Elizabeth Grace’den Kalıcı Değişimin Anahtarı

Taktiğe Değil Hedefe Odaklanmak


Neden sabahları erken kalkıp spor salonuna gidemiyorum? Neden e-postalarıma göz atmadan önce en acil işlerimi halletmiyorum? Harcama raporlarım neden dağ gibi yığılıyor? Neden değişim konusunda bu kadar başarısızım?


İnsan davranışlarını değiştirirken öyle bir an gelir ki,  en hevesli insanlar bile tıkanır, moralleri bozulur ve umudunu kaybeder. Zaman konusunda koçluk yapan biri olarak bunun en çok karşılaştığım nokta, kişilerin bir takım taktikleri takıntı haline getirmesi: Sabah saat beşte kalkmak, spor salonuna gidecek vakti yaratmak ay da saat 10’dan önce asla e-postalara bakmamak. Bunlara o kadar takılıyorlar ki, daha büyük bir stratejik hedefi gerçekleştirmek için farklı yöntemlerin de işe yarayabileceği gerçeğini gözden kaçırıyorlar.

Evet, alışkanlıkları terk etmek disiplin, sabır ve emek gerektirir. Ama kendinizi sürekli aslında yapmak istemediğiniz bir şeyi dener halde bulmamalısınız. Bunu sürdürmek mümkün olmaz. Yeni alışkanlıklarınızın kalıcı olmasını istiyorsanız, bunların kişiliğinizle ve isteklerinizle uyumlu olması şart.

Gerçekten işinize yarayacak ve büyük hedefinizin odağını kaydırmayacak taktikleri belirlemek istiyorsanız, nerede takıldığınızı belirleyerek işe başlayın.
Çok emek sarf etmenize rağmen davranışlarınızda hiçbir değişimin olmadığı alanları tespit edin. Mesela önemli bir proje için bütün günü o işe adamak ya da sabahları ilk iş spor salonuna gitmek. Sonra, gerçek hedefinizi saptayabilmek için resme biraz daha uzaktan bakın.

Neden bu aktivitenin önemli olduğunu düşündünüz? Belki de en öncelik verdiğiniz görevleri bitirdiğinizi hissetmek istiyorsunuzdur. Ya da belki daha sağlıklı ya da fiziken daha hareketli bir hayat.

Şimdi de bu hedefinize ulaşmak için izleyebileceğiniz diğer taktikleri gözden geçirin. Büyük projeleriniz için bütün bir günü ayırmayı asla başaramıyorsanız, iki yarım gün ayırmayı deneyin. Spor salonundan nefret ediyorsanız ya da sabahları erken uyanmak size göre değilse, kendinizden sabah ilk iş spora gitmeyi beklemeyin! Bunun yerine, işten sonra bisiklete binmeyi ya da yatmadan önce evde yapabileceğiniz bir egzersiz düşünün. Tabiatınıza uygun aktiviteler bulmaya çalışın.

İstikrarlı bir şekilde dikiş tutturabileceğiniz taktiği bulana kadar birçok farklı uygulamayı deneyebilirsiniz.
Her hafta bir hipotezi test edin. Örneğin bir hafta işten sonra bisiklete binerken, bir sonraki hafta uyumadan önce evde egzersiz yapmayı deneyin. Yaşayışınızla ve motivasyon seviyenizle hangisinin daha uyumlu olduğunu gözlemleyin. Ajandanızda bu işlere yer ayırırken farklı yöntemlerin benimseyin ve hangisinin daha iyi sonuç verdiğine bakın. En etkili olanını bulduğunuzda, o saatlere toplantı veya diğer etkinlikleri denk getirmemeye çalışın.

Yaptıklarınızın hesabını tutmak istiyorsanız çekinmeyin.
En iyi sporcular, etraflarında güçlü takım arkadaşları ve özel asistanlar bulundurur. Bu insanlar sayesinde en zafiyetlerinin bile farkına varacaklarını ve onların yardımıyla potansiyellerinin zirvesine çıkabileceklerini bilirler. Çevrenizde sizi kontrol edecek ve sizin için önemli olan projelerde ve işlerde ne durumda olduğunuzu soracak birilerinin olmasında utanılacak bir şey yok. Bu ister iyi bir proje yöneticisi tutmak olsun, isterse kişisel antrenör.

Ama başarmakta gerçekten zorlandığınız görevler varsa, bunları başkasına devredin ya da dışarıya yaptırın. Başkalarının sizin için halledebileceği işler için güç sarf etmemek daha yerinde olacaktır. Bu gücü, başkalarına yaptıramayacağınız işleri yapmak için kullanın.

Harcama raporlarının doldurulması, toplantıların düzenlenmesi ya da takip dokümanlarının güncellenmesi gibi, tamamlamakta geciktiğiniz ya da zorlandığınız işlerin bir listesini çıkarın. Ardından, organizasyonunuz içinde ya da dışında bunu sizin için yapıp listenizi hafifletecek birileri ya da teknolojik araçlar olup olmadığına bakın.

Gerekirse, bu stratejiyi yürürlüğe koymadan önce patronunuzla da görüşün. Mutfak alışverişi gibi ayak işlerini internet üzerinden halletmeye çalışın. Etkinliklerin organize edilmesi ya da kıyafetlerinizin kuru temizlemeden alınması gibi işler için hizmet veren şirketlerden asistan tutmak da yardımcı olabilir. Yurtdışındaki TaskRabbit ve Fancy Hands bu konuda oldukça iyi bir iş çıkarıyorlar.

Gözünüzü hedefinizden ayırmayın ve size uygun taktiği bulana kadar deneyin. 
Düzenli egzersiz yapmak, öncelikli projelerinde ilerleme kaydetmek ya da e-posta canavarını yenmek için kendini katı rutinlere uymaya zorlamadığı halde her türlü amacına ulaşan insanlardan biri olabilirsiniz. Yeter ki bu prensipleri aklınızdan çıkarmayın. İşte o zaman davranışlarınızdaki değişim kalıcı olacak.

Elizabeth Grace Saunders

Kaynak : HBrTürkiye

Instagram

Instagram