Dünyanın En Zenginlerinin İlk Meslekleri


S. Keth Moorhead'e ait "Kimse başarı merdivenlerini elleri cebinde tırmanmamıştır" sözünü bilirsiniz. 


Bugün Milyar dolarlık servete sahip ünlü zenginlerin başarı hikayelerine hangi mesleklerle başladıklarını biliyor muydunuz?


Hangi sektörde olurlarsa olsunlar işlerine duydukları tutku ve adanmışlık ile yaşamlarını yeniden yaratan bu girişimcilerin başarı hikayelerine birlikte bakalım.


1 - Michael Dell / 20,8 Milyar Dolar / Bulaşıkçı

Michael Dell, dünyanın en büyük bilgisayar üreticilerinden biri olan Dell’in kurucusudur. 12 yaşında bir Çin restoranında bulaşıkçılık yapmaya başlayan Dell, daha sonra komiliğe yükselmiş. Komilikten sonra da restoran şefliğine yükselen Michael Dell,  daha sonra Meksika restoranında çalışmaya başlamış. Restoran işinden sonra telefonla Houston Post gazetesi aboneliği satan ve hatta eski bilgisayarları tamir edip kapı kapı satmaya çalışan Michael Dell, bugün dünyanın en büyük bilgisayar üreticilerinden biridir.


 2 - Michael Bloomberg / 48,2 Milyar Dolar / Otopark Görevlisi

New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg fakir bir ailenin çocuğu olmasına rağmen John Hopkins Üniversitesi’nde okumayı başarmış ve aynı zamanda okulun otopark görevlisi olarak çalışmış. Daha sonra Wall Street’ta çalışmaya başlayan Bloomberg, veri güvenliği konusunda bir devrim yaratarak dünyanın en zengin insanlarından biri olmayı başarmıştır.


3 - Oprah Winfrey / 2,9 Milyar Dolar / Market Personeli

Dünyanın en zengin kadınlarından biri olan Oprah Winfrey, gençlik yıllarında babasının berber dükkanının yanında bulunan bir markette çalışmış. Tennessee Üniversitesi’nde tam burslu okurken bu işi sürdüren Winfrey, 16 yaşında yerel bir radyo için haber bültenleri sunmaya başlamış ve daha sonra ABD medyasının en önemli isimlerinden biri olmuştur.


4 - George Lucas / 5,2 Milyar Dolar / Stajyer Öğretmen

Star Wars serisinin yönetmeni George Lucas, belgesel konusunda deniz kuvvetleri öğrencilerine bir süre ders verdikten sonra Francis Coppola ile birlikte sinema kariyerine başlamış. Lucas bugün, dünyanın en zengin yönetmenlerinden biri olmuştur.


5 - Warren Buffett / 72,5 Milyar Dolar / Gazete Dağıtıcısı

Berkshire Hathaway’in kurucusu ve CEO’su olan Buffett dünyanın en zengin insanlarının başında geliyor. 13 yaşındayken bisikletiyle gazete dağıtan Buffett, lise yıllarında pinball makinesi alıp satmaya başlamıştır.


6 - Charles Schwab / 7,8 Milyar Dolar / Ceviz Toplayıcısı

Charles Schwab, şu anda dünyanın en önemli çelik üreticilerinden biri. Schwab çocukluk ve gençlik yıllarında ceviz toplayıp satarak harçlığını çıkarmış. Daha sonra tavuk yetiştirip yumurta da satan Schwab sonraki yıllarda golf sahalarında top toplayıcı olarak çalışmıştır.


7 - Steve Jobs / 11 Milyar Dolar / HP Stajyeri

Steve Jobs, lisedeyken Hewlett Packard’da (HP) yaz stajı yapmış ve burada Apple’ın kurucu ortaklarından Steve Wozniak ile tanışmış. Daha sonra iPhone, iPad, iMac gibi icatlarıyla dünyanın en büyük şirketlerinden birini kuran Jobs, kurduğu animasyon şirketi Pixar’ın Walt Disney’e satarak da büyük bir servet elde etmiştir.


8 - Bill Gates / 87 Milyar Dolar / Bilgisayar Programcısı

Bill Gates lise öğrencisiyken ufak bir şirkette bilgisayar programcısı olarak çalışmış. Daha sonrası Harvard’a giden ve bu okulu bırakan Gates, Microsoft’u kurarak dünyanın en zengin insanı olmuştur.


9 - Giorgio Armani / 8 Milyar Dolar / Fotoğrafçı Asistanı

Giorgio Armani tıp okumak istemesine rağmen dersleri zayıf olduğu için askere gitmek zorunda kalmış. Daha sonra Milano’daki bir giyim mağazasında fotoğrafçı asistanı olarak işe giren Armani, kısa sürede mağazanın stil ve tasarım bölümüne terfi etmiş ve burada dünyanın en lüks giyim mağazalarından birinin tohumunu atmıştır.


10 - Kevin Plank / 1,8 Milyar Dolar / Çim Biçici

Kevin Plank, Under Armour adlı spor aksesuarı üreten devasa bir şirketin sahibi. Plank’ın ilk işi çim biçmek olmuş. Bahçe başına 15-30 dolar arasında ücret alan Plank, çim biçiciliğinden sonra bileklik, kolye tarzı şeyler satmış. Daha sonra spor malzemeleri işine giren Plank, kısa sürede milyonlarca dolarlık bir işe sahip olmuştur.

KAYNAK: Yeni iş fikirleri.net'ten alıntıdır.


Instagram

Instagram