Toplantılarda Performans Hazırlığı

Kadınlar, “toplantı öncesi toplantılarla” soyutlanma duygusunu aşmada yol kat edebilirler. 

Gelecekte, daha fazla şirket kadınlar tarafından yönetildiğinde, toplantılara kendilerini rahat hissettikleri biçimde katılabilirler. 

O zamana kadar daha etkili ve rahat olma konusunda onlara yardımcı olabilecek pratik adımlardan bazıları şöyle:

  •     “Toplantı öncesinde” egemenlik kurun. Kadınlar iş arkadaşlarını dinlemeye vakit ayırıp kendilerine destekçiler bularak zamanlama ve izole olma hissinin yarattığı sorunları büyük ölçüde çözebilirler. Erkeklerin “toplantı öncesindeki toplantı” olarak ifade ettiği ve meselelerin asıl konuşulduğu ortamları fethetmeleri gerek.
  •     Konuşmaya hazırlanın. Ödevini yapan ve toplantıya asıl amacı bilerek ve toplantının gelişimini az çok kestirebilecek kadınlar fikirlerini başkalarının yorumlarının üzerine kurabilir. Güçlü yorumlarda bulunmaya veya sorular sormaya hazırlıklı olmak toplantıda yol kat edilmesine yardımcı olabilir.
  •     Dengenizi koruyun. Kadınlar, konuşma seslerini belirli bir perdede tutmalı ve tehdit altındayken ses rengini değiştirmemeli. Düşünüp tasarlayarak konuşmalılar ve iğneleyerek veya tersleşerek gerilim sinyalleri vermemeliler. Kadınlar ayrıca kişisel algılamadan yüzleşmeyle başa çıkmayı öğrenmeli.

Kathryn Heath, Jill Flynn ve Mary Davis Holt’un “Kadınlar Sesinizi Duyurun” adlı makalesinden uyarlanmıştır.

Kaynak: HBR Türkiye

Instagram

Instagram