İş Yerinde Başarısızlığa HazırlıkAraştırmalar, mesai saatlerinin ilk dakikalarında yapılanların günün geri kalan kısmında verimli çalışabilme adına kritik önem taşıdığını gösteriyor. 


Business Insider, verimsiz çalışılmaya neden olan bazı davranışları sıraladı. 


İşe geç gelmek

Yöneticilerin önemli bir kısmı, işe geç gelen çalışanların tembel olduklarını düşünüyorlar. Bu kişilerin geç gelmelerini fazla mesai ile telafi etmeleri bile durumu kurtarmıyor. Yani çalışanlar işe geç kalarak henüz mesailerine başlamadan o günü baltalamış oluyorlar.

İş arkadaşları ile selamlaşmak

İşe geldiğinizde kimsenin suratına bakmadan masanıza oturmak yerine çalışma arkadaşlarınızla selamlaşıp kısa sohbetler yapabilirsiniz. Özellikle, müdürlerin ekiplerine bir ‘merhaba’ bile demeden yanlarından geçip gitmeleri verimli bir çalışmaya engel olur.

Kahve saati

Araştırmalara göre kahve içmeye başlamak için en uygun zaman 09.30. Eğer bu zaman dilimi içinde kahve içilirse vücut kortizol salgılamayı düşürüp kafeine bağımlı oluyor. 09.30’dan sonra salgılanan kortizol miktarı düşmeye başlıyor. Bu saatten sonra kafein takviyesi yapılabilir.

e-maillere gömülmek

E-postalarınızı kontrol etmeye başladığınızda, ilk önce sadece  neler olduğuna bakmak, daha sonra işin önemine göre bir öncelik sırası oluşturmak daha verimli çalışmanızı sağlıyor.

İşe plansız başlamak

Çalışmaya başlamadan önce bir planınız olması önemli. O gün hangi işlerin mutlaka bitirilmesi gerektiğini belirlemek önünüzü görmenize yardımcı olur.

Kolay işi öne almak

Günün başında, henüz enerji ve motivasyonunuz en üst noktadayken zor işleri bitirip, daha kolay olanları günün ilerleyen saatlerine bırakmak daha verimli olmanızı sağlar.

Instagram

Instagram