İşverenler Takipte


İş görüşmelerinde sorulan sorulara vereceğimiz yanıtlar ve o anki davranışlarımız  işe alınıp alınamayacağımızı belirliyor fakat  son yıllarda işverenlerin dikkat ettikleri başka bir  konu daha var. Sosyal medya hesaplarımız... 


Facebook profiliniz,  sizin nasıl birisi olduğunuza dair önemli ipuçları veriyor...

İşveren sosyal medya hesabınıza bakıyor.

Özgeçmişte kendimizi ne kadar tanıtsak da sosyal profillerimiz, hakkımızda birçok ipucu verebiliyor. Bu nedenle işe alımcıların büyük bir kısmı kişinin işe uygunluğunu ölçerken bu profillere da göz atıyor.
Yenibiris.com’da e-posta yoluyla ve site üzerinden hem işverenler, hem de işarayanlar arasında yaptığımız anketlere göre 4 işe alım yetkilisinden 3’ü, her zaman olmasa da adayların kişisel hesaplarına bakıyor.

İşverenlerin yüzde 54’ü ise adayları sosyal profillerinden farkedip görüşmeye çağırabildiklerini belirtiyor. İş arayan kişiler ise paylaşımlarını bu açıdan önemsiz önemsiz buluyor.
İşe başvuranların sosyal ağ hesaplarına bakıyor musunuz?

Evet, genellikle  % 52
Bazen                  % 15
Hayır                    % 33
Katılımcı sayısı: 817


Paylaşımlarınıza işverenlerin bakacağını düşünüyor ve dikkat ediyor musunuz?

Evet    % 37
Hayır   % 63 
Katılımcı sayısı: 6660


Bağlantılara dikkat

Peki internetteki hesaplarımızda nelere bakılıyor? Kişisel hesaplarımızda tabi ki kendi düşüncelerimizi paylaşabiliriz ancak gizlilik ayarına dikkat etmediğimiz paylaşımlar daha sonradan başımızı yakabilir. Örneğin başvuru yaptığımız şirketin bir ürünü veya hizmeti hakkında şikayette bulunduysak bu durum sorun yaratabilir.

İşverenler sosyal hayatımıza, yaşam şeklimize ve çevremize de bakıyor. Adecco Türkiye İcra Kurulu Üyesi Betül Gülmez seçme ve yerleştirmede klasik araştırma yöntemleri ile sınırlı kalmadıklarını söylüyor ve “Sosyal medya hesapları bizim için tam bir referans noktası olmamakla birlikte, görüşülen rolün, adayın kişisel özellikleri ile ilgili ne kadar paralel olduğu noktasında önemli” diyor. Bu mecralarda yazılanlarla aday hakkında bilgi alabildiklerini söyleyen yönetici, yine de manipülasyona açık bir alan olduğu için hassas olduklarını ekliyor: “Sosyal medya içeriklerini daha çok referans, networking ve kontaklar açısından kullanıyoruz.

Adayın hobilerini, zevklerini ve sosyal faaliyetlerini mülakatla ilişkilendirmemeye gayret ediyoruz. Araştırmamız gereken bir konu yoksa ilettiği mesaj, durum ve beğeniler mülakattan bağımsız ilerliyor. Özel durumlarda ‘herkese açık’ iletileri fikir verebiliyor ancak muhakkak adayla konuşarak kendi beyanına başvuruyoruz” diyor.

Sosyal ve profesyonel ayrı

Nutricia Anne Bebek Beslenmesi İK Direktörü Pınar Öztep ise sosyal sitelerdeki hesapları profesyonel ve özel hayat ile ilgili olanlar olarak ikiye ayırdıklarını söylüyor: “Linkedin ve bloglar daha profesyonel, Facebook/Twitter/Instagram vb. ise özel paylaşımların bulunabildiği platformlar. Daha çok, profesyonel hesaplarla ilgileniyor ve hem İK olarak biz, hem de yöneticilerimiz, eğer gerekiyorsa objektif ve farklılıklara değer veren bir araştırma yapmaya odaklanıyoruz”. Öztep, adaylara  profesyonel hesaplarda kendileri ile ilgili özet ve etkin bilgi vermelerini ve iş tecrübelerini iyi yansıtmalarını, çok özel olabilecek bilgileri içeren hesaplarla profesyonel olanları birebir bağlamamalarını öneriyor.

Olumsuz algı yaratmamalı

Defacto’da başvuru eğer sosyal medya üzerinden olmuşsa profil incelemesi de öncelikle bu kanallardan yapılıyor. İnsan Kaynakları Direktörü Oğuz Erdoğan, sosyal medya vasıtasıyla bilgiye ulaşma kolaylığının birçok dezavantajı da getirebildiğine dikkat çekiyor. Yönetici, “Adayların kendi hesaplarını şirketlerle benzer özende yönetmeleri çok önemli. Paylaşımlardan kişiler hakkında önemli ölçüde fikir edinmenin de kolaylığı düşünülürse, adaylar kendileri ile ilgili olumsuz düşünce ve görüşlere mahal verecek paylaşımlardan uzak durmalı” önerisinde bulunuyor.   

Kaynak: Yeni Bir İş

Instagram

Instagram