Dijital Platformunuzu Nasıl Başlatırsınız?


Dijital platformlar çekici işlerdir çünkü önemli bir değer ve rekabetçi avantajı korumak için ağ etkisi yaratırlar. 


Ancak başlangıçta ciddi zorluklarla karşılaşabilirler. Her platform başlangıçta boştur. Ve birçoğu birden fazla tipte müşteriye gereksinim duyar. Örneğin birçok kişinin akıllı telefondan araç çağırmaya hevesli olması yeterli değildir. Sürücülerin de akıllı telefondan gelen çağrıları kabul etmesi gerekir. 


Online platform şirketleri kuruluş aşamasında büyük zorluklarla karşı kaşıya kalabilirler. En başarılı platformlar iki veya daha fazla kullanıcı tipini (alışveriş portali üzerinden alıcıları ve satıcıları; bir rezervasyon hizmeti üzerinde seyahat edenleri ve otel işletmecilerini) birbiriyle ilişkilendirir ve güçlü bir başlangıç için platform henüz belirli bir ölçeğe gelmeden önce erken dönem kullanıcıları platforma katılmaya ikna etmek gereklidir.

Müşteriler eğer bu platformda konuşacakları kişiler varsa Skype’ı indirip kullanmaya değer bulurlar. Eğer ödeme yapılacak kimse yoksa bir kişi neden PayPal’a katılsın ki? Her platform işe başladığında boştur ve bu tür kaygıları şiddetli biçimde hisseder. Sadece kullanıcılara değil, farklı tipte birçok kullanıcıya ihtiyaç duyan çok taraflı platformlar için bu risk daha büyüktür. Bir araç paylaşım platformu için akıllı telefonla araç çağırmak isteyen geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olmak yeterli değildir. Aynı zamanda bu çağrıları kabul edip aracını paylaşacak sürücüler de gereklidir.

Tüm bu zorluklara rağmen son yıllarda online platformların sayısında ciddi bir artış görülüyor. Girişimcilerin neden bu işe çekildiklerini görmek hiç de zor değil. Platformlar, başka türlü hayata geçemeyecek iletişim ve ticari aktiviteleri mümkün kılarak değer yaratılabiliyor. Platformların işletme maliyetleri oldukça makul zira elle tutulur bir ürün üretmiyor veya stok tutmuyorlar. Ayrıca ağ etkisi sayesinde bir kez kurulduktan sonra pozisyonlarını koruyabiliyorlar çünkü kullanıcılar bir platforma alışınca burayı kolaylıkla terk etmiyorlar.

Kaynak : HBR Türkiye
Yazar: Benjamin Edelman

Yazının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Instagram

Instagram