Yaşasın B4B


Tek taraflı fayda sağlayarak ticaret yapma dönemi artık sona erdi. Şirketler artık müşterisi için fayda/değer yarattığında hayatını sürdürebileceğini anladı. Bu nedenle de iş modellerini güncellediler.


Bu iş modeli için bir isim bulundu bile: “B4B”


Başta Cisco, SAP gibi klasik teknoloji şirketleri olmak üzere, pek çok sektörde dijitalleşmenin getirdiği yeni bir iş anlayışı oluşmaya başladı. Müşterileri ile sadece alım satım ilişkisi kurmayan, onlara değer de katmanın peşinde olan, fırsat yaratan, müşterilerinin çıktılarına katkıda bulunan şirketler ortaya çıkmaya başladı ya da B2B iş modelinin sınırına gelen ve bunu değiştirmek isteyen klasik şirketler durumun farkına vardı. Dünyanın her yerinden iş ortakları ile dünyanın her yerinden insanlara hizmet veren Airbnb bunun örneklerinden biri. Bu iş modeli sayesinde emlakçılık mesleği, konaklama hizmeti sektörü olmak yolunda hızla ilerliyor. Airbnb de iş yaptığı kişilere bir değer katıyor ve bu değeri her geçen gün artırıyor.

Özet olarak; yeni nesil iş modelinde şirketler artık şirketler ve tüketiciler için var. Müşterisi ile empati kurabilen ve ona değer/fayda sağlayan şirketler öne çıkıyor.

Yani; “B2B öldü, yaşasın B4B”

Kaynak: Fatma Çelenk “Siz Hâlâ B4B’leştiremediklerimizden misiniz?” yazısından alıntıdır.

Yazının tam metnine HBR Türkiye Blog sayfasından BURADAN ulaşabilirsiniz.Instagram

Instagram