Evden Çalışmak

Gün geçtikçe daha fazla insan uzaktan çalışıyor. Evde, dışarıda hatta yakınlarındaki cafe’lerde bile bir “ofis” ortamı yaratmak mümkün. Şanslıyız ki, teknoloji ihtiyaç duyulduğunda ya da isteğe bağlı olarak evden çalışmak gibi bir esneklik sağlıyor ve her gün ofise gitme alışkanlığı olan insanlar bile bunu kullanıyor.


Evden çalışan herkes, evden çalışmanın güzel yanlarını anlatırken zorluklarından da bahsedecektir. Önceden sosyal medya diye bir şey yoktu ve herkes bilindik, klasik ofis düzeninde çalışıyordu. Evden çalışmak kendinizle baş başa kalma ve huzur ortamı sağlıyor, ama diğer yandan yalnızlaşıyorsunuz.

Hiç kimse ile etkileşiminiz olmuyor ve fikirlerinizi paylaşacağınız bir insan yok. Uzun saatler çalışıyorsunuz ve büyük bir kısmında pijamalarınızı bile değiştirmiyorsunuz. Kimseye hesap verme yükümlülüğünüz yok. Sabah makul bir saatte kalkmak ve kendinizi disipline etmek için zorlamanız gerekiyor.

İşte; bir süre sonra düzenli bir rutin kurup, sosyal ağ gruplarına katılmaya başlayarak gün içinde işinize odaklanmanızı sağlayacak bazı ipuçları.

Kendinize ofis saati gibi saatler belirleyin ve buna uyun.

Evden çalışan insanların çoğu daha az çalışacaklarını düşünürken daha çok çalıştıklarını fark ediyor. Bazıları ise düzenli bir zaman çizelgesi tutturmak konusunda zorlanıyor – bir gün birkaç saat çalışırken ertesi gün tüm gece çalışıyorlar.


Belirli çalışma saatleri belirleme ve buna uyma konusunda elinizden geleni yapın. Sonra da “eve iş getirmeme” konusunda aynı çabayı gösterin, telefonunuzu sessize alın ve gününüzün kalan kısmının tadını çıkarın. Üretken olabilmeniz için kendinize zaman tanımalısınız.

Çalışma gününüzü planlayın

Maksimum verime ulaşmak için gününüzü planlayın.Vücudunuzun ritmini biliyorsunuz, bunu bir avantaja çevirin. Çalışma saatlerinizi en verimli olduğunuz saatlere göre ayarlayın.

Üstünüzü değiştirin ( evde köpeğinizden başka kimse olmasa bile)

Bütün gün pijamalarla oturmak çok cazip gelse de, ne yazık ki iş alışkanlığı açısından pek faydalı olduğunu söyleyemeyiz. Kıyafetleriniz sizi psikolojik olarak etkiler.

Duş almak, kahvaltı yapmak, diş fırçalamak ve kıyafet değiştirmek, tümü bir bütün olarak bir insanı daha özgüvenli hale dönüştürüyor. Günlük ama çok salaş da olmayacak şekilde bir “iş gardrobu” kısmı ayarlayın, bu size ev ve ofis arasındaki geçiş sürecinde yardımcı olacaktır (her ne kadar ikisi aynı yer olsa da)

Bir tarafı çalışma alanı olarak ayırın.

Evden çalışmanın kilit noktalarından biri de süreklilik. Her gün aynı yerde çalışmayı deneyin. Bu yer çalışma odasına çevirdiğiniz boş bir oda olabilir, oturma odanızın köşesinde bir masa, hatta ve hatta yemek masası bile olabilir.

Ara verin

Gün içinde sık sık ara verin. Masanızdan kalkın, biraz esneme egzersini yapın, evde ya da mahallenizde yürüyüş de yapabilirsiniz. Öğle yemeğini atlamayın.

Dikkatinizi dağıtan şeyleri göz ardı edin

Evden çalışmanın en büyük zorluğu ise hesap verme mecburiyeti olmamasıdır. İş arkadaşı veya aynı projede çalıştığınız birinin olmaması nedeniyle dikkatiniz kolaylıkla başka konulara kayabilir. Verimli olmak için odaklanmanız şart. İnternette dikkatinizi dağıtacak şeylerden de uzak durun.

Instagram

Instagram