Daha Çok Tatil Yapın!


2006 tarihli bir Ernst & Young araştırmasına göre çalışanların fazladan tatil yaptığı her 10 saatlik bölümüne karşı bir sonraki yıl performanslarında yüzde 8’lik artış görülüyor.

Framingham Heart Araştırması, daha önce herhangi bir kalp rahatsızlığı olmayan 750 kadını 20 yıl boyunca izledi. En az süre tatile çıkanların kalp krizi geçirme olasılığı, en çok çıkanlara kıyasla iki kat fazlaydı. 2005 yılında 15 bin kadınla yapılan bir başka çalışmaya göre, ne kadar çok tatile çıkarsan depresyon olasılığı o kadar azalıyor.

Sorun bizden istenenlerin sürekli artmasıyla daha az sayıda ve süre tatil yapmamız. 

Peki çözüm?


  • Size verilen tatilin her gününü kullanın. Ertelemeyin ve kendinize vaktiniz olmadığı yalanını söylemeyin. İzin günlerinizi kullanırsanız daha çok işi daha kaliteli yapabilirsiniz.

  • En azından her üç ayda bir mutlaka bir şekilde tatil yapın. Evde otursanız bile.

  • Tatile çıktığınızda tam anlamıyla işten uzaklaşın. Uzaklaşmazsanız tatilinizin değeri kalmaz. E-postalara cevap verme ihtiyacı duyarsanız bunun için çok kısa ve tek bir zaman aralığı ayırın ve başka zaman postalarınıza bakmayın.

  • Üç veya dört günlük kaçamaklarla yetinmeyin. Kısa süreli tatiller iyidir ama yeterli değildir. Yoğun bir işiniz varsa ve gerçekten dinlenmek istiyorsanız en az iki hafta uzaklaşmak zorundasınız.


Instagram

Instagram