Freelance Çalışmak İsteyenlere Öneriler


Siz de 9-5 çalışma sisteminden sıkılıp, daha özgür çalışma yolunu bulmak, kendi yolunuzu oluşturmak istiyorsanız öncelikle freelance çalışma sistemin artı ve eksilerini iyi anlamalısınız.


Yanlış bilinen gerçekler...


- Freelance çalışanlar sürekli bir işe sahip olurlar. 
Bu bilgi sanıldığının aksine yüzeysel bir tanımlamadır. Freelance çalışmak istiyorsanız yaptığınız işi / vermek istediğiniz hizmeti iyi bir şekilde ifade etmelisiniz. Bunu bir tanıtım web sitesi ile yapacağınız gibi farklı reklam / tanıtım çalışmaları ile sektörde yeriniz olduğunu duyurmalısınız.

- Freelance çalışanlar sabahtan akşama kadar bilgisayar başında çay ve kahvelerini yudumlayarak, sevdiği müzikleri dinleyerek çalışırlar.
Yine yüzeysel bir tanımlamaya sahip olan bu bakış açısının aksine, freelance çalışıyorsanız herhangi bir işte (ofiste) çalışır gibi kendi çalışma düzeninizi oluşturmalısınız. Vereceğiniz araları, hangi günler çalışacağınızı programlamalısınız.

- Freelance çalışanların markalaşmasına gerek yoktur.
Tamamen aksini iddia eden bu tanımlaya karşı freelance çalışanlar kendi markalarını oluşturmalıdırlar. Öncelikle iyi bir linkedin profili ve diğer sosyal mecralarda kendi bilinirliklerini sağlamalıdırlar. Ayrıca bu aşamadan sonra aktif bir sosyal medya kullanıcısı olarak network'ünüzü geliştirmek için çalışmalısınız. Kolay ulaşılabilir, akılda kalıcı olmalı ve verdiğiniz hizmetten dolayı "başarılı ve güvenilir" anılmayı hak edecek şekilde çalışmalısınız.

- Freelance çalışanlar programsızdır.
Sanıldığının aksine freelance çalışanlarında bir eylem planı, başarı stratejisi olmalıdır. Yol haritalarını iyi hazırlayan freelance çalışanlar önemli başarılara imza atmaktadırlar.

- Freelance çalışmak rekabetsiz bir ortam sağlar.
Yine yanlış bilinen bir gerçek olan rekabetsizlik, freelance çalışma sistemi içinde geçerli değildir. Sizinle aynı sektörde, aynı hizmeti veren rakiplerinizi iyi tanımalı, mevcut eksiklerinizi gidermek için özel çalışma planları yapmalısınız.

Freelance çalışma kişiye özel bir maceradır. Bunun tek bir yolu, yöntemi yoktur. Sizin için en "iyi" ve "doğru" olanı yine siz belirliyor olacaksınız. Freelance çalışma bir yaşam tarzıdır. Siz de kendi yaşam tarzınızı işinizle birleştirerek özgür bir başarı masalı yazabilirsiniz.

Instagram

Instagram