PowerPoint Sunumlarının Etkisizlik AlanıMicrosoft sayesinde ilk kez 1987 yılında tanıştığımız sunum hazırlama programı PowerPoint, o yıllardan bugüne iş dünyasının ve kurumsal hayatın en çok kullanılan yazılımlarından biri olmaya devam etti.


Son yıllarda ise sık sık eleştirilen, zaman kaybına sebep olmakla suçlanan ve üzerine birçok spekülasyon dönen Microsoft sunu hazırlama programı neden böyle sorulara maruz kalıyor?

Califronia Keck Graduate Enstitüsü ve Harvard Üniversitesi bulut tabanlı çalışan sunum yazılım Prezi ile PowerPoint'i karşılaştıran bir araştırma yürüttü.

Burada şu dipnotu düşmemiz gerekiyor; bu araştırma Prezi tarafından finanse edilmiş olsa da makale, aynı alanda uzman diğer araştırmacılar tarafından değerlendirilen bilimsel dergi PLOS One'da yayınlandı.


- PowerPoint yazılımının Prezi ile karşılaştırıldığı zaman sunum içinde zumlama imkanı sağlamadığı için daha az ikna edici ve etkili olduğu ortaya çıktı.

- İki yazılım arasındaki en büyük fark ZUI (zumlanabilir kullanıcı arayüzü) olup olmamasıydı.

- Tıpkı Google Maps'te olduğu gibi kullanıcının istediği noktayı kendine yakınlaştırabilmesi ve daha sonra ana sayfaya geri dönebilmesi özelliğinin dinleyicinin dikkatini çektiği araştırmada ortaya çıktı.

- Aynı zamanda bu özellik sayesinde sunumu yapan kişi de detayları arzu ettiği zaman ön plana çıkarabiliyor.

- Yani Prezi yazılımın animasyonu hareket özelliği sunumun vermek istediği mesajı güçlendiriyor.

- Araştırmacılar insan beyninin aldığı bilgiyi görsel (şekiller, renkler) ve uzaysal (yer, mesafe) olarak işlediği için ZUI özelliği sayesinde bilginin daha sonra hatırlanmasının daha kolay olduğunu söylüyor.

- Dinleyici ya da ziyaretçiler hareketli internet sitelerini, reklamları statik olanlara göre daha çok tercih ediyor.

- Araştırmacılara göre bu sunumlar için de aynı. Yani içerikten çok sunumun içindeki hareket göze çarpıyor.

- Microsoft'un yazılımı içinde de animasyon özellikleri mevcut fakat bunların kullanıcı ile etkileşimde daha zayıf kaldığı ortaya çıktı.

- Yine araştırmacıların açıklamasına göre sunumunda slayt gösterisi yerine ZUI kullanan kişiler daha pozitif değerlendiriliyor.

Kaynak: onedio.com/haber 

Instagram

Instagram