İş Yerine Bağlılık ÜzerineGoogle İnsan Kaynakları kıdemli başkan yardımcısı Laszlo Bock, şirketlerin en değerli çalışanlarını şirkette nasıl tutabileceğini anlatıyor. 


Yeni kitabında da bu konuda oldukça önemli bilgiler paylaşıyor.


Bock, Google’ın ilk 100 çalışanının 3’te 1’inin IPO sonrası milyoner oldukları halde hala şirkette çalışmaya devam ettiklerini, çalışanların para için şirkette kalmadıklarını belirtiyor.

Laszlo Bock’a göre insanlar aşağıdaki 2 nedenden dolayı şirkette kalmaya devam ederler.

1- Beraber çalıştıkları insanların kalitesi

İşe alımın bu kadar önemli olmasının nedeni budur. Google’da bir işer alım sürecinde her çalışan için yüksek standartlar ve şartlar mevcuttur. Bu şartların yanı sıra işe başvuran kişi bir asistan olsun, üst düzey mühendis olsun hiç farketmez bu kişiler potansiyel yöneticileri, potansiyel çalışma arkadaşları, Google işe alım komitesi ve en sonunda da Larry Page tarafından incelenir ve öyle işe alım süreci tamamlanır. Yani genel çalışan kalitesi düşerse iyi çalışanları elinizde tutamazsınız.

2- Çalıştıkları işin anlamlı bir iş olduğunu hissetmelerini sağlayın

İnsanlar, sadece para kazanmaktan daha fazlasını yapmak istiyorlar. Bock’a göre “çalışanlar bir anlam ifade eden şeyler üzerine çalışmak istiyor.”

İnsanlara anlamlı bir şeyler üzerinde çalışma imkanı vermek sadece onları elinizde tutmanızı da sağlamaz, buna ek olarak o çalışanların bireysel performanslarını, proaktif çalışma performanslarını katlamanızı sağlar.

Google’nin çalışanlarına yüksek maaşlar, ikramiyeler, özel gurme yemekler, evlerinde masaj hizmetine kadar bir çok farklı imkan sağladığı herkes tarafından biliniyor. Fakat emin olun bu şeyler oyunu değiştiren asıl etkenler değil. Yukarıdaki iki madde her çalışan için uzun vadede daha önemli bir hale geliyor.

Kaynak: Sosyalmedya Co

Instagram

Instagram