynamalılar. Ve teşvikler ile mükafatların, sadece tüm ekibin ödüllendirilmesi ile sınırlı olmadığından, özgün katkılarına bağlı olduğundan emin olmalısınız.

Bazen, herkes girişimci olmak istiyor gibi gözükür. Bu bir sorun olmamalı. En başarılı girişimcilerden bazıları başkaları için çalışarak, kendi projeleriyle iş saatleri dışında ilgilenerek başlamışlardır. Ancak kimin şirketinizin imkanlarını, parasını ve zamanını kendi çıkarlarına kullanabileceğinden endişelenerek şirketinizin geleceğini oluşturmak zor. Girişimcileri daha işe girmeden tarayıp bulmak ve enerjiniz ile kaynaklarınızı gerçek girişimci ruhun gelişimi için harcamanız sizin için çok daha iyi.


Yazan: Chris Smith

Kaynak: HBR Türkiye

Instagram

Instagram