728x90 AdSpace

İÇERİKLER
19 Nisan 2017 Çarşamba

İş ve Özel Yaşamınızda Mutluluk Dengesi


Yoğun hayat temposunda ruhumuzu beslemek adına neler yapıyoruz, neleri kaçırıyoruz. Gerek iş gerekse sosyal yaşamınızda kendinizi harika hissettirecek mutluluk yaratma yollarından bazıları.


Kocaman bir kahkaha

Yoğun ve yorucu tempomuzun içinde bile, gün içinde kahkaha atmak için karşımıza çıkan fırsatları değerlendirmek, daha mutlu biri olmanın ilk adımı. Araştırmalar da gülmenin kişinin duygu durumunu daha pozitif bir hale getirdiğini gösteriyor. Amerikalı psikolog ve filozof William James’in dediği gibi: “Mutlu olduğumuz için gülmeyiz, güldüğümüz için mutlu oluruz.”

Hak edilmiş bir kutlama

Küçük başarıları kutlamak şöyle duysun, büyük hedeflere ulaştığımızda bile bunun tadını hakkını vererek çıkaramayabiliyoruz. Oysa, gün içinde sadece o gün başardıklarımıza bakmak, yapılacak şeyler listemizden birkaç madde eksiltmiş olmamızı kutlamak bile bizi daha huzurlu biri yapabiliyor. Böylece kendimizi büyük kazanımlarla değil, kim olduğumuz ve yapabildiklerimiz adına kabullenmiş ve takdir etmiş oluyoruz.

Sadece kendimize ait bir an

Rahatlamak için gün içinde, birkaç dakikalığına da olsa dış dünyadan soyutlanmış, kendimizle ve düşüncelerimizle baş başa kalacağımız anlar yaratmak çok önemli. Yapabileceğimiz 60 saniyelik bir egzersiz bile günün getirdiklerine, götürdüklerine, ne öğrendiğimize ve ne hissettiğimize odaklandığımız 1 dakikalık rahatlama anları bulmamıza yardımcı olabilir.

Bir “durma” anı

Kaldığımız yerden devam etmek üzere bir an hayatın “durdur!” tuşuna basmak istediğiniz oluyor mu? Meditasyon yapanların sıkça bahsettiği gibi, kendini fiziksel ve ruhsal olarak dış dünyaya kapatmak, günün geri kalanı için gereken enerjiyi toplamak ve kendimizi adeta şarj etmek açısından oldukça kritik.

Gurur dolu bir an

Gururun hep bir şeye ulaşmak için elden bırakılması gereken bir özellik olduğu söylenir durur. Negatif bir anlam taşıyor gibi görünen gurur, çoğunlukla kibirle karıştırılıyor. Oysa belli bir seviyeye kadar gurur insana yarar sağlıyor: Nasıl bir insan olmayı seçtiğimizle ve başardıklarımızla gurur duyabilmek, özgüven ve mutluluğun olmazsa olmaz etkenlerinden biri.

Alçakgönüllü bir davranış

Konfiçyüs: “Alçakgönüllülük tüm erdemlerin temelidir” demiştir. Kendimizle gurur duymakta bir sakınca olmamakla beraber, şu koca evrende bir toz tanesi olduğumuzu da ara sıra aklımıza getirmek, egolarımızdan arınmaya birebir. Dünyadaki tüm güzelliklerin ve sahip olduklarımızın bizi mutlu etmesinin yolu alçakgönüllü bir insan olmaktan geçiyor.

Küçük bir bağ

Hayvanlar alemindeki en sosyal varlıklardan biri olarak, etrafımızdakilerle her gün küçük bir bağlantı kurmak hem bizi hem de onları mutlu ediyor. Üstelik zahmetsiz de: Birine sarılmak, birinin elini tutmak, hatta birine odaklanmak ve derdine ortak olduğumuzu hissettirmek bile yeterli. Elbette daha büyük bir haz arayanlar gönüllü aktivitelere katılıp daha kalıcı bağlar kurabilirler.

Keyifli bir an

Keyfimizi yerine getiren bir anı uzatmak, güzel bir hayali kurmaya devam etmek, çalan müziğe kendimizi kaptırmak hatta belki kendi kendimize dans etmek gibi ufacık anlar mutluluğumuzu pekiştirir. Hatta, evden çıkmak bile! Güzel bir havada kendimizi 20 dakikalığına dışarı atmanın hem bizi mutlu ettiği, hem de düşünme kapasitemizi arttırdığı bir araştırmayla kanıtlandı.

Minnettarlık

Aynı anda hem şükran ve minnettarlık duyguları ile dolu olup hem de kızgın olmak fiziksel olarak mümkün değil. Kapısını çekip oturabileceğimiz bir evimiz ya da odamız olduğu için, sevdiğimiz bir işe sahip olduğumuz için, sağlıklı olduğumuz için aslında şükran duyulacak şeylerimiz var; yalnızca bunları “zaten cepte” saymayıp değerlerini bilmek gerekiyor.

Her gün ne için minnettar olabileceğinizi bir düşünmek gibi, küçük şeyler için bile başkalarına teşekkür etmeyi bilmek de bir minnettarlık göstergesidir ve hem bizi, hem karşımızdakileri mutlu eder.

Kaynak: Uplifers & Entrepreneur

  • Blog Yorumları
  • Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Item Reviewed: İş ve Özel Yaşamınızda Mutluluk Dengesi Rating: 5 Reviewed By: KRC Yönetim