Ünlü Markaların Fark Yaratan Sosyal Sorumluluk Projeleri


Bireysel düzeyde gerçekleştirilen gönüllü işlerin şirketler için muadili sosyal sorumluluk projeleridir. 


Şirket, bir yandan kar amacı güden ana faaliyet alanında üretim yaparken, diğer yandan içinde bulunduğu topluma, doğaya veya ekonomiye herhangi bir çıkar talep etmeden yardım eder. 


Bu yardım kendi üretim alanına paralel bir alanda olabileceği gibi, hiç alakası olmayan, çalışanlarının veya hissedarlarının ilgi duyduğu farklı bir alanda da olabilir. Türkiye'de sosyal sorumluluk projeleri özellikle çok uluslu ve kurumsal şirketlerin bütçe ve zaman ayırdığı bir halkla ilişkiler aracı gibi görünüyor. Kimi zaman sosyal sorumluluk projelerinin başarısı tüm şirketin üretimine ve karlılığına direkt etki edebiliyor.

İşte geçmişten günümüze fark yaratan bazı kurumsal sosyal sorumluluk projeleri...

Kardelenler Turkcell

Türkiye’nin en eski KSS (Kurumsal Sosyal Sorumluluk) projelerinden biri olan “Kardelenler”, Turkcell’in gerçekleştirdiği en büyük etkiye sahip KSS kampanyası durumunda. 2000 yılında ilk adımları atılan projede amaç kız çocuklarına eğitimde fırsat eşitliği sağlamak idi. Özellikle 2007 yılında Süreyya Ciliv’in CEO olması ile hız kazanan projede, bugüne dek 100.000 burs verilmiş ve 28.000 kız çocuğuna ulaşılmış. Her yıl 10 bin kız çocuğuna burs verilen proje, meyvelerini de toplamaya başladı. Proje ile eğitim öğretim hayatını başarı ile bitiren 15.000 kız çocuğu mezun oldu. Turkcell’in Kardelenler dışında da, özellikle eğitim alanında gerçekleştirdiği pek çok proje mevcut, fakat “Kardelenler” 13 yıl sonunda Turkcell markasından bağımsız bir hal aldı, hatta National Geographic belgesellerine konu olan proje Türkiye’ye önemli artılar sağlayan bir KSS kampanyası olarak girişimlerine devam ediyor.

Eti Çocuk Tiyatrosu

12 yıl önce Eti tarafından başlatılan “Çocuk Tiyatrosu” projesi, hayatlarına yeni açılımlar, yeni ufuklar sunarak yaratıcılıklarının gelişmesine katkıda bulunabilecek tiyatro sanatının çocuklarımız ile buluşturulmasını amaçlıyor. Onlara tiyatro salonlarında, en güzel anları, duyguları yaşatmayı hedefleyen proje bugüne kadar Türkiye’yi 8, KKTC’yi 6 kez dolaştı. 1.5 milyon çocuğu tiyatrolarda misafir eden “Eti Çocuk Tiyatrosu” Hakkari’den Edirne’ye, Lefkoşa’dan Üsküp’e yüz binlerce çocuğa tiyatro sevgisi aşılıyor. 2.000’den fazla tiyatro gösterimi gerçekleştirilen projede, çocuk oyunlarının dünya klasikleri sergileniyor. Türkiye’de gidilmedik il, ilçe kalmadığını belirten proje yönetimi, gelecek yıllarda hedeflerinin tüm köylere ulaşmak olduğunu belirttiler.

Çiftçiler Klübü ile Vodafone

İşte Vodafone'un Çiftçiler Klübü böyle bir proje. Topluma mobil teknolojiyle yarar sağlayan, çiftçilerin yaşamını farklı bir boyuta taşıyan. İngiliz The Telegraph'ta yayınlanan makaleye göre, Vodafone Çiftçiler Klübü ile, 700.000 çiftçinin cep telefonuna düzenli olarak hava durumu bilgileri gönderiyor. Oldukça basit bir servis olmakla beraber , Türkiye'nin her yerine ulaşan uyarı SMS'leri sayesinde, birçok çoban zamanında hayvanlarını sellerden, fırtınalardan kurtarıp sığınaklara yetişebiliyor. Çiftçiler Klübü, tarlasında çeşitli tarım ürünleri yetiştiren çiftçilere tüccarları aradan çıkararak alıcılarla doğrudan temas kurma şansı veriyor. Böylelikle, tüccarların çiftçilerin ürünleri üzerinden yaptığı karı çiftçi kendi kazancı haline getiriyor. Ayrıca, Çiftçiler Klübü ile, çiftçiler hükümet destekli sektörel eğitimlerden ve tarım alanında devlet desteklerinden haberdar oluyor. Vodafone üye çiftçilere çekilişle traktör kazanma şansı veriyor.

