Sefa Karahan & Kobilife RöportajıKOBİ’lere Yönetim Danışmanlığı, Denetim, Eğitim ve İnsan Kaynakları konularında mutlak müşteri memnuniyeti prensibiyle hizmet vermekte olan KRC Yönetim Danışmanlığı, şirketlere uzun süredir hizmet vermeye devam ediyor… 


Biz de KRC Yönetim Danışmanlık şirketi kurucusu ve Genel Müdür'ü Sefa Karahan  ile Yönetim Danışmanlığı üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Firmanız hakkında bilgi verir misiniz? Kimlere hizmet veriyorsunuz?

KRC Yönetim, Denetim ve Eğitim Danışmanlık Ltd. Şti. 1980’lerden günümüze, konusunda uzman, holding ve uluslararası şirketlerde profesyonel çalışma deneyimine sahip yönetim kadrosu ve eğitmenleriyle, KOBİ’lere yönetim danışmanlığı, denetim, eğitim ve insan kaynakları konularında mutlak müşteri memnuniyeti prensibiyle hizmet vermektedir.

KOBİ’lere yönelik yürüttüğünüz danışmanlık ve temsilcilik çalışmaları kapsamında neler yapıyorsunuz?

KOBİ’lere yönelik olarak; KOSGEB danışmanlık hizmetleri kapsamında, yönetim danışmanlığı, kurumsal eğitimler ve finansal danışmanlık gibi konularda, tüm kurumsallaşma çalışmalarını yürütmekteyiz.

Genelde hangi sektörlerde danışmanlık çalışmalarını yönetiyorsunuz?

Özel bir sektör ayrımımız yoktur. Her sektörde firmalara yönetim danışmanlık hizmeti verebilir durumdayız. Firmalardan öncelikli beklentimiz değişime hazır olup olmadıklarına bakıyoruz. Moda diye veya tavsiye üzerine danışmanlık hizmeti alamaya çalışan firmalardan uzak duruyoruz biliyoruz ki inancın olmadığı yerde başarı olmaz.

Sizce KOBİ’ler yeterince danışmanlık hizmetlerinden yararlanıyor mu?

Maalesef danışmanlık denildiğinde hala olaya masraf gibi gören şirketlerin yanı sıra daha önce deneyip merdiven altı diye tabir ettiğimiz danışmanlık firmalarından kötü sonuçlar almaları işletme sahiplerini danışmanlık hizmeti almalarında çekimser davrandıklarını görmekteyiz. Ancak son yıllarda “KOBİ’lerde yönelik danışmanlık hizmetlerine” KOSGEB’in katkılarıyla bayağı önemli bir hal aldı. Özellikle yönetim danışmanlığı ve kurumsallaşma yolunda, kaliteli danışmanlık şirketlerinin önü açıldı.

Geçtiğimiz yılı nasıl geçirdiniz? Bu yıl hedeflerinizde neler var? (ciro olarak büyüme oranlarınız hakkında bilgi verebilirsiniz)

2011 – 2014 yılları arasında ülke genelinde tüm sektörlerde yaşanan büyümeyi şirketimizde de yaşadık. Bu durum bize Yönetim ve eğitim kadrolarımızın daha da büyümesine genişlemesini sağladı 2015’de benzer paralelde büyüme hızımız devam etmektedir. 2015 yılı beklentimiz  2014 e göre % 80 büyümedir.

2015 yılı seçim yılı olmasına rağmen sonraki süreçte yılın 2.yarısında ertelenen kararların hayata geçmesi ile ciddi bir büyüme beklentisi içindeyiz.  2014 yılında departmanların yeniden yapılanması ve crm çalışmalarımızla   2015 bütçesini yakalayacağımızı öngörüyoruz.

Sektörünüzün dünü, bugünü ve geleceği hakkında neler söylemek isterseniz?

Sektörümüzün dünü emekleme dönemi idi. Bugün yürüme ve ayakta kalma dönemini yaşıyoruz. Yarınlarda ise koşmaya başlayacağız ve KRC Yönetim Danışmanlık olarak daima yarışın ön saflarında yer alacağız.

Yönetim Danışmanlığı, şirketlere ve özellikle KOBİ’lere ne gibi faydalar sağlar?

Yönetim danışmanlığı; maksimum kar ve minumum finansal risk prensibiyle, özellikle marka olma yolunda kurumsallaşma adına, gerekli yol haritasını çıkartmada çok önemli bir yere sahiptir diyebiliriz.  Kurumsallaşma diğer bir deyimle sistemleşmedir. İşi şansa bırakmadan şirketler gerek satış artırma gerek karlılık gerekse alacak tahsili ve stok kontrolü gibi şirketlerin can damarı konularda  sistematik süreçler kuruyor ve uyguluyoruz.

Peki, neden sizi tercih etmeliler? Diğer danışmanlık şirketlerinden farkınız nedir?

Şirketimiz CMC (Certified Management Consultant – Sertifikalı Yönetim Danışmanı), en üstün mesleki standartların varlığını ve mesleki etik yüklenimlere bağlılığı temsil eden ICMCI tarafından onaylanan,  uluslararası bir sertifikasyon işareti olup, Türkiye’de, Yönetim Danışmanları Derneği tarafından verilen belgeye sahiptir.

30 yıla yakın tecrübemizle uluslararası yetkilendirmeye sahip yönetim danışmanı  olarak tüm Türkiye’de, müşterilerimizin destek isteyebilecekleri her konuda, sözleşmelerimiz çerçevesinde 7/24 ve 360 derece hizmet verme aktivasyonuna sahip olduğumuz için, bizi tercih edebilirler.

Pazarın genel değerlendirmesini yaparak geleceğiyle ilgili öngörülerinizi paylaşır mısınız?

Pazar gelişmeye yeni yeni başlayan ve kendi ilkelerini oluşturmaya çalışan bir pazar. Yönetim danışmanlığı ve kurumsal eğitimler sektörümüzün, dünü emekleme dönemi idi. Bugün yürüme ve ayakta kalma dönemini yaşıyoruz. Yarınlarda ise koşmaya başlayacağız ve KRC olarak daima yarışın ön safhasında yer alacağız.

Müşteriler tarafından sıkça sorulan sorular?
Faaliyetlerimiz de verimli miyiz?
Yatırım yapacak kaynaklarımız var mı?
İşletme sermayemiz yeterli midir?
Alacaklarımız nasıl hızlı tahsil edebilirim.?
Stok maliyetlerim ( stoklarım ) ne kadar?
Kiralama yapma zamanı mı?

Kobilife sitesinde yayınlanan haberimizin orijinal içeriğine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Instagram

Instagram