Duygusal Zeka

Duygusal zekaları yüksek olan insanlar, iş yerlerini ve dünyayı nasıl daha iyi bir yer haline getireceklerini bilirler. Siz de onlardan biri misiniz?Duygusal zeka işinizde ve girişiminizde ne kadar başarılı olduğunuzu belirler. Bunu tanımlayan özelliklere sahip misiniz?


“Duygusal yetenekleriniz her an kullanabileceğiniz durumda değilse, kendinizin farkında değilseniz, sizi rahatsız eden duygularınızı kontrol edemiyorsanız, empati sahibi değilseniz ve etkin ilişkiler kuramıyorsanız, o zaman ne kadar zeki olursanız olun, çok fazla ilerlemezsiniz.”

En azından, en çok satanlar arasındaki Emotional Intelligence: Why It Can Matter More Than IQ (Duygusal Zeka: Neden IQ’dan Daha Önemli Olabilir) kitabının yazarı, liderlik alanındaki tanınmış yazar ve araştırmacı profesör doktor Daniel Goleman böyle söylüyor. Goleman çalışmalarını, insanları neyin başarılı kıldığını bulmaya adamış. Ve kitabının başlığının da sürprizi ele verdiği gibi, her şeyin duygusal zekaya bağlı olduğunu söylüyor. İnsanları mükemmelliğe eriştiren şey de bu.

Duygusal zeka (EI) tam olarak nedir? Psychology Today duygusal zekanın şu olduğunu söylüyor:

1.Diğerlerinin duygularını olduğu kadar, kendi duygularınızı da doğru ve net bir şekilde tanımlayabilme yeteneği.

2.Aynı düşünme ve problem çözmede olduğu gibi, duygularınızdan da faydalanma ve yaptığınız işlere uygulama yeteneği.

3.Bir başka kişiyi neşelendirmek ya da sakinleştirmek kadar, kendi duygularınızı da kontrol etmek de dahil olmak üzere duyguları yönetme yeteneği.

Duygusal zeka kavramı, Yale’deki psikologlar John D. Mayer ve Peter Salovey’in, bu kavramı akademik dünyaya sunduğu 1990 yılından beri gündemde. Ancak bu araştırmayı daha da ilerleten Goleman oldu – ve bir şirketin çalışanlarının duygusal zekası ile şirketin başarısı arasında doğrudan bir ilişki olduğunu buldu:


  • Duygusal zekaları yüksek olan çalışanların, çalışma arkadaşlarını anlamalarını ve iş teslim tarihlerine uymalarını sağlayacak kadar yüksek öz farkındalıkları oluyor.
  • İnsanların duygusal zekaları yüksek olduğunda, müşteri şikayetlerinden rahatsız olmuyorlar; gücenmiş hissetmek yerine sonuçlara odaklı kalmayı başarıyorlar.
  • Bir pozisyona aday olan iki kişinin IQları benzer seviyedeyse, duygusal zekası yüksek olanın şirkete daha uygun olma olasılığı daha yüksek oluyor.


Goleman’ın da belirttiği gibi, zeka seviyesinin çok yüksek olması, özellikle profesyonel dünyanın bir parçası olmak söz konusu olduğunda her zamankinden daha önemli olan duygusal ve sosyal yeteneklerin eksikliğinin yerini tutamıyor.

Bu temel ve zaruri özelliği nasıl fark edeceğinizden emin değil misiniz? İşte size duygusal zekası yüksek insanların 7 özelliği:

1.Değişimin temsilcileridirler. 
Duygusal zekaları yüksek olan insanlar değişimden korkmazlar. Değişimin, hayatın gerekli bir parçası olduğunu anlarlar – ve uyum sağlarlar.

2.Öz farkındalıkları yüksektir. 
Hangi konuda iyi olduklarını ve hala öğrenmeleri gereken şeylerin ne olduğunu bilirler – zayıf yönleri onların geride kalmalarına neden olmaz. Faaliyet gösterdikleri iş türüne göre hangi çevrelerin en ideal çevre olduğunu bilirler.

3.Empati yetenekleri yüksektir. 
Duygusal zekanın ayırıcı özelliği, başkaları ile iyi ilişkiler kurabilmek ve onların iş yerinde önemli hale gelmelerini sağlamaktır. İş arkadaşlarının ya da müşterilerin neler yaşadığını anlamak konusundaki doğuştan gelen yetenekleri sayesinde, zor zamanları dramatik bir hale getirmeden atlatabilirler.

4.Mükemmelliyetçi değillerdir.
Motivasyonları son derece yüksek olmasına rağmen duygusal zekaları yüksek olan insanlar mükemmeliyetin olası olmadığını bilirler. Zorluklara göğüs gerer ve hatalarından ders alırlar.

5.Dengelidirler. 
Öz farkındalıklarının yüksek olması, hayatlarındaki profesyonel-özel hayat dengesinin önemini ve bu dengeyi nasıl koruyacaklarını doğal bir şekilde bildikleri anlamına gelir. Sağlıklı beslenirler, uykuları düzenlidir ve iş dışında da ilgi alanları vardır.

6.Meraklıdırlar.
Tabiatlarındaki merak ve öğrenme isteği, onların yanında bulunmayı zevkli hale getirir. Bir şeyleri yargılamazlar; olasılıkları araştırırlar. Soru sorarlar ve yeni çözümlere açıktırlar.

7.Minnettardırlar. 
Duygusal zekaları yüksek olan insanlar, her günün kendilerine şükredecekleri bir şey getireceğini bilirler – dünyaya pek çok insanın yaptığı gibi “bardağın boş tarafından” bakmazlar. Hayatlarından memnundurlar ve eleştirilerin ya da zehirli insanların bunu etkilemesine izin vermezler.

Duygusal zekaları yüksek olan insanlar, iş yerlerini ve dünyayı nasıl daha iyi bir yer haline getireceklerini bilirler.

Siz de onlardan biri misiniz?

Kaynak: Girişimciler Okulu
Kaynak: http://success.com/article/7-qualities-of-people-with-high-emotional-intelligence

Instagram

Instagram