Wingham Rowan & İş Piyasasının Yeni Bir Türü


Bu konuşma iş gücü piyasasının gizli bir köşesi ile ilgilidir. Bu dünya, tek yaptığı çalışmak olan, ultra-esnek çalışması gereken insanların dünyasıdır. 


Bir kafede çalıştığınızı düşünün. Sabah vakti ve her yer doluyor. Hızlıca bir öğle yemeği yiyeceksiniz. Bir saat içinde 90 dakika çalışacak ekstra 2 işçi alabilseydiniz. bunu yapardınız, fakat bunların kafeye uygun ve güvenilir olmaları gerekirdi. Çok rekabetçi değerler için uygun olmak zorunda kalırlardı. Bir dakika içerisinde rezerve edilebilir olmaları gerekirdi. Gerçekte, hiçbir işe alma ajansı bu tür bir işle uğraşmak istemez, bu yüzden sahip olduğunuz personel ile işinizi göreceksiniz. Ve bu sadece catering şirketleri, otelciler, perakendeciler, kamu ve işletmelere hizmet veren herkes için değil. Zaten bu işin içinde olan, bu çok esnek havuzları kullanabilecek her türlü organizasyon için de geçerlidir.

Bu düzeydeki iş gücü piyasasında, boş saatler için bir pazara ihtiyacınız var. Bunlar mevcut. Nasıl çalıştıklarına bakalım. Böylece bu örnekte, bir dağıtım şirketi: "Yarın sabah depoya yetişmesi gereken çok önemli bir siparişimiz var. Bize uygun olan herkesi gösterin." 31 adet çalışan bulundu. Bu ekrandaki herkes yarınki belirli saatler için tamamen uygun. Bu rezervasyon için tamamı ile iletişime geçilebilir. Hepsi kabul edecekleri rezervasyonların terimlerini tanımladılar. Ve her bir birey için tüm parametreler bu rezervasyon içerisindedir. Ve hepsi bu rezervasyonu yaparak yasal olarak uyumlu olacaktır. Tabii ki, tümü depolarda çalışmak için eğitilmiştir. Onlardan istediğiniz kadar çok seçebilirsiniz. Birçok ajanstan geliyorlar. Bu özel rezervasyon için her kişi için belirli bir ücret oranı hesaplanır. Ve bu onların güvenilirliğini gösteriyor.

Üst satırdakiler güvenirliği kanıtlanmış olanlardır. Onların daha pahalı olması olasıdır. Alternatif bir bakış açısıyla, yerel ve esnek zamanlarda çalışan insanlar, bir pazar araştırma şirketi, ve 25 yerel kişiyle sokak röportajının nasıl yapılacağını gösteriyor. Ve gelecek hafta başlatacakları yeni bir kampanyaları var. Ve sundukları kişilerden kaç tanesinin gelecek hafta her saat uygun olduğuna bakıyorlar. Ve bundan sonra sokak röportajını ne zaman yapacaklarına karar verecekler.

Fakat iş gücü piyasasının bu köşesi için daha fazlası var mıdır? Çünkü, şu anda ekonomik fırsat edinebilecekleri pek çok insan bulunmaktadır.

Bunu kişiselleştirelim. Ekonomik piramidin tabanında -- iş bulma umudu çok az olan genç bir bayan hayal edin -- Teorik olarak meşgul olabileceği ekonomik aktivite nedir? Peki, o bir posta odasında, bir resepsiyon alanı, bir çağrı merkezinde sıra dışı saatlerde çalışmaya istekli olabilir. Kendi topluluğu için yerel hizmet sağlamakla ilgilenebilir: çocuk bakımı, yerel teslimatlar, evcil hayvan bakımı. Boş zamanlarında ticaret yapabileceği mallara sahip olabilir. Ön odasında dışarı çıkarabileceği bir çekyatı olabilir. Nadiren kullandığı bir oyun konsolu, bir bisikleti olabilir. Ve düşünüyor olabilirsiniz -- çünkü hepiniz web'e aşinasınız - evet, işbirlikçi tüketim çağındayız, Web üzerinden bunların hepsini yapabilir. Airbnb sitesinde çekyatını listeleyebilir, TaskRabbit.com' a gider ve "Lokal bir teslimat yapmak istiyorum" diyebilir ve benzeri.

