Yenilikler ve Başarı


Yeni bir işe başlamadan, yeni bir organizasyona katılmadan, yeni lokasyonlara gitmeden, yeni bağlantılarla buluşmadan ve ilişkiler geliştirmeden kariyerinizde çok fazla ilerleyemezsiniz. 


Fakat pek çok profesyonel bu durumlarda tökezliyor çünkü üç temel ama kritik tanışma becerisinde ustalaşmış değiller: Kendilerini tanıtmak, isimleri hatırlamak ve sorular sormak.


Şanslıyız ki bu konularda iyileşmek oldukça kolay. 20 yıl boyunca yöneticilere ve MBA öğrencilerine danışmanlık yapan Babson profesörü bu makalede yeni koşullarda yolunuzu daha kolay bulmanızı sağlayacak taktikler veriyor. Mesela açılış cümlelerinizi prova ettiyseniz tanıştırmalar daha pürüzsüz oluyor ve karşınızdaki kişiye kendisini nasıl değerli hissettireceğinizi biliyorsunuz. İsimleri tekrar eder, prova eder ve bunları canlı zihinsel imgelere dönüştürürseniz hatırlaması daha kolay oluyor. Ve yaklaşmanız gereken doğru insanı ve doğru zamanı seçer, kısa, hemen sadede gelen sorular sorarsanız yanıtlar almanız daha kolay olur.

Bunlar gibi basit ve pratik stratejilere dikkat ederek ve bunları uygulayarak, yeni zorluklar karşısında başarıya yönelmiş olursunuz.

Yazar: Keith Rollag

Kaynak: HBR Türkiye

Instagram

Instagram