İyi Bir Lider Olmayı Sağlayan Şey Nedir?

Birçoğumuz, her şeyi bilen bir süper kahramanın ayakta dikilerek komutlar verdiği ve peşinden gelenleri koruduğu bir kanıya sahibiz. Fakat bu imaj artık başka bir zamana aittir ve üstelik demode olan başka bir şey de, şimdiki veya gelecekteki bir dünya için değil de, geçmişteki bir dünya için olan, başarı modellerine dayalı liderlik geliştirme programlarıdır.


4.000 şirketle bir çalışma yürüttük ve onlardan liderlik geliştirme programlarının etkinliğini göstermelerini istedik. Şirketlerin %58'i kritik liderlik rolleri için kayda değer yetenek boşlukları olduğunu aktardılar. Bu demektir ki, şirket eğitim programları, şirket dışı aktiviteler, değerlendirmeler, rehberlikler, bütün bu şeylere rağmen şirketlerin yarısından fazlası yeteri kadar büyük lider yetiştirmede başarılı olamadılar

Meslek yaşamımın 25 yılını büyük lider olmayı sağlayan şeyin ne olduğunu gözlemleyerek geçirdim.
Fortune 500 şirketlerinde çalıştım, 200'den fazla Genel Müdür'e tavsiye verdim ve liderliğe geçiş hattında hayal edebileceğinizden çok bilgilendim. Fakat birkaç yıl önce, liderlik hazırlığında rahatsız edici bir eğilim fark ettim. Bütün bu çabalara rağmen, bireyler hakkında sürekli benzer hikâyelerin su yüzüne çıktığını fark ettim.

Şimdi, bu yinelenen hikâyeler benim iki soru sormama neden oldu. Liderlik geliştirme için çok daha fazla yatırım olurken, liderlikteki eksiklikler neden giderek artıyor ve büyük liderler büyümek ve gelişmek için farklı olarak ne yapıyor?

Şimdi, bütün bunlardan gelişen liderlerin özelliklerini ve farklı olarak yaptıkları şeyleri, ayrıca insanın potansiyeline ulaşmasına olanak veren hazırlık uygulamalarını çıkardım. Şimdi bunlardan bazılarını sizinle paylaşmak istiyorum.

21. yüzyılda büyük bir lider olmayı sağlayan şey nedir?

Daha hızlı bilgi akışı ve yeniliklerle; daha küresel, dijitalle etkinleşen ve şeffaf olan, çeşitli karmaşık matrisler olmadan büyük işlerin yapılamadığı 21. yüzyıl dünyasında, geleneksel gelişim uygulamalarına dayanmak, sizin bir lider olarak gelişmenizi önleyecektir. Gerçekte, dar 360 anketleri gibi ya da demode olmuş performans kriterleri gibi geleneksel değerlendirmeler, size yanlış pozitif noktaları verecek, size gerçekte olduğunuzdan daha hazır olduğunuzu düşündürerek sizi uyutacaktır. 21. yüzyılda liderlik üç soruyla tanımlanıyor ve belirtiliyor.

İş modeliniz veya hayatınızdaki bir sonraki değişimi tahmin etmek için nereye bakıyorsunuz?
Bu sorunun cevabı takviminizde yazıyor. Kiminle vakit geçiriyorsunuz? Hangi konularla? Nereye seyahat ediyorsunuz? Ne okuyorsunuz? Sonra bunu potansiyel kopuklukları anlamak için nasıl biçimlendiriyorsunuz ve tamamen hazır ve tedarikli olmak için bir şeyler yapmak üzere hemen nasıl karar veriyorsunuz? Bir uygulama yapan bir ekip var, üyeleri bir araya getirip, işte bu eğilimler beni etkiler, bu eğilimler başka bir takım üyesini etkiler diye topluyorlar ve bunları paylaşıp, sonra da bir stratejiyi düzeltme ve bir sonraki hamleyi önceden belirlemede bir karara varıyorlar. Büyük liderler başını öne eğmez. Onlar sadece tepki vermekle kalmayıp, kuytu yerleri görür ve geleceğe şekil verirler.

Peki 21. yüzyılda büyük bir lider olmayı sağlayan şey nedir?

Birçoğunu gördüm ve onlar ön plana çıkıyorlardı. Onlar dünün rahat öngörülebilirliği için değil, bugünün gerçekleri ve aynı zamanda yarının bilinmeyen tüm olasılıkları için kendilerini hazırlayan bay ve bayanlardır.
Roselinde Torres’in “iyi bir lider olmak için ne gerekir?” konuşmasının tamamını aşağıdaki TED Talk videosundan izleyebilirsiniz.


Instagram

Instagram