İyi siteler var, fakat bir adım daha ileri gidebileceğimize inanıyorum. Ve bunun anahtarı "her şey için modern market" felsefesidir. Piyasalar son 20 yıl içinde tanınmayacak kadar değişti. ama sadece ekonominin en üstünde bulunan organizasyonlar. Eğer Wall Street tüccarı iseniz, gerçek zamanlı olarak bir piyasa sistemi içinde finansal varlıklarını satabilir, en karlı fırsatları tanımlayabilirsiniz. mikro saniyelerde ve belirlediğiniz sınırlar içinde yürütebilirsiniz. Bu da arz ve talep ve fiyatlandırma analizleri ve bir sonraki fırsat dalgasının nereden geleceğini söyler. İnanılmaz derecede karmaşık yöntemlerle karşı taraf riski yönetmektedir. Tümü çok küçük bir yük. Son 20 yılda piyasalar açısından ekonominin tabanında ne kazandık? Bir arama tesisi ile temel olarak sınıflandırılmış reklamlar.

bu seyrekleşmiş ticaret düzeyinde, ekonominin en üstünde yer alan daha fazla ve daha fazla aktivite ve kaynak emen inanılmaz gelişmiş pazarlar ve ana ekonomi kaynakları arasındaki eşitsizlik neden? ve bize kalan ne? Modern bir pazar, bir web sitesinden daha fazlasıdır: Birlikte çalışabilen pazarların alanıdır, ofis mekanizmaları, düzenleyici rejimler, çözüm mekanizmaları, likidite kaynakları vb. Ve bir Wall Street tüccarı sabah işe geldiğinde, Bugün satmak istediği her bir finansal araç için liste yapmaz, ve bu listeyi birçok web sitesine gönderir ve potansiyel alıcılar ile iletişime geçmek için bekler ve ticaret için pazarlık terimlerine başlar.

Bu modern teknolojinin ilk günlerinde, finansal kuruluşlar, tüm bu aktiviteleri oluşturabilecek yeni marketleri şekillendirebilmek için ofis işlemelerini, ilişkilerini, ağlarını nasıl arttırabilecekleri üzerine çalıştılar. Düzenleyici rejimleri desteklemesi için hükümetlerden destek istediler ve birçok durumda aldılar.

Ama ekonominin genelinde, hepimizin yararına olan yeni nesil pazarlar için kaldıraç görevi gören tesisler bulunmaktadır. Tüm bu tesisler -- Kimlik kazanacağımız mekanizma benzeri şeylerden, ruhsatlandırma makamlarından herhangi birimizin herhangi bir zamanda yasal olarak yapabileceği, anlaşmazlıkları çözen resmi kanallar gibi süreçlerden bahsediyorum. Bu mekanizmalar, bu tesisler Craigslist, Gumtree veya Yahoo'nun hediyeleri değil, devlet tarafından kontrol ediliyorlar. Ve en tepede oturan politikacılar vardır, basitçe yeni çağ pazarlarının tümünü desteklemek için kullanılacak tesisler üzerine düşünmemelerini öneririm.

Herkes gibi, bu politikacılar da, modern marketlerin kendi kendilerini oluşturabilecek yeterli güce sahip organizasyonları korumasını hafife alıyor. Bunu hafife almayı bıraktığımızı farzedelim. Yarın sabah İngiltere başbakanın veya ABD başkanın, veya herhangi bir diğer gelişmiş ülke liderinin, uyanıp şöyle söylediğini farzedelim: "Tüm işlerde istediğim havayı asla oluşturamayacağım. Vatandaşlarıma verebileceğim ekonomik fırsatlara odaklanmak zorundayım. Ve bunun için de sanat piyasaların durumuna erişmek mümkün olmalıdır. Bunu nasıl oluşturabilirim."

Ve sanırım yuvarlanan birkaç göz görebilirim. Politikacılar büyük, karmaşık ve sofistike bir proje içindedirler. Ah, meydana gelmeyi bekleyen büyük bir felaket olacak. Zorunlu olmamakla birlikte. Birden fazla ülkede politikacılar tarafından başlatılan ve büyük ölçüde başarılı olmuş etkin teknoloji hizmeti örneği var: milli piyango.

İngiltere'yi örnek alalım. Bizim hükümetimiz milli piyango tasarlamadı, milli piyangoyu finanse etmedi, milli piyango yapılmadı. Basitçe Milli Piyango Yasası geçti. Bu yasa, bir milli piyangonun nasıl görüneceğini tanımlar. Devletin, operatörlere benzersiz olarak bağışlayacağı belli çıkarları belirtir. Ve bu operatörlere bazı yükümlülükler koyar. Kitlelere kumar faaliyeti yayılması açısından, bu vasıfsız bir başarıdır.

