Hayalinizdeki İşi Nasıl Kurarsınız?


Nihayet hayatınızla ilgili ne yapmak istediğinizi buldunuz: Bir şirket kurmak, bir web sayfası başlatmak, bir uygulama tasarlamak veya kâr gütmeyen bir kuruluş kurmak. Tek sorun geçinemeyeceğiniz için tam zamanlı işinizi bırakamıyor (ve yan hakları kaybetmeyi) göze alamıyorsunuz.

Peki nereden başlamalısınız? Hayalinizdeki işi hayata geçirmenin en iyi yolu nedir? Kendi yolunuza çıkmaya hazır olduğunuzu nasıl anlarsınız?

Uzmanların Söyledikleri

Define Your Brand,  Imagine Your Future kitabının yazarı Dorie Clark, profesyonel tutkunuzun ne olduğunu biliyorsanız, “iyi bir pozisyondasınız” diyor. Pek çok kişi ne istediğini bilmiyor. “Yaptıkları işten mutlu olmadıklarını biliyorlar; fakat başka ne yapabileceklerini bilmedikleri için zorlanıyorlar.” Bir fikriniz olması kesinlikle ümit verici bir başlangıç. Fakat yoğun giden tam zamanlı bir işiniz olduğunda, bunu uygulamaya sokmak şüphesiz zor. Stories from the Best and Brightest Young Business Leaders kitabının ortak yazarı Daniel Gulati, “İşin yüzde birini oluşturan ilhamı aldıysanız, şimdi sıra yüzde 99’u oluşturan ter dökmekte.” Clark, “Eğer hayalinizi gerçekleştirmekte kararlıysanız, bunun yolları var. İster "Bir Sonraki Büyük Şey" olacak bir şirket kurmak olsun, ister üzerinde daha fazla vakit harcamak istediğiniz bir hobi olsun, burada fikrinizi hayata geçirmek için bazı tavsiyeler bulacaksınız.

Bir Strateji Oluşturun

Gulati, “Tam olarak ne başarmak istediğinizi belirleyin” diyor. Büyük, ölçeklenebilir bir şirket mi? Küçük bir şirket mi? Bir hayır organizasyonu mu? “Hedefleriniz, belirli, somut amaçlarınız olmalı. Gelir hedefleri ve (arzuladığınız) sosyal etki de buna dahil.” Bundan sonra, elinizdeki zaman içerisinde projenize yönelik başarabileceklerinize dair makul bir zaman çerçevesi oluşturun. “En büyük kısıtınız, bu yan projeye ne kadar zaman ayırabileceğiniz. Bu yüzden (ideal durumda işinizi bırakabileceğiniz) nihai bir tarih belirleyin ve çözümde ilerleyin. Projeninizde ufak ufak ilerlerken, mevcut işinize de gerekli özeni gösterin. Gulati, “Günlük işiniz öncelikli” diyor. Koyduğunuz nihai tarih yaklaştıkça, gerçekçi hedefler gerçekleştiremediyseniz, bu zaman çerçevesini uzatmaya istekli olmalısınız, diye ekliyor Clark. “Yeniden düzenlemeler yapmaya hazırlıklı olun.”

Para Biriktirin

Gulati, “Finansal açıdan güvende olmanız, size işinizi kendi kurallarınızla inşa etme fırsatı verecektir” diyor. Fakat nihai hedefiniz bir gün işinizi bırakıp, kendinizi projenize tam zamanlı vakfetmek ise, özellikle yeni girişiminizin erken aşamalarını atlatmak için “finsansal bir güvenceye” ihtiyacınız olacaktır, diyor Clark. Zaman çerçevenizin her ay veya çeyrek için net bir şekilde belirlenmiş bir maddi birikim hedefi olmalı. Gerekiyorsa yatırım almak için bir planınız olmalı. “(İşinizi bırakmak için) yeterince birikiminiz bulunmuyorsa, korku size kötü iş kararları verdirir.”

Programınızı Kontrol Altında Tutun

Yoğun gündeminizde projeniz üzerinde çalışmak için zaman bulmak en büyük zorluk.  Clark, iyi bir başlangıç noktasının bir zaman kaydı tutmak olduğunu belirtiyor. “Zamanınızı nasıl harcadığınıza bakın ve zamanı istediğiniz şekilde kullandığınızdan emin olun” diyor. Bu kayıt, ideal durumda “kaçırdığınız veya ne yaptığınızı bilmediğiniz serbest zamanları” keşfetmenize yardımcı olacaktır. Bu zamanı projenize ayırabilirsiniz diye açıklıyor. Gulati, zamanı nasıl kullandığınıza baktıktan sonra çok az boşluk olduğunu görüyorsanız, projenizin belli kısımlarını para ödediğiniz bir yardımcıya yaptırabilirsiniz diyor. Mesela, kod yazmanıza yardımcı olacak birini tutabilirsiniz. Veya pazar araştırması yapması için serbest çalışan bir danışman tutabilirsiniz. “Eğer paranız var, zamanınız yoksa; para ve zamanı değiş tokuş etmek için fırsatlar arayın” diyor.

