Kaos İçinde Dengede Kalabilmek


Yakın ya da uzak çevremizde, birlikte yaşadığımız dünyamızda hissedilen tedirginlik ve gerginlik rüzgarları hepimizi bir şekilde etkilemektedir. 


Peki tüm bunlar içerisinde gerek zihinsel gerekse ruhsal dengemizi nasıl koruyabiliriz.


American Psychological Association (APA)’nın web sitesinde derlenen makalede bizler için güzel öneriler bulunmaktadır. Ve unutmamalıyız ki tüm farklılıklarımıza rağmen birlik, dirlik ve düzen içinde yaşamak her zaman mümkün olacaktır.

Öncelikle farketmemiz gereken “korku” enerjisinin bizi tepkiselliğe ittiği, dengemizi zorladığıdır. İşte korkuyu dengeye dönüştürme yolları…

- Duygularımızın Farkına Varmak
Özellikle kaos dönemlerinde hissettiğimiz duygulara odaklanmak ve ne hissediyor olursak olalım her duyguya şefkat göstermek bizi çok daha iyi hissettirecektir. Çünkü yaşadığımız her duygu doğaldır ve bize bir şekilde hizmet eder, mesaj niteliği taşır. Onları yargılamadan anlamaya çalışmak kendimizi ve duygularımızı kolayca kabul etmemizi sağlayacaktır.

- Geçmişte Size İyi Gelenler
Daha önce benzer süreçler deneyimlediyseniz onları yaşarken dengede kalmanızı sağlayan, işinize yaramış olan yöntemleri hatırlayabilir, sizi iyi hissettiren bu yöntemleri uygulayabilirsiniz. Yakın dostlarınızla duygularınızı paylaşabilir, ihtiyaç duyuyorsanız uzmanlardan destek isteyebilirsiniz.

- İfade Etmek
Ne hissediyorsunuz, içinizde neler yaşıyorsunuz, konuşun.. Anlatın, ifade edin. Bir çok içsel sorun ifade bulduğunda kendiliğinde çözülme, iyileşme özelliği taşır. Eğer konuşmak sizin için zorlyaıcı bir ifade ise duygularınızı yazarak kağıda dökebilir, rahatlamanıza yardımcı olabilirsiniz.

- Rutine Devam Etmek
Sorumluluklarınız, yaşam düzeniniz içerisindeki eylemleri sürdürmek odağınızı kaos’tan uzak tutarak sürekli bir gerilim ya da stres altında hissetmenizi önleyecektir.

- Umutlu Olmak
Yaşamınızın hangi alanında olursa olsun umutlu olmak olumlu bir ruh halini de beraberinde getiren sürpriz bir hediye gibidir. Görünen gerçeklikler ne kadar sıkıcı ve zorlayıcı olsa da umutlu olmaya devam edebilir, her şey gibi yaşanan tüm kaoslarında düzeleceğine inancımızı koruyabiliriz.

- Daha İyi Bir Dünya
Sizin “daha iyi bir dünya” tanımınız nasıl? Kaosların olmadığı, uyum ve destek içinde yaşayabilen bir toplumun bireyi olmak? Tekrar eden düşüncelerinizi kaos’tan çekerek daha iyi bir dünya üzerine düşünmeye başlayabilir, bunu hayal edebilir ya da paylaşabilirsiniz. Martin Luther King Jr. Sözü gibi; Karanlık karanlığı defedemez; bunu sadece ışık yapabilir. Nefret nefreti defedemez; bunu sadece sevgi yapabilir…

Sevgi, huzur ve uyum dolu günler dileğiyle.Instagram

Instagram