İş yerinde Dedikodu Faydalı mı?

İşyerinde dedikodu yapılmasını bazıları “sorunlu” buluyor. Deneyimler bu konuda biraz temkinli olunması gerektiğini söylüyor. 


Dedikodunun negatif yönleri olduğu gibi “pozitif dedikodu”dan da bahsetmek mümkün. Şayet işyerinizde aşırı dedikodu olduğuna inanıyorsanız işte size bardağın dolu tarafı:
Çalışanlarınız arasında güçlü bağlar oluşmuş demektir, dedikodu ortağı bulmak için güçlü ve kurumsallaşmış ekiplere ihtiyaç vardır. Bu tip ekiplere sahipseniz avantajlısınız, birçok firma benzer ekipleri yaratabilmek için çok emek-para harcıyor.

Dedikodu yapılması bilgi akışının hızlı olduğu anlamına geliyor, bu özellikle “bilgi yönetimi” gibi konulara önem veren şirketler için bulunmaz bir altyapı.

Dedikodu birçok sorunun çözülebilmesine de zemin hazırlıyor. İnsanlar dedikodu yaparken kendi işlerindeki problemleri de konuşma fırsatı buluyor ve meslektaşlarının yardımıyla bu problemleri daha kolay çözebiliyorlar.

Bilimsel çalışmalar doğruladı: Dedikodu bireyi psikolojik olarak rahatlattığı gibi uyum sağlamayı da kolaylaştırarak sosyal işlev görüyor.

Dedikodu mekanizması sayesinde şirketler oldukça etkili bir denetim mekanizması kurabiliyor. Dedikoduyu engellediğinizde ise teknoloji dahil bir çok yatırım yapmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Dedikodu yapan bireyler dedikoduya konu olan “negatif” konularda daha hassaslaşabiliyor. Bu da “negatif” davranışların yaygınlık kazanmasını engelliyor.

Dedikodu ağının temel aktörleri belirlendiğinde, bu aktörler bilgi paylaşımında merkeze alınarak şirket içerisinde yayılması gereken bilgiler masrafsız olarak yayılmış oluyor.

Dedikodu ağlarının temel aktörlerini departmanlar arası rotasyona tabi tutarak informel işleyen bir bilgi paylaşım stratejisi oluşturmak mümkün.

Dedikodu insanların birbirlerini merak etmelerine ve daha çok sosyalleşmelerine zemin hazırlıyor. Bu da günümüzde başarılı şirketlerin sahip olduğu önemli zeminlerden biri.

Son olarak araştırmalara göre bir kişi ne kadar çok veri ile karşılaşırsa, o kadar yaratıcı oluyor. Yaratıcılık ve yeniliği önemseyen şirketler sözüm size: Dedikoduya prim verin.

Kaynak: HBR Türkiye

Instagram

Instagram