Duygusal Zeka ve Liderlik


Yapılan araştırmalar, en etkili liderlere ait duygusal zekanın faktörlerinin 5 yönünü vurguluyor. 


Bunlar; 


  • Öz-Farkındalık, 
  • Öz-Yönetim, 
  • İlişki Yönetimi, 
  • Empati,
  • Etkili İletişim olarak ifade ediliyor.


Öz-Farkındalık

Öz farkındalık, bir kişinin kendi duygularını, güçlü ve zayıf yönlerinin neler olduğunu, diğer insanlar üzerindeki etkisinin ne olduğunu bilmesi olarak tanımlanıyor.

Neden sebepsizce yorumluyoruz? Neden kesin kararlar veriyoruz? Hangi konuda çok iyiyiz? Bu gibi sorulara cevap veremeden aslında kim olduğumuzu anlayamıyoruz. Potansiyeliniz en üst seviyesine ulaşabilmek için, kendinizden emin olarak kötü ve iyiyi anlamanız gerekir. Eksilerinizi ve artılarınızı ayırt edebildiğinizde sizinle çalışanları yönetebilmek daha kolay olacaktır.

Öz-Yönetim

Öz yönetim; disiplinli bir şekilde yıkıcı duygularımızı kontrol edebilmemizi, yönlendirmemizi ve olumlu yönde takımı bir arada tutmayı kapsıyor.

Liderler “cool” duruşlarını kaybetmeyi hiç sevmezler. Soğukkanlı olmak, panik gibi bulaşıcıdır. Liderlik rolü üstlendiğinizde işler ne kadar stresli olursa olsun, panik yapmak gibi bir lüksünüz olmamalı. Soğukkanlı ve pozitif kaldığınız sürece ekibinizle daha iyi iletişim kuracak ve daha verimli çalışacaksınız.

Empati ve Merhamet

Başkasının ayakkabıları içinde düşünün kendinizi. Ve ne hissettekilerini, hangi duruma nasıl tepki verdiklerini anlamaya çalışın. Empati kurabiliyorsanız, merhametli olmak da kaçınılmaz olacaktır. Hem siz hem de karşınızdaki bireyi daha iyi hissettirecektir.

Ekip arkadaşlarınızla empati kurabildiğiniz sürece işbirliği, üretkenlik, refah ve mutluluk artacaktır.

Liderlik Eğitimleriİlişki Yönetimi


Eğer kendinizde değilseniz başkalarıyla derin ilişkiler kurmak oldukça zordur. Birçoğumuzun sorumlulukları, aileleri, çılgın iş listeleri var. İşte böyle bir yoğunluk içerisinde sağlıklı ve verimli ilişkiler sürdürebilmek yüksek duygusal zekâ gerektirecektir. İlişkilerinizi doğru sürdürmek, ekibinizi iyi yönetmek için yeteneklerinizi geliştirmek, duygusal zekânızı yönlendirmek faydalı olacaktır.

Etkili İletişim

İletişimde kelimelerin %7, ses tonunun ve vücut dilinin %93 etkisinin olduğuna çoğumuz aşinayız. Özellikler yazılı iletişimin beraberinde getirdiği yanlış anlaşılmalar ve iletişim eksikliği genellikle çoğu insanlar arasındaki sorunların temelini oluşturmaktadır. Özellikle iş hayatında iletişimimiz tek taraflı olmamalı. Karşımızdakinin fikrini almalı, aynı fikirde olup olmadığımızı test etmeliyiz. Başka fikirlere açık olmalıyız.

Bir çalışma ortamındaki iletişim sorunlu ise; çalışanlar arasında hayal kırıklığı, mutsuzluk ve karışıklık söz konusudur. Ekibe liderlik edenlerin özellikle bu tür sorunlarla karşılaşmaması için sözlü ve yazılı iletişimlerinde daha dikkatli olması gerekir.

Duygusal zekâ; iş ilişkileri geliştirmek, sağlıklı, üretken iş yeri ve organizasyon kültürü yaratmak için kritik ve güçlü bir araçtır.


Siz de KRC Yönetim Danışmanlık Hizmetleri hakkında detaylı bilgi almak için +90 216 4747426 / +90 530 5802480 numaralı telefonlarımızdan ya da info@krcyonetim.com mail adresimizden bize ulaşabilirsiniz. 
Instagram

Instagram