Türkiye'nin En Güçlü 10 İş Kadını

Türkiye’nin En Güçlü 10 İş Kadını listesini oluşturan zirvedeki kadınlar; Yeniliklere açık, analitik düşünen ve hedef odaklı liderlerden oluştu.


Büyük ciroları yöneten kadın CEO’lar, aynı zamanda dünyanın en büyük şirketlerinin de Türkiye’deki yönetim koltuklarında oturuyor.


Güler Sabancı
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı 


Güler Sabancı, STK’larda, yönetim kurullarında hep ilk ve çoğu zaman tek kadın oldu. En önemli hedefilerinden biri, şirketlerinde kadın çalışan sayısını artırmak. Teknosa’dan sonra, 2014 yılı sonuna doğru AvivaSA’yı 1 milyar dolar piyasa değerine ulaştığı takdirde halka arz etmeyi planlıyor. Kendi ifadesiyle, “kapalı değerleri, ortaya çıkarma” peşinde. Sanayi üniversite işbirliğindeki başarısı onu, küresel liderler arasında farklı kıldı. Başarılı olma yolunda uyguladığı üç altın kuralı var: “Ne olursa olsun pes etme, gerektiğinde yardım al ve en zor şartlarda bile gülümsemekten vazgeçme.”

Galya Frayman Molınas
Coca-Cola Türkiye, Kafkasya Ve Orta Asya Bölge Başkanı
Sorumluluk alanına dahil olan ülkelerde Molinas’ın en büyük savaşı sürdürülebilirlik üzerine. Suyun geri kazanımı için projeler geliştirilmesi, enerji tüketimi, karbon salımının azaltılması, malzeme geri dönüşümü ve ambalaj iyileştirilmeleri gündemindeki konular. Teknolojiden kurumsal sosyal sorumluluk projelerine uzanan geniş alanda, çevre projelerinin takipçisi. Molinas, Cappy meyve suyu satışlarında da önemli bir büyüme sağladı ve bu alandaki çalışmasıyla Türkiye operasyonunun örnek gösterilmesini sağladı.

Suzan Sabancı Dinçer
Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Ve Murahhas Üye


2013’te banka aktifleri 2012 sonuna kıyasla yaklaşık yüzde 20 büyüdü ve 195 milyar TL’yi geçti. Brand Finance tarafından gerçekleştirilen “Dünyanın En Değerli 500 Banka Markası-2014” araştırmasında Akbank üst üste üç kez “Türkiye’nin En Değerli Banka Markası” oldu. Sabancı Dinçer, yeni ürünler ve kanallar geliştiriyor. Akbank’ı, “Türkiye’nin yenilikçi gücü” olarak lanse ediyor. Onun liderliğinde Akbank, Türkiye’de mevduat bankaları arasında GRI (Global Reporting Inititative) standardında hazırlanan ilk sürdürülebilirlik raporunu yayımlayan kuruluş oldu.

Ayşegül İldeniz
Intel Yeni Teknolojiler Bölümü Dünya Başkan Yardımcısı


Intel’in Silikon Vadisi’ndeki merkezinde giyilebilir teknolojiler ve yeni ürün ve iş modellerini oluşturmak için çalışan beyin takımına liderlik ediyor. İldeniz’in başkanlığı döneminde bölgedeki iş hacmi dörde katlandı. Intel Öğrenci Programı ile 350 bin öğrenciye ulaşıldı. İldeniz’in Türkiye’de başlattığı “e-Dönüşüm İnisiyatifi” adlı proje, Intel’in “World Ahead” adını vererek tüm dünyada gelişmekte olan ülkeler için uyguladığı global projeler arasında yer aldı. 2017’de 40 milyar dolara ulaşacak giyilebilir teknoloji pazarını yakından takip ediyor.

Gülsüm Azeri
Omv Türkiye- Petrol Ofisi Ceo'su


Kariyer yolculuğu Şişecam’la olgunlaştı. Şişe bölümü hariç, kimyasallar, cam eşya ve düz cam bölümlerinde grup başkanlığı yaptı. Üç ayrı CEO’luğu temsil etti. 15 fabrikanın kuruluşunda rol aldı, yabancılarla ortaklıklarda misyon üstlendi. OMV Türkiye Petrol Ofisi’nin başına geçtikten sonra şirket, 2013’te 25 milyar TL satış geliri elde etti. OMV’nin Türkiye stratejisinin gözden geçirilip, geliştirilmesi Azeri’ye emanet.


