Yaratıcılığınızı Geliştirmek İster miydiniz?


Shimpei Takahashi’den yaratıcılığınızı geliştirecek muhteşem öneriler. 


Hangi sektörde olursanız olun bu yazı size yeni kapılar açacaktır.


Ben bir oyuncak geliştiricisiyim. Daha evvel hiç görmediğim oyuncaklar yaratma hayali ile dokuz sene önce bir oyuncak şirketinde, işe başladım. Çalışmaya ilk başladığımda, patronuma, hergün yeni fikirler öneriyordum. Patronum her defasında bunun satılacağına dair verim olup olmadığını soruyordu. Benden önce pazar verilerini incelememi sonra ürünü düşünmemi istiyordu. Veri, veri, veri. Ben de ürünü düşünmeden önce pazar verilerini inceledim. Ne var ki o anda YENİ hiçbir şey düşünmeme imkan yoktu. Fikirlerim hiç orjinal değildi. Yeni hiçbir fikir bulamıyordum. Düşünmekten bitap düştüm. O kadar zordu ki bir deri bir kemik kaldım. Gerçekten. :)

Muhtemelen hepinizin, buna benzer deneyimleri olmuş, böyle hissetmiştir. Patronunuz zorlamıştır. Veriler zorlamıştır. Düşünmekten hasta olmuşunuzdur. Şimdi, verileri bir kenara atıyorum. Yeni oyuncaklar tasarlamak benim hayalim.

Şimdi, veri yerine Shiritori adında bir oyun kullanarak, yeni fikirlerin, gelmesini bekliyorum. Bugün bu yöntemi tanıtmak istiyorum.

Shiritori nedir?

Elma, at ve trompeti alın mesela. Bu oyunda sırayla, söylediğiniz kelimelerin son harfi ile başlayan kelimeler söyleyerek, ilerliyorsunuz. Shiritori'yi istediğiniz gibi oynayabilirsiniz: ""neko, kora, raibu, burashi," vb., vb. Pek çok rastgele kelime, ortaya çıkıyor. Bu kelimeleri, düşünmek istediğimiz şeye, düşüncelerinize, şekil vermek için kullanıyorsunuz.

Benim durumumda, mesela ben oyuncakları düşünmek istediğimden, düşüncem, oyuncak bir kedi nasıl olabilirdi? Kolalı bir oyuncağa ne demeli? Oyuncak bir silah ile kolaları vurursun ve sırılsıklam olursun. Saçma fikirler iyidir. İşin sırrı bunları devam ettirmekte. Daha fazla fikir ürettiğinde, aralarından bazılarının iyi olacağını da bilirsin.


Fikirler aklınıza, siz verilere bakarken gelmiyor.


Aslında narin eşyaları paketlediğim baloncuklu paket malzemesinin oyuncakla birleşiminden, Mugen Pop Pop oldu. Bu oyuncakla istediğimiz kadar baloncuk patlatabiliyorsunuz. Mağazalara ulaştığında büyük bir başarı sağladı. Verinin bu başarıyla hiçbir ilgisi yoktu. Aslında sadece patlayan balonlardı. Zaman öldürmek için harika bir yöntem. Lütfen bunu aranızda dolaştırın ve bugün oynayın.

Her şekilde, işe yaramaz fikirler düşünmeye devam edin. Böyle eften püften fikirler düşünün, hepiniz! Eğer fikirlerinizi, veri analizlerine dayandırır ve bu doğrultuda hedefler koyarsanız, sonunuz çok çalışmak ve yeni fikir üretememek olur. Amacınızı biliyor olsanız bile fikirlerinizi özgürce düşünün sanki gözleriniz kapalı dart oynar gibi.

Eğer böyle yaparsanız, kesinlikle merkeze yakın bir tane tutturursunuz. En azında bir tane. Seçmeniz gereken budur. Böyle yaparsanız fikir emrinizde olur ve dahası yepyeni olur. Fikir düşünme şeklim bu. Bu, Shiritori olmak zorunda değil; pek çok farklı yöntem var. Sadece, kelimeleri, rasgele seçmelisiniz. Bir sözlüğün sayfalarını hızla çevirip rasgele sözcükler seçebilirsiniz. Örneğin, rastgele iki harfe bakıp devamını tahmin etmeye çalışabilir veya bir mağazaya gidip ürün isimlerini birbirine bağlayabilir ve düşünmek istediğiniz şeyi düşünebilirsiniz. Mesela, rasgele kelimeleri bir araya getirmek, yoksa ilgilendiğiniz konuyla ilgili bilgileri düşünmek değil. Eğer bunu yaparsanız, fikir çağrışımı için kullandığınız kelimeler, bağlantıları şekillendirecek ve yeni pek çok fikir ürettirecektir.

Bu yöntemin en büyük avantajı, sürekli görüntü akışı oluşturması, bir önceki kelimenin görüntüsü halen sizinle. Görüntü otomatik olarak sonraki kelimelerle ilişkilendiriliyor. Bilinçsizce, konser, fırça ile ilişkileniyor ve rulet, şapkayla. Bunu fark bile etmezdiniz. Öyle fikirlerle ortaya çıkarsınız ki başka türlüsünü düşünmezsiniz bile.

Bu yöntem, tabi ki sadece oyuncaklar için değil.

Kitaplar, bilgisayar uygulamaları, etkinlikler ve pek çok proje için fikir bulabilirsiniz.

Umarım bu yöntemi denersiniz.

Verilerden doğmuş işler var.

Her ne kadar ben, Shiritori denen bu saçma oyunu kullansam da sizlerin yaratacağı heyecanlı geleceği, hayal bile edemeyeceğiniz geleceği, görmek için sabırsızlanıyorum.
Shimpei Takahashi’nin türkçe çevirili TED videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz...


Instagram

Instagram