Türkcell ile Ekonomiye Kadın Gücü

Pazar lideri Turkcell ise, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) ve Türkiye Grameen Mikro finans Programı ile "Ekonomiye Kadın Gücü" programını başlatarak dar gelirli kadınları ekonomiye kazandırmayı hedefliyor. Geliri belli seviyenin altındaki kadınlara mikro kredi yoluyla para desteği verilerek kadınların iş gücüne katılımı arttırılacak. 4 yılda 100.000 kadını ekonomiye kazandırmak amaçlanıyor. Düşük sermayelerle kendi işini kurmak isteyen kadınlara borç vermek veya proje havuzuna bağış yapmak gibi alternatifler sunmakta proje. Üstelik maddi destekçi olarak web sitesi üzerinden hangi girişimci kadına destek vermek istediğinize kendiniz karar verebiliyorsunuz. Borç veren destekçiler 52 hafta sonunda paralarını geri alabilmekte. Ayrıca, mobil platform üzerinden girişimci kadınların ürün ve hizmetlerini tanıtması için olanak tanınmakta.

Opet'in Örnek Köyleri

Opet'in Temiz Tuvalet ve Tarihe Saygı gibi başarılı sosyal sorumluluk kampanyalarına Örnek Köy projesi eklendi. Hedef; 81 ile 81 örnek köy yapmak. Geçtiğimiz yaz itibarıyla altı köyü tamamlayan Opet 4 milyon dolar harcamış durumda. Mardin, Gaziantep, Bolu, Manisa ve Isparta'dan sonra Opet altıncı "Örnek Köy" projesini Antalya'da gerçekleştirdi. Köyde çeşitli konularda eğitim verilmesi planlanıyor ancak önce köylüyü eğitime katılması için teşvik etmek, bilinçlendirmek gerekli. Opet'in Örnek Köy Projesi'ndeki amacı, köylerde eğitim düzeyinin yükselmesi ve çevre bilincinin gelişmesi.
Proje, köylerin fiziki görünümü geliştirmenin ötesine gidiyor. Köyün kültürel ve sosyal gelişimine katkıda bulunmak için özel kurslar açılıyor ve köylülerin gelirlerini arttırıcı faaliyetler düzenleniyor.

Baba Beni Okula Gönder

2004 yılında Doğan Gazetecilik’in başlattığı özellikle Milliyet gazetesi markasının öne çıkarıldığı Baba Beni Okula Gönder projesi, Doğan Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner tarafından ortaya çıkarılmış önemli bir proje. Projenin amacı; Türkiye’de ekonomik yetersizlik ve aile baskısı gibi nedenlerle okulla bağlantısını koparmak zorunda kalmış kızlarımızın yeniden okula kazandırılmasıdır. Özellikle ülkemizin doğu illerinde önemli bir problem olarak ortaya çıkan kız çocuklarının okullara gönderilmemesi durumunun aşılması için büyük farkındalıklar yaratan bu proje, ülkemizdeki KSS (Kurumsal Sosyal Sorumluluk) projeleri içerisinde en anlamlılarından biridir. Nitekim hükümet, iş adamları ve 300 binden fazla destekçisi tarafından verilen katkılar ile 8 yılın sonunda sorunların çözümünde önemli ölçüde yol alınmıştır. Milliyet ve Doğan Gazetecilik’in marka değerine de önemli katkılar yapan bu proje, 7’den 70’e herkes tarafından bilinen ve takdir edilen başarılı bir proje olarak günümüzün canlı KSS örneklerinden biridir.

Kaynak: Dünya.com / Pazarlamasyon.com

Instagram

Instagram