Mükemmeli Hedeflemek

Olduğunuzdan daha iyi olun. Erişilmez görünen bir hedef belirleyin. Bu hedefe ulaştığınızda, daha da yükseğini belirleyin.


İş yaşamı düşünüldüğünde spor alanından birçok dinamiğin oyunun kurallarından olduğunu gözlemlersiniz. 

Siz de başarı hikayelerinizde Herb Brooks’un izlediği yolları kendinize yakın bulabilirsiniz.


1980 yılında Amerikan buz hokeyi takımında koçluk yapan Herb Brooks bir mucize yaratarak altın madalya kazandı. O yıl rekabet ettikleri Sovyetler takımı geçmiş dört yılda Olimpik altın madalya kazanmış, tartışmasız en iyi takımdı. Oysa Herb Brooks’un takımı kondisyonu hiçte iyi olmayan, ekip ruhu taşımayan bir gruptan oluşuyordu. Böylesi bir takım ile yola çıkıldığında alınan sonuç kesinlikle bir “mucize” idi.

Brooks başarısını şunlara bağlıyordu.

Takım Oluşturma
Yetenek sayesinde değil, insanlar sayesinde kazanırsınız. Dolayısıyla ekibinizi oluştururken seçtiğiniz kişilerin kalitesi önemlidir. Ben her daim güçlü bir değer sistemi olan kişiler aradım. Ardından farklı kişilikleri, yetenekleri ve oyun stilleri olan çocukları seçtim. Temel seçim kriterim, önce İNSAN, sonra sporcu ararım… Şunu çabuk öğrendim; Siz insanları muhteşem yapamazsınız fakat bir şekilde onların içindeki muhteşemliği ortaya çıkarabilirsiniz.       

Başarı Süreci

Başarı kazanmaya inanan ve bu an’a hazırlananlarındır. Pek çok kişi kazanmak ister, ama kaçı buna hazırlık yapar? Müthiş disiplinli, hızlı ve yaratıcı olmak zorundaydık ve olduk. Birçok defa başarısızlığa yakındık oysa direnç göstererek ve inanarak hareket etmeyi, çalışmayı, uğraşmayı sürdürdük.

Motivasyon

Cesaret nedir? Size ne olduğunu söyleyeyim. Yapabileceğiniz hiçbir şey yokmuş gibi görünse de kişinin ekstra çaba göstermesini sağlayan tarifi imkansız bir özellik.

Olduğunuzdan daha iyi olmanız için sizi cesarete çağırıyorum. başarılı olmanız için sizi cesarete çağırıyorum.
Instagram

Instagram