Girişimcilere 5 Yaratıcılık Egzersizi


Bir iş kurmak istiyorsunuz ama neyin peşinden gideceğinizden tam olarak emin olamıyorsunuz. 

Tutkunuzun ne olduğunu bulabilmek için uygulayabileceğiniz beş yaratıcılık egzersizi...İnsan sadece tutku ile harekete geçtiği zaman harikalar yaratabilir…


“19. yy İngiltere başkanı Benjamin Disraeli”


Bugünün en hevesli girişimcilerine göre, başarıyla bir iş kurma şansınızı arttırmanın en kestirme yolu, tutkunuzun ne olduğunu bulabilmek üzere içinizdeki yaratıcılık dünyasında gezinmektir. Nereden başlamak gerekir?

İşte tutkunuzun ne olduğunu açığa çıkarmak için beş egzersiz:

1-Çocukluğunuzu gözden geçirin. O zamanlar ne yapmayı severdiniz?

Yaratıcılık Uzmanı ve İş Danışmanı Rob Levit “Yapmaktan en çok keyif aldığımız şeylerde ayrıca pratiğizdir de. Ancak büyüdükçe bu şeylerle aramızda inanılmaz bir şekilde kopuş oluyor.” Diyor.
Levit, çocukken yapmaktan zevk aldığımız şeylerin bir listesini yapmamızı öneriyor. Bu aktiviteden şu anda hoşlanır mıydınız? Örneğin, Amerika’nın en iyi mimarlarından Frank Lloyd Wright’ın çocukluğu tahta makaralarla oynamakla geçmiştir ve bugünkü mesleğinde bu derece iyi olmasının açıklaması belki de burada saklıdır.

Levit “Araştırmalar gösteriyor ki oyun oynayarak keşfedilecek çok şey var, erişkinler için bile” demiştir.

“Çocukluk döneminizde ilgi duyduğunuz olumlu aktiviteleri, yiyecekleri ve olayları gözden geçirin” Diyen Levit, kendinize şu soruları sormanızı öneriyor “Şu an hayatınızın içine adapte edebileceğiniz ve ekleyebileceğiniz şey nedir?” ve “Çocukluğunuzdaki bu deneyimler şu anki kariyer tercihlerinizi nasıl şekillendirebilir?”

2- “Yaratıcılık tablosu” yapın.

Yaratıcılık üzerine kitapları olan New York kökenli yazar Michael Michalko “Büyük boyutlu bir kağıt alın ve kağıdın merkezine şu sözcükleri yazın “yeni iş”. Ardından görseller, deyişler, makaleler, şiirler ve diğer ilham kaynağı olabilecek şeylerden bir kolaj yaratın.” der..

Michalko bunu yapmanızın faydasını şöyle açıklar: “Etrafınızı niyetinizle ilgili görsellerle donatırsanız-kim olmak istiyorsanız ya da ne yaratmak istiyorsanız-farkındalığınız ve tutkunuz büyüyecektir.”

Tablonuz geliştikçe, tablodaki odağınız netleşmeye, neyin eksik olduğunu anlaşılmaya ve boşlukları doldurabilecek hayal gücünüz devreye girmeye başlar; kendi vizyonunuzun farkına varırsınız.

3- Yerinde olmak istediğiniz kişilerin listesini yapın.

Tekerleği yeniden icad etmek zorunda değilsiniz. Hedeflediğiniz alanda o ana kadar başarılı olmuş kişilerle ilgili inceleme yapın.

Örneğin piyasada durgunluk yaşandığı dönemde, pek çok kişi emlak sektörüne girmekten kaçındı, çünkü bunu sektörün sonu gibi gördüler. Çoğu insan bu piyasadan kaçarken Levit tersine bunun piyasaya girmek için mükemmel bir zamanlama olacağını düşündü çünkü sektörün durumu ne olursa olsun, sektörün içinde başarılı insanlar her zaman vardır. Bu insanlar hakkında inceleme yapın ve onları geriden takip ve taklit eden diğerlerinin aksine onların nasıl ve niçin başarıyı sürdürebildiklerini analiz edin.

Levit “yaratıcı olmak istiyorsanız, özenli ve usulüne uygun bir plan yapın” diyor. “planın kendisi yaratıcı değildir; plan sizin için, pek çok imkanın/olasılığın kapısını açan bir süreçtir".

4-Planınız yokken de yapmayı sevdiğiniz şeyi yapmaya başlayın.

Girişimciler için yaşam koçluğu yapan Kanadalı yaratıcılık uzmanı Cath Duncan’a göre, pek çok insan, kapsamlı bir iş planı oluşturana kadar bekler, onlarla beraber o işe yatırım yapmak isteyen melek yatırımcılar da. Ve böylece fikirleri asla gün ışığına çıkmadan kalır.

Duncan’a göre paraya nasıl çevirebileceğinizi henüz bilemiyor olsanız bile zevk aldığınız şeyi yapmanız en iyisidir. Tutkulu olduğunuz bir alanda çalışmanın nasıl bir şey olacağını kendinizde test edin. O alandaki iş bağlantılarınızı oluşturun ve iş planınızı geliştirmenizi ve rötuşlamanızı sağlamak üzere bağlantıda olduğunuz bu kişilere görüşlerini sorun.

Bu iş açısından getireceğiniz yeniliğin değerini anlamanın yollarından biridir. Ayrıca bu yolla, işinizi resmi olarak kuracağınızda piyasaya girmenize yardımı olacak referans da edinmiş olursunuz.

5 –İş düşünmeye ara verin.

İş modunun dışına çıkarak içinizin rahat etmeyeceğini düşünebilirsiniz ancak Levit’e göre beyniniz, sürekli aynı düşünce üzerinde çalışmaya ara verme ihtiyacı duyabilir. Bu arayı; yazmak, resim yapmak, koşmak ve bahçe ile uğraşmak gibi başka alanlara yoğunlaşarak verebilirsiniz.

Başka şeylere yoğunlaşarak beyninizi dinlendirdikten sonra Levit tekrar işle ilgili çalışmalarınıza geri dönmenizi ve o anda aklınıza gelen tüm iş fikirlerinizi kağıda dökmenizi önermektedir.

Levit “Düşüncelerinizin ne kadar tazelendiğini fark edip şaşıracaksınız” der. “Doğa ve sanat gibi güzelliklere bakmak çoğu zaman dikkatimizden kaçan pek çok şeyle bağ kurabilmemizi sağlar. Bunları gözlemleyin, yazın ve daha da önemlisi işinizi geliştirmek için kullanın”

Kaynak: www.frasb.com

Instagram

Instagram