Küstah Olmak ya da Olmamak


Kendinin farkında olmayan bir mütevazı olmak, yarattığı değeri bilmeyen, buna yeterince önem vermeyen, etkisinin genişliğinin farkında olmayan ve sonuç olarak da aslında yapabileceklerinden daha azını yapan ve bu yüzden de daha az motive olan bir insan anlamına geliyor. 


Kendinin fazla farkında olan küstahlarsa, kendilerinde olan bir zeka pırıltısını Einstein ile aynı seviyede, yetenek partikülünü olimpiyat sporcularıyla, az miktarda laf yapmayı Seth Godin’le karşılaştırabilecek kadar küstah olan kişilerdir. İki türle de çalışmak zordur. Bu insanlardan uyanan ve doğru yolu bulanlar çok başarılı olurlar çünkü zaten iyiye kullanabilecekleri birkaç silahları vardır. Her iki grupta da olmamak ama bir yandan da ikisinin özelliklerini birleştirmek için neler yapabilirsiniz?

•    Asla tevazudan vazgeçmeyin ama kendinize karşı adil olmayı da unutmayın; hakkınızı koruyun, siz korumazsanız kimse sizin için korumayacaktır.
•    Sadece aptallar ve küstahlar sürekli kendilerinden bahseder. Başarıyı paylaşın; bırakın etraf anlatsın. Bu yüzden de bireysel değil, kolektif başarı yaratmaya odaklanın.
•    Kim olduğunuzu ve neler yapabileceğinizi bilmemenin problem olmadığını ama bunu araştırmamanın, kendinizi geliştirmemenin en büyük suç olduğunu bilin.

Kaynak: HBRTurkiye

Instagram

Instagram