İyi Adayların İş Görüşmesinde Sorduğu 5 Soru

Bir iş görüşmesinde başarılı adaylar cevaplanmasını istedikleri soruları sorarlar. 


Çünkü sizi ve şirketinizi değerlendirerek, sizin için çalışmayı gerçekten isteyip istemediklerini görmeye çalışırlar.
 


Konunun uzmanı ve bir kanaat önderi olan Jeff Haden’ın önerdiği, iyi adayların iş görüşmesinde sorduğu 5 soruyu işte şöyle sıralanıyor.

İlk 60-90 gün içinde hangi görevleri yerine getirmemi istiyorsunuz?

İyi adaylar hemen kolları sıvamak isterler. Bekledikleri şey, haftalarca ya da aylarca “kurumu tanımaya çalışmak” değildir. Hemen bir fark yaratmayı arzularlar.

En iyi çalışanlarınızın ortak özellikleri nelerdir?

İyi adaylar aynı zamanda uzun süreli çalışan olmak ister. Her kurum farklı olduğu için, bu kurumlardaki en iyi çalışanların belirgin özellikleri de farklılık gösterir.

Sizin en iyi elemanınız belki uzun saatler çalışıyordur, belki yaratıcılık metodolojiden daha önemlidir ya da belki de uzun süreli müşteri ilişkileri inşa etmektense, yeni pazarlara sürekli yeni müşteri akışı sağlamaya daha fazla önem veriyorsunuzdur. Çalışan adayı bunları bilmek ister. Çünkü hem bu sayede şirkete uyum sağlayıp sağlayamayacağını görür hem de eğer kabul edilirlerse, en iyi çalışan olmak için ne yapması gerektiği anlar.

Şirkete gerçekten yarar sağlayan şeyler nelerdir?

Çalışanlar bir çeşit yatırımdır ve her çalışan maaşı üzerinde olumlu etki yaratacak bir iş yapmalıdır.

Her iş yerinde bazı faaliyetler diğerlerine göre daha büyük bir fark yaratır. İnsan Kaynakları’ndan beklentiniz açık pozisyonları doldurmaları olsa da, asıl önemli olan doğru adayları bulmalarıdır. Çünkü bu, daha yüksek bir kâr dağıtmama oranı, daha düşük eğitim masrafları ve daha iyi bir genel verimlilikle sonuçlanır.
Servis hizmeti veren teknisyenlerinizin daha etkili onarımları yapması gerekir, ancak asıl ihtiyacınız olan, bu teknisyenlerin, ek satışlarda bulunmak için problem çözme yollarını belirlemesi ve başka faydalar da sağlamasıdır.

Başarılı adaylar, gerçekten fark yaratan şeyin ne olduğunu bilmek isterler. Şirketin başarılı olmasına yardımcı olmanın, kendi başarılarını da sağladığının farkındadırlar.

Çalışanlar boş zamanlarında ne yaparlar?

Bu zor bir sorudur. Gerçekten çok küçük bir şirket değilse, görüşmeyi yürütenler genel şeylerden bahsederek bunu cevaplayabilirler. Önemli olan şudur ki, aday, iş yerine uyum sağlama şansı olup olmadığından emin olmak ister. Çünkü iyi adayların genelde başka seçenekleri de var.

… ile nasıl baş etmeyi planlıyorsunuz?

Her iş yeri büyük bir sorunla karşılaşır: teknolojik güçlükler, pazara giren rakipler, değişen ekonomik trendler gib… Adaylar şirketinizi kariyerlerinde bir atlama noktası olarak görse bile, yine de büyüme ve ilerleme yaşanmasını ümit ederler. Eğer işten ayrılacaklarsa da, bunu kendi istedikleri için yapmak isterler, siz iflas ettiğiniz için değil.

Örneğin bir bisikletçi dükkanınız varsa ve birkaç kilometre ötede başka bir bisikletçi açılıyorsa, bu yeni rakiple nasıl baş edeceğinizi öğrenmek isterler. Ya da bir tavuk çiftliği yönetiyorsanız, ki bu devasa bir endüstridir, artan yetiştirme maliyetlerine karşı neler yapmayı planladığınızı görmek isteyebilirler.

Başarılı adaylar sadece sizin ne düşündüğünü öğrenmek istemez; aynı zamanda neler yapmayı planladığınızı ve bu planlara nasıl uyum sağlayabileceklerini de anlamayı arzularlar.

Kaynak: Uplifers

Instagram

Instagram