Serpil Timuray
Vodafone Afrika, Orta Doğu Ve Asya Pasifik Bölge Başkanı


Vodafone Türkiye’yi son dört yılda, mobil telekomünikasyon sektörünün en hızlı büyüyen operatörü yaptı. Ocak 2014 itibariyle sorumluluk alanı genişledi. Vodafone Grubu’nun 409 milyon abonesinin yüzde 65’inin bulunduğu, servis gelirlerinin yüzde 30’unu oluşturan ve Vodafone Grubu’nun dünya genelindeki iki yönetim bölgesinden biri olan AMAP Bölge Başkanlığı’na atandı. Böylece Avustralya’dan Mısır’a 15 ülkede, toplam 281 milyon aboneden sorumlu oldu. Bu 15 ülkenin cirosu 25 milyar dolar. Vodafone’un yüzde 70’i onun bölgesinde yer alıyor. Timuray, gelişmekte olan ülkelerde pazar liderliği konusunda stratejiler geliştiriyor.

Demet Sabancı Çetindoğan
Demsa Group Kurucu Ortağı Ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı


2015 yılında Fransız mağazası Galeries Lafayette’i Çamlıca’da açacak. Grubun 2013 cirosu 550 milyon TL. Demsa Denizcilik ile gemi sayısı 23 oldu. Uluslararası taşımacılık işini büyüttü. Kök hücre bankacılığında, 4 bine yakın kişinin kök hücresini saklıyor. 2016’da dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid’e çizdirdiği müzeyi Sütlüce’de açmaya hazırlanıyor. İş alanlarının dışında çok sayıda sosyal sorumluluk eksenli işlerde çalışıyor. Yaratıcı Çocuklar Derneği ile özgünlüğün kapısını açacak etkinlikler düzenliyor. Çocuk Bakanlığı’nın kurulması için çaba harcıyor.

Pınar Abay
Ing Bank Türkiye Genel Müdürü


2013’te bankanın aktif toplamı yüzde 33 artışla 33,4 milyar TL’ye yükseldi. Vergi öncesi kârı 233 milyon TL’ye ulaştı. Nakdi krediler yüzde 30 artarak 24,5 milyar TL düzeyinde gerçekleşti. Teknoloji odaklılığı sayesinde ING Cep Şube aktif kullanıcı adedi yüzde 325 oranında arttı. Abay, göreve gelmesinden itibaren oyunun kurallarını değiştiren bir dönem başlattı. Agresif büyümeye odaklandı. Küçük ve orta ölçekli firmalara hizmet vermek amacıyla yayılmak istiyor. Yönetici olarak en büyük özelliği, genç ve iddialı olması. En çok çalışılmak istenen banka olmak için iddiasını sürdürüyor.

Güldem Berkman
Novartis Türkiye Ülke Başkanı Ve İlaç Sektörü Genel Müdürü


Ocak 2008’den bu yana Türkiye Ülke Başkanı ve İlaç Sektörü Genel Müdürü olarak görev yapıyor. Berkman, Novartis Asya, Ortadoğu ve Afrika (AMAC) Bölgesi’nde Yürütme Kurulu üyesi. Şirketin globalde net satış geliri, 2013’te 57,9 milyar dolar oldu. Ar-Ge harcamaları ise 9,6 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Sağlık iletişimi alanında sosyal medya ve hastalıklara yönelik bilinçlendirme kampanyaları ile ödül aldı. Ajandasında yenilikçi ilaçlar, göz ürünleri, tasarruf sağlayan jenerik ilaçlar, koruyucu aşılar portföyü genişletmek var. İlaç sektöründe başarılı kadın yönetici olarak hızla yükseliyor.

Nazlı Ümit Boyner
Boyner Holding Finans Ve Yatırımdan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi


Holdingin 2013 net satış geliri 2,6 milyar TL. Türkiye’de perakendecilik grubu olarak ilkleri gerçekleştirdi. Ümit Boyner, holdingin perakendede hedeflerine yön veriyor. Yenilikçilik ve farklılık getiren yönetici misyonu öne çıkıyor. 2013’te, köklü sigorta kuruluşu Euler Hermes’in Murakabe Üst Kurulu’na giren üçüncü kadın üye oldu. TÜSİAD sonrası üstlendiği misyonunu başka sosyal alanlardaki görevleriyle devam ettiriyor. Değişimi seven ve bunu hızlı uygulayabilen, hareket kabiliyeti yüksek bir iş kadını.

Fortune Türkiye’nin araştırmasından alıntıdır. 
Kaynak: fortuneturkey.com

Instagram

Instagram