Ama amacımızın piramidin tabanına yeni ekonomik faaliyet getirmek olduğunu varsayalım. Aynı modeli kullanabilir miydik? İnanıyorum ki kullanabilirdik. Peki, anahatlarıyla bir tesisin politikacılarını hayal edin. Buna ulusal e-marketler kısace UEM diyelim. Bunu düzenlenmiş bir kamu hizmeti olarak düşünün. Yani, su kaynağı veya karayolu ağı ile aynı düzeyde olsun. Bir kişi ya da küçük bir şirket tarafından yerine getirilebilen düşük düzeyde ticaret yapan bir market dizisidir. Devletin, bu benzersiz marketler üzerinden belli çıkarları vardır. Bu, yerel düzeyde kamu hizmetlerini satın almak için piyasalardaki kamu harcamaları ile ilgili. Bu, marketleri ülkenin en yüksek resmi kanallarına göstermek ile ilgili. Bu, hükümetin pazarlar için bir gazeteci rolünü üstleneceğini teminat altına alması ile ilgili. böylece yöre halkı bunlara katılabilsin.

Yani, taksi yolculukları buna örnek olabilir. Ve bazı belirli zorunluluklar şu avantajları beraberinde getirir: operatörlere yerleştirilmek, ve önemli bir anahtar nokta, operatörler, her şey için ödeme yapar, kamu sektörü dahil tüm arayüz. Bu operatörlerin her bir işlemde bir yüzdelik işaretleme yaparak kendi dönüşlerini yaptıklarını hayal edin. Tüm faydaları ve çalışmaları alabilecekleri 15 yıllığına tanımlı bir imtiyaz süresi var olduğunu düşünün. Şu şekilde konsorsiyumlar (iki veya daha fazla işletmenin geçici işbirliği) hayal edin: teklifleri yürürlüğe koyan, her bir işlemde en düşük yüzde gelir elde eden her şeyi finanse eden anlaşmayı yapar.

O halde hükümet çerçevenin dışına çıkar. Bu iş, artık konsorsiyumun elinde. Ya da birçok ekonomik fırsatı deşifre ediyorlar ve her birinden yüzdelik alıyorlar. veya hissedarları için zor bir durum olarak hepsi dökülüp yanacak, Bu durum vergi mükellefini çokta rahatsız etmez. Ve diğer marketler üzerinde herhangi sınırlama olmayacaktır. Yani bu, milyonlarca forum sitesi arasından sadece bir seçenek daha olacaktı. Ama çok daha farklı olabilir, çünkü bu, devlet destekli tesislere erişimi olan tesisler konsorsiyumların ciddi hizmet yatırımını teşvik edebilirdi. Çünkü onların geri dönüşünü sağlayacak küçük işlemlerden bir çoğunu almak zorunda olacaklardı.

Yani, bahsettiğimiz sektörler: evde saç bakımı, oyuncak kiralama, çiftlik işi, hatta giysi kiralama, kapıya teslim yemek hizmeti, turist servisleri, ev bakımı. Bu, çok küçük ama çok iyi bilgilendirilmiş esnaf dünyası olacaktı, çünkü ulusal e-pazarlar bilgi göndereceklerdi.

Yani bu, potansiyel yerli bir insanın bebek bakımını yapmaya karar verip vermemesidir. Ve eğer markete gitmek istiyorlarsa, fon ve eğitim incelemesi yapmak zorunda kalacaklarının farkında olacaklardı. Bebek bakıcılığı havuzu isteyen yerli ebeveynler ile değerlendirme görüşmesi yapmak zorunda olacaklardı. Bu onların zamanına değer mi? Başka sektörlere bakmaları gerekir miydi? Bebek bakıcılığı sıkıntısı olan ülkenin başka bir yerine taşınmak zorunda kalırlar mıydı? Bu tip veriler rutin hale gelebilir. Ve bu veriler yatırımcılar tarafından kullanılabilir. Peki ülkenin bazı bölümlerinde bebek bakıcılığı sıkıntısı olsaydı ve hiç kimsenin eğitim ve incelemeyi göze alamaması, bir yatırımcı bunu karşılayabilir ve sistem belkide iki yıl içinde gelişmiş kazançları vergi olarak geri alabilir.

Bu bir atomize kapitalizm dünyası. Yani, küçük insanların küçük ticareti (küçük esnaf), fakat çok bilgili, güvenli, rahat, düşük maliyetli ve hızlı. Bazı araştırmalara göre bu, İngiltere büyüklüğünde bir ülkede ekonomik faaliyetin bir günü 100 milyon pound değerindedir.

Kulağa imkansız mı geliyor? İşte, bir sürü insan 20 yıl önceki mali borsalardaki turbo ticaret hakkında aynı şeyi söyledi. Modern piyasanın dönüştürücü gücünü hafife almayın.

Teşekkürler.

Wingham Rowan & İş Piyasasının Yeni Bir Türü 

TED Talks konuşmasını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.Instagram

Instagram