728x90 AdSpace

İÇERİKLER
24 Şubat 2015 Salı

Markalar ve Kuşak Farkı

Kuşak farkı, çoğumuzun düşündüğü üzere sadece bireyler arasında yaşanmıyor. Pazarlamanın filizlendiği 1910’lu yıllardan beri markalar ve tüketiciler arasında da bir kuşak farkı yaşanıyor.


Peki yeni neslin beklentileri neler? Markalar gerçekten Z kuşağını anlıyor mu? Z kuşağı ile kuşak farkı yaşamak istemeyen markaların yapması gerekenler neler?
Z kuşağı gençlerin, en büyüğü bugün 15 yaşında. Daha çocuk diyebileceğimiz bu kuşak aslında markaların gelecekteki potansiyel müşterileri. Birçok büyük markanın reklam ve pazarlama faaliyetlerinde çocuklara yer verdiğini görmekteyiz. Çünkü bu markalar bugün çocuklara yapılacak yatırımın gelecekte muhtemel bir satın alma kararını etkileyeceğinin farkındadır ve şimdiden bir sadakat yaratma niyetindedir. Bu yaşlarda sadakat yaratılır mı demeyin. Araştırmalara göre, 7 yaşına geldiğimizde marka tercihlerimizin çoğu beynimize işlenmiş oluyor. 7-11 yaş grubunda ise marka farkındalığı artırıyor. Dolayısıyla bugünün çocuklarını anlamak ve onlara yatırım yapmak markanın geleceği için oldukça önem taşıyor.
 
Yeni neslin markalardan beklentileri.

Özgürlük: Yeni nesilin en belirgin özelliği daha benmerkezci ve özgür olmaları. Bu, markaların pazarlama tarafında odaklanması gereken bir konu.
 
Teknoloji ve İnovasyon: Z kuşağı 7/24 online olmak isteyen bir nesil. Mobil teknolojinin içinde doğduğu için genelde mobil cihazlar ya da online kanallar üzerinden iletişime geçmeyi tercih ediyor. Dolayısıyla iletişim tarafında teknolojinin oldukça etkili kullanılması markalar için bir lüks değil, gereklilik olacaktır.
 
Eğlence: Eğlence hayatlarının merkezinde. Komik videolar, mizah içerikli görseller bu nedenle yeni nesilde daha çok ilgi görüyor.

Paylaşım: Sosyalleşme anlayışları online kanallar üzerinden yürüyor. Bu da sosyal medyanın yeni neslin hayatında nasıl bir yere sahip olduğunun göstergesi.
 
Aidiyet: Aidiyet sadece Z kuşağı için değil, tüm kuşaklar için geçerli olan, Maslow ihtiyaçlar hiyerarşisinde de yer alan en temel ihtiyaçlarımızdan biridir. Marka elçileri yaratmada ve viral etki oluşturmada aidiyet hissi önemli yer tutmakta ve yeni neslin de en büyük ihtiyaçlarından biri olmakta.
 
Şeffaflık: Şeffaf ve açık ifadeler, hesap verebilir bir yapı iletişimin olmazsa olmazlarından. İstedikleri bilgiye doğru, net ve hızlı bir şekilde ulaşmalarını sağlamak gerekiyor. Gizli ya da anlaşılmayan ifadeler markaya karşı bir güvensizlik yaratabilir.

Hız: Yeni neslin beklemeye tahammülü yok.

Özetle, bugünün çocuklarının yarının müşterileri olacağı unutulmamalıdır. Kuşak farkını kapatamayan markaların geleceği tehlikeye girebilir. Bu nedenle, markalar şimdiden yeni neslin ihtiyaçlarını anlayıp ve onlara kulak vermelidir. Organizasyon yapıları ve pazarlama stratejileri de yeni neslin beklentilere göre şekillendirilmelidir.

Kaynak: HBR Türkiye
  • Blog Yorumları
  • Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönderme

Item Reviewed: Markalar ve Kuşak Farkı Rating: 5 Reviewed By: KRC Yönetim