Meşgul Ofisler İçin Sağlıklı Öneriler

Yoğun iş yaşamı içerisinde en ufak değişiklikleri yapmak için bile, gereken zamanı bulmak en büyük engeldir.


Çoğu girişimci kendini işlerine adadığı için sağlıklarını ihmal ediyor. Halbuki sizinle paylaşacağımız; çok az vakit ve enerji alan bu uygulamalar sayesinde yeni yılda yepyeni ve faydalı 5 alışkanlık edinebilirsiniz. Ayrıca daha iyi bir ofis ortamı yaratmak için bunları çalışanlarınızla paylaşmanız da mümkün.

İşte küçük dokunuşlarla hayatınızı değiştirecek o liste...


5 dakika sadece nefesinize odaklanın

Burada vurguladığımız kelime; nefes. Sadece biraz yavaşlayıp nefes alıyorsunuz ve sadece beş dakikalığına bedeninize doğru bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Ne kadar fazla rahatlarsanız, kan basıncınız azalacak ve vücudunuzda size kendinizi iyi hissettiren hormonlar da artacaktır. Belli aralıklarda çalarak size ve çalışanlarınıza durmanızı ve nefes almanızı hatırlatan bir “farkındalık çan”ının olduğu bir ofiste çalışmak, stresin de azalmasına yardımcı olacaktır.

Minnet duygunuzu paylaşın


Biraz ekstra zamanınızı ayırarak, takdir duygusunun paylaşıldığı bir ofis kültürü oluşturarak çalışanlarınızın moralini yükseltip, çalışanlarınızla daha iyi bağ kurabilirsiniz. Her toplantıya insanların birbirine teşekkür ederek başladığını düşünün. Eğer her insan sadece 30 saniyede minnet ve takdir duygusunu paylaşırsa, 10 kişilik toplantılarda bile bu toplam 5 dakikayı geçmeyecek aktivite; çalışanların morali ve mutluluğu üzerinde oldukça etkili olacaktır. Hatta isterseniz çalışanlarınız arasında, çalışma ortamına minnet duygusunu nasıl entegre etmeyi düşündükleri hakkında bir anket bile yapabilirsiniz.

Sebze ve meyvelerinizi cam kaplar içerisinde tüketin


Sağlıklı beslenmenin önündeki en büyük engel çeşitli sebzