İş Dünyasını konu alan en iyi 10 Film


İçerisinde İngiliz Daily Telegraph gazetesinin geçmişten günümüze iş dünyasını anlatan en iyi filmlerini de barındıran bu listeyi, tüm profesyoneller için derledik. 


İşte o unutulmaz 10 film.


1-  Aklı Havada (Up in the Air - 2009)

Ünlü ABD’li aktör George Clooney’nin, Ryan Bingham adlı bir insan kaynakları danışmanını canlandırdığı 2009 yapımı filmde, şirketler işten çıkardıkları çalışanlarına “kovulduklarını” söylemesi için Bingham’a ödeme yapıyor. Ancak Bingham, kendi kariyerini yeniden başlatamayacak kadar güçsüz olduğunu öğrendiğinde, hayatı tamamen değişiyor.2-  Takas (Trading Places - 1983)

Eddie Murphy ve Dan Aykroyd’un en iyi performanslarından birini sergiledikleri 1980 yapımı filmde, iki milyarder kardeş, disiplinli emtia yatırımcısı Louis Winthorpe’u (Dan Aykroyd) yolsuzluğa bulaştırıp, düzenbaz çalışan Billy Ray Valentine’i (Eddie Murphy) adam etme üzerine iddiaya girer.  Güçsüz durumda olan bir kişinin içindeki cevheri nasıl ortaya çıkardığını gösteren klasik bir hikaye olan film, iş dünyasına yönelik eleştirel diyaloglarıyla dikkat çekti.4-  Bir Şirket Komedisi (The Hudsucker Proxy - 1994)

Coen kardeşler olarak tanınan Joel ve Ethan Coen’in hırs ve zenginlik düşkünlüğünün tehlikelerini anlattıklarını kara filmde, Hudsucker firmasının sahibi Waring Hudsucker (Charles Durning) intihara kalkışınca, yönetim kurulu başkanı Sidney Mussberger (Paul Newman), şirketten para kazanmak için bir plan kuruyor. 

Planda, işi bilmeyen birinin şirketin başına geçip, şirketi finansal olarak kötü duruma sokması gerekiyor. Böylece borsada kötüye giden şirketin durumundan yararlanıp, hisseleri en düşük fiyattan alabilecek. Şirketin posta servisinde yeni işe başlayan Norville Barnes (Tim Robbins) şirketin başına geçiyor. Gazeteci Amy Archer (Jennifer Jason Leigh) birşeylerin ters gittiğini anlayınca, olayı araştırmaya başlıyor.5- Dokuzdan Beşe (Nine to Five - 1980)

Dolly Parton, Jane Fonda, Lily Tomlin gibi yıldız isimlerin yer aldığı 1980 yapımı filmde, bu üç kadın hoşlanmadıkları patronlarını kaçırıp, esir alırlar. Patronları bir evde esir haldeyken, üç kadın çalıştıkları ofisi daha modern, renkli ve kendileri için daha yaşanabilir hale getirir. ABD’deki mesai saatlerine gönderme yapan filmde, monoton iş yaşamından sıkılan çalışanların, yaşamlarını daha eğlenceli hale getirebilmek için neler yapabileceği gözler önüne seriliyor.6- Borsa (Wall Street - 1987)

Film, 1980’li yıllarda kapitalizmin zirveye çıkışını ve “Hırs güzeldir” mottosunun nasıl kabul edildiğini gözler önüne seriyor. Finansal hırsın yıkıcı gücünün bugün bile ekonomi dünyasına etki ettiği yaşanan son krizde kanıtlandı. Başrollerinde Charlie Sheen ve Michael Douglas’ın yer aldığı filmde, Sheen Wall Street’ten daha fazla para kazanmaya çalışan bir borsa işlemcisini, Douglas öğle yemeği yemenin bile zaman kaybı olduğunu düşünen başarılı bir borsacıyı canlandırıyor.7-  İç İşler (Inside Job - 2010)

Dünyadaki finansal sistemler ve bu sistemlerin yaratmış olduğu toplumsal deformasyonları bize yansıtan bu belgesel tadındaki filmde ünlü oyuncu Matt Damon rol alıyor. Bu belgesel 2011 Oscar ödüllerinde En İyi Belgesel ödülüne de layık görülmüştür.8-  Yeni Bir Başlangıç (Jerry Maguire - 1996)

Jerry SMI için yazdığı 'Düşündüklerimiz ve Söyleyemediklerimiz : İşimizin Geleceğidir.' Sloganı yüzünden işler karışır ve işten çıkarılır. İşinden atılmış ama kendine güvenli ve kim olduğunun farkında olarak her şeye sıfırdan başlamak zorunda kalır.9-  Para Avcısı (The Wolf of Wall Street - 2013)

Jordan Belfort 24 yaşında genç ve hırslı bir adamdır. Para kazanma arzusuyla Wall Street borsasında komisyoncu ve Stratton Oakmont adında bir yatırımcı firmasında zengin olmak için her şeyi yapmaya hazır bir CEO olur. 90′ları yürütmektedirler ve New York işlem salonunda her şey olabilmektedir. Önemsiz tahviller ve birçok yatırımcıyı aldatarak, Belfort kısa zamanda bir para makinasına ve aynı zamanda bir harcama makinasına dönüşür. Bir günde hesapları milyon dolarlarla doldururken o gece hepsini aynı hızda harcayabilir. Profesyonel hayatının yanı sıra son derece pahalı lüks fantezilerle dolu kirli bir oyunun içindedir.10-  Şirket (The Firm - 1993)

Mitch McDeere, Harvard'dan başarıyla mezun olmuş bir avukattır. New York ve Chicago'dan büyük hukuk firmaları peşine düşmüştür,ama Memphis'deki bir şirket Mitch'e diğerlerinden daha iyi şartlarla iş teklif eder.Menphis'e taşınan Mitch ve karısı Abby için hayat birden çok iyi gitmeye başlar. Son model bir araba ve yeni bir eve kavuşmuştur.Ancak her güzel şeyin bir bedeli vardır ve Mitch bunu keşfetmek üzeredir.

Instagram

Instagram