Kişisel İmaj


Kişisel imajınız insanlar üzerinde bıraktığınız etkiyle toplumda sahip olduğunuz itibarın toplamıdır. 


Bu, kendinizi dünyaya nasıl tanıttığınız ve ardınızda bıraktığınız etkiyle alakalıdır. Kendinizi ilginç ve dikkate alınmaya değer birisi olarak yansıtmaya ne dersiniz?


Etkili Bir Şahsi İmaj Oluşturmaya Doğru 3 Anahtar Adım

Şahsi bir imajınız var mı? Aslına bakarsınız, isteseniz de istemeseniz de bir imaja sahipsiniz. Şahsi imajınız insanlar üzerinde bıraktığınız etkiyle toplumda sahip olduğunuz itibarın toplamıdır. Bu, kendinizi dünyaya nasıl tanıttığınız ve ardınızda bıraktığınız etkiyle alakalıdır.

Çoğu insan imajını kafaya takmaz. Etraflarındaki insanları nasıl etkilediklerini düşünmeden, istedikleri gibi davranmayı seçerler. Kimi zaman bu insanlar da başarılı olur, fakat çoğu zaman niye arzu ettikleri saygıyı, övgüyü ve fırsatları elde edemediklerini merak edip durular. Şahsi imajlarını planlı olarak geliştiren kişilerse, doğru fırsatları doğru nedenlerden dolayı elde ederler. İmajları geri alınmayacak şekilde bozulmadan, bu bozulmanın önüne geçebilirler. Farkındalık ve çaba göstermezseniz, isteseniz de istemeseniz de imajınız diğer insanlar tarafından belirlenecektir.

İmajınızı başkalarının oluşturmasına izin vermeyin. İtibarınızın ve kaderinizin kontrolünü elinize alın. Şimdi size başarılı bir şahsi imaj oluşturmanın üç temel noktasından bahsedeceğim. Birini bile göz ardı ederseniz, imajınız darbe yiyecektir.

1. Hakiki Olun

İnsanlar ne kadar çaba gösterse de gerçek kişiliklerini yansıtmaktan kaçınamazlar. İnsanların kendilerini farklı şekilde gördüğünü sanabilirler, fakat nihayetinde gerçek her zaman gün yüzüne çıkmaktadır. Oluşturduğunuz imaj kişiliğinizle uyumlu olmalıdır. Değerlerinizle, yeteneklerinizle ve geçmişinizle çelişki içinde olmamalıdır. Farkındalık burada işinize yarayacaktır. Kör noktalarınız olduğuna inanıyorsanız, şunu deneyin:


  • Kendinizi tanımlayan 10 tane sıfatı not edin.
  • Sonra sizi çok iyi tanıyan beş kişiyle buluşun.
  • Onlardan, sizin hakkınızda böyle bir liste yapmalarını isteyin.
  • Ortak tanımlamaları belirlemek için listeleri karşılaştırın.
  • Listenizle diğer listeler arasındaki farklılıklar, insanların sizi nasıl gördüğüne dair size bir fikir verecektir. 


Daha fazlasına ihtiyacınız varsa, sizi daha az tanıyan insanlarla bu egzersizi tekrar gerçekleştirin. Uyumluluk sağlamak için davranışlarınızı değiştirin. Listeniz diğer listelerle eşleşene kadar bu egzersizi yapmaya devam edin.

2. İstikrarlı Olun

Tabii ki bir özellik olarak tahmin edilemez olmanın küçümsenecek bir yanı yok, fakat çoğu insan arkadaşlarından belli bir seviyede güvenilirlik bekler. Ağzınızdan çıkanlarla davranışlarınız birbirini tamamlamıyorsa, bunun cezasını imajınız çekebilir. Örneğin ne kadar dakik olduğunuzdan bahsederken aynı zamanda sürekli geç kalan biriyseniz, etrafınızdaki insanlar geç kalma huyunuzdan usanmanın yanında sizi ikiyüzlü olarak belleyeceklerdir. İmaj oluştururken belli bir amacınız olsun. İmajınız için en önemli noktaları seçin ve dikkatinizi onlara yoğunlaştırın. Eğer koyduğunuz standartlara uyamıyorsanız, o zaman standartlarınızı değiştirin ve benzer özelliklere sahip insanlara karşı daha anlayışlı olmaya çalışın.

3. Uyumlu Olun

Muhtemelen sürekli bir uyumsuzluk hali içinde olan insanlar tanımışsınızdır. Hayatlarına dahil ettikleri insanlar, hedeflerine uymuyordur. Davranışları hedeflerini kötü yönde etkilemektedir. Zamanları ve yaşam tarzları konusunda yaptıkları seçimler mutluluklarının ve başarıya giden yollarının önünü kesiyordur. Kimisinin başarılı olabileceği tek ortam kaostur, fakat yansıttıkları imaj da bundan nasibini alır. Güçlü bir şahsi imaja sahip insanla, zamanları, davranışları ve etraflarında tuttukları insanlar konusunda bilinçli seçimler yaparlar. Sizi mutlu eden ve gelişmenize yardımcı olan insanları etrafınızda toplayın. Elde etmek istediğiniz geleceği elinizden kaçırmamak için zamanınızı ve kaynaklarınızı, itibarınızı ve yaşam tarzınızı destekleyecek şekilde kullanmaya bakın.

Kaynak: Inc.com
Çeviri: LifehackTR.com

Instagram

Instagram