Pazartesi Sendromu Yaşamadan Çalışmak


Gün içinde yaşadığımız stres hem fiziksel hem de ruhsal sağlığımızı etkileyerek, çalışma performansımızı da olumsuz hale geliyor. 


Bunun farkında olmak ve bu duyguları yönetebilmek için yapılacakları sizi için derledik.


Bir seçim yapın

Hayata ve durumlara nasıl bakarsanız o şekilde yorumlar ve yorumladığınız ölçüde hisler yaşarsınız. Bir seçim yaparak çalışma saatlerini yük olarak değil, eğlenceli bir oyun olarak görebilirsiniz. Bu bakış açısı sizde olumlu bir ruh hali yaratacağı gibi çalışma performansınızı da olumlu bir şekilde yükseltecektir.

Yalnız değilsiniz

Bu sendrom Pazar akşamından başlayan belirtiler gösteriyor. İlk iş gününü ve uzun yapılacaklar listesini düşündükçe oluşan bir kaygı ve endişe yaratıyor. Yapılan araştırmalar birçok profesyonelin pazartesi sendromunu zaman zaman yaşadığını gösteriyor.

Durum tesbiti

Özellikle pazartesi günü yaşanan bu durum için uzmanların öngörüsü yaptığınız işe karşı beslediğiniz duygular. İşinizi gerçekten severek mi yapıyorsunuz? Olmak istediğiniz ortamda, olmak istediğiniz insanlarla mı çalışıyorsunuz? Her sorun içerisinde bir fırsatla karşımıza geliyor. Bu sendromu sıklıkla yaşadığınız süreçlerde bu soruları kendinize sormanız kariyerinizi mutlu bir şekilde sürdürmenize yardımcı olacaktır.

Eğer verdiğiniz cevaplar işinizi sevdiğinizi ancak çalışma arkadaşlarınız ya da ekip liderlerinizle çözemediğiniz sorunları size gösteriyorsa, belki de kendinizi ve içinizde biriktirdiğiniz olumsuz duyguları uygun bir şekilde ifade etme zamanının geldiğini farkettirmek istiyordur.

Birkaç pazartesi aktivitesi

- Pazartesi günleri haftaya kendinizi iyi hissettirecek giysiler ile başlamanız içsel motivasyonunuzu ve duygusal durumunuzu dengelemenize destek olacaktır.
- Güne sevdiğiniz bir müziği dinleyerek, sevdiğiniz şekilde bir kahvaltı yaparak başlamakta bu sendromu yumuşak bir şekilde atlatmanıza destek olacaktır.
- Alışılagelmişin dışında hafta sonu yerine pazartesi günleri iş çıkışında kendinizi iyi hissettirecek sosyalleşme alanları yaratmak yine size destek olacaktır.

Bu şekilde sizin için “zor” olan bir günü başka türlü yaşayarak pazartesi günlerine karşı duyduğunuz antipatiyi ve gerginliği olumlu bir şekilde dönüştürebilirsiniz.

Instagram

Instagram