Dinlemek ya da Dinlememek İşte bütün mesele bu!
Sen beni yanlış anladın”, “Aslında öyle demek istememiştim”, “Seninle anlaşmak güç”.. Bu cümleleri ne sıklıkta kullanıyor ya da duyuyorsunuz? 

Dinlemek düşündüğümüzün aksine iletişimin, etkileşimin zeminini oluşturan temel dinamiklere sahip.

Gerçekten Dinliyor muyuz?

Dinlemek geliştirilebilen bir beceridir. Güncel ya da iş yaşamınızda kendinizi ifade etme tarzınız kadar dinleme tarzınızda sizi “siz” yapan özelliklere dahildir. Dinlemenin çeşitliliğinde, kendinizin hangi kategoride olduğunu saptamanız ve üzerinde düşünmeniz mümkün.

Seçici Algı

Karşılıklı iletişimde olduğumuz kişilerle yaşadığımız diyaloglarda konuşmanın yalnızca belirli kısımlarını dinliyor, geri kalan kısım ile ilgilenmiyorsak seçici algıda oluruz. Dikkatimizi çeken, ilgi alanımıza giren konuşmalar aktif dinleme içerisinde olduğumuz zamanlardır.

Zihni Susturmak

Aktif dinleme ikili iletişimde en sağlıklı ve en etkili dinleme seçeneğidir. Beden dili olarak karşımızdaki kişiyi dinlediğimizi hissettiririz. Zihinsel cevap verme potansiyellerimizi bir kenara bırakarak, gerçekten ifade edilene odaklanırız. Bu disiplin gerektiren, geliştirilebilen bir beceridir. Sonuçları ise her iki taraf içinde memnuniyet vericidir.

Tuzak Kuran

Bu dinleme türünde kişi karşısındakinden gelen mesajı bir saldırı gibi algıladığından ya zihinsel bir savunma sürecindedir ya da egosal bir saldırı hazırlığındadır. Buradaki en yüksek dinamik “güven” duygusudur. Eğer karşılıklı bir güven ilişkisi yoksa rekabetçi bir iletişim tarzı kaçınılmazdır.

Empati Kuran

Empati, kendini gerçekten karşındakinin yerine koyup onun duygularını, ihtiyaçlarını, değerlerini anlayabilme ve duruma onun penceresinden bakabilme becerisidir. Evet, sanıldığı kadar da kolay değildir.  Bu dinleme şeklinde karşınızdaki kişi ile uyumlu olmak, ses tonunuzu yakınlaştırmak önemlidir. Ve onay cümleleri ile dinlemeyi sonlandırmak en görkemli iletişimdir. “Bana şunu söylediğini duyuyorum, doğru mu” şeklinde bir yaklaşım iletişimde olduğunuz kişiyi hem iyi hissettirecek hem de etkileşiminizi yükseltecektir.Instagram

Instagram