Facebook Sizi İyi Tanıyor


University of Cambridge’de yapılan bir araştırmaya göre bilgisayar algoritmaları kişinin düşünce ve ihtiyaçlarını hayatındaki gerçek kişilerden daha iyi anlamaya ve yanıt vermeye eğitilebiliyor. 


Araştırmacılar Facebook beğenilerini kullanarak kişinin Beş Faktörlü kişilik tipini öngören bir algoritma geliştirdiler. 


17,622 Amerikan katılımcının bulunduğu bir örneklem kullandılar. Bu kişiler en az bir arkadaşları ve iki arkadaşı bulunun 14,410 kullanıcılı bir grup tarafından 10 soruluk bir anket doldurularak değerlendirildiler.

Araştırmalarda kişinin karakteriyle ilgili kendi değerlendirmeleri ve Facebook arkadaşlarının değerlendirmeleri arasındaki korelasyonu ölçümlediler. Ortalama Facebook kullanıcısının 227 beğenisi bulunuyor.

Hazırlanan bilgisayar programının ise ortalama insan muhakemesinden daha iyi performans gösterebilmesi için sadece 100 beğeniye ihtiyaç duyuyor. Söz konusu model kişilerin ortalama beş faktörlük kişiliğini iş arkadaşlarından, Facebook arkadaşlarından ve hatta bazı aile üyelerinden daha iyi tahmin ediyor.

Christi Ashwanden’in “This Algorithm Knows You Better Than Your Facebook Friends Do” isimli yazısından uyarlanmıştır.

Instagram

Instagram