Zayıf Noktaları Yamayın

Clark, “Tutkunuzu tam zamanlı yaparken başarılı olmanız için geliştirmeniz gereken somut becerileri” listelemenizi tavsiye ediyor. Gerekli becerilerin listesini çıkardıktan sonra, bunları nasıl geliştireceğinizi anlamaya çalışın. Belki ders almanız; belki de staj veya çıraklık yapmanız gerekebilir. Clark, yeni beceriler edinmek için “iş tanımınızı esnetmenin” yollarını belirlemenizi tavsiye ediyor. Mesela web sayfası kurmayı bilmek, yeni girişiminiz için önemliyse, çalıştığınız şirketin aynı zamanda mevcut işinizde de yardımcı olması için web tasarımı derslerini ödeyip ödemeyeceğini öğrenin. “Şirketiniz için kazan-kazan durumu olmalı” diyor. Gulati de hedefiniz bir vaka oluşturmak olmalı diye ekliyor: “Bu yan proje normal işimi yapmama da yardımcı olacak bir öğrenme biçimi.”

Esneklik İsteyin

Clark’a göre patronunuz kendi girişimiz üzerinde çalışmanız için size açık kapı bile bırakabilir. “Şirketinizin kültürünü anlayın” diyor. Böylece insanların destekleyici olup olmayacağını az çok anlayabilirsiniz. “Diğerleri, mesela çocuklarının futbol takımına koçluk etmek, gitar dersleri almak veya kitap yazmak gibi kişisel sebeplerle esnek davranabiliyorsa, siz de tutkunuzun peşinden gitmek için esnek davranabilirsiniz.” Üstelik değerli bir çalışansanız ve patronunuz işi bırakmanızdan endişeleniyorsa, daha avantajlı durumdasınız. Gulati, “Patron ve akranlarınıza niyetinizi belli etmek konusunda muhakeme yapmalısınız” diyor. Başka bir seçeneğiniz de yan haklarınızı kaybetmeden, ücretsiz izin alıp alamayacağınızı görmek olabilir, diyor. “(Projeniz) üzerinde uzunca bir süre çalışabilmek, ilerleme temponuzu gerçekten hızlandırmak ve bir sonraki dönüm noktasına ulaşmanız için bir fırsat.”

Sinsi Olmayın

İşyerinizde pek çok durumda projenizle ilgili aşırı ketum davranmanıza gerek yok. Clark, yaptığınız şey konusunda dürüst olmak, “daha az şüpheli ve daha fazla meşru” görünmenizi sağlayacaktır diyor. Diğerleriyle konuşurken, “mevcut işinizde uygulayabileceğiniz yeni becerileri öğrendiğiniz şeklinde bir çerçeveye oturtabilirsiniz projenizi” diye ekliyor. Gulati de en nihayetinde mevcut çalışma arkadaşlarınızın “fikri tartmanıza yardım edebilecek ve geribildirim verebilecek hazır bir network” olduğunu belirtiyor. Çalışma arkadaşlarınız aynı zamanda “ en büyük müttefikleriniz” ve potansiyel yatırımcılar için birincil referans limanınız. Ayrıca “şeffaf davranmak sizin çıkarınıza olacaktır” diyor ve projenize “dışarıdan zaman ayırma” konusunda güvenilirliğinizi artırıyor. Bununla birlikte, işyerindeki pek çok kişi doğal olarak “şüpheci” yaklaşacaktır, diyor. “Projenin zamanınızı alacağına ve performansınıza zarar vereceğine dair doğrudan bir varsayım oluşacaktır. Günlük işlerinizin etkilenmediğinden emin olmalısınız.” Patron veya çalışma arkadaşlarınızın yeterince destekleyici olacaklarına inanmıyorsanız, projeniz hakkında aile ve arkadaşlarınızla konuşun.

Cesur Olun

Gulati kendinize şunları soracağınız bir zaman gelecektir diyor: “Projeniz bir yan iş olarak yaparken ve buna tüm zamanınızı ayırmayarak, kendinizi başarıdan yoksun mu bırakıyorsunuz?” Bu elbette sadece sizin yanıt verebileceğiniz bir soru. Clark, “Tutkunuzun peşinden gitmek korkutucu olabilir” diyor. “Fakat geçiş sürecini iyi planladıysanız, rastgele bir risk almıyorsunuz.” Bunun yerine “mutluluğunuza ve geleceğinize yatırım” yapıyorsunuz diyor.

Hatırlamanız gereken prensipler

Şunları yapın:

•         Tam zamanlı işinizi bırakmadan önce kendinize parasal bir güvence oluşturun.

•         Gerek serbest zamanınızı daha iyi kullanmak olsun, gerek işten izin almak veya bazı görevleri başkalarına yaptırmak olsun projenize hızlı başlamanın yaratıcı yollarını araştırın.

•         Projenizde ihtiyaç duyacağınız becerileri geliştirmek için eğitim fırsatlarını araştırın.

Şunları yapmayın:

•         İşinizle ilgili birincil gereklilikleri umursamazlık etmeyin. Günlük işiniz daha öncelikli.

•         Projenizle ilgili aşırı ketum olmayın. Mevcut çalışma arkadaşlarınız fikrinizi tartmanıza yardımcı olabilir ve size değerli geribildirimler verebilir.

•         İşinizi bir stratejiniz olmadan bırakmayın. Risk almamak için geçiş sürecinizi planlayın.


Rebecca Knight’ın girişimcilere özel bu yazısı HBR Türkiye’den alıntıdır.

Instagram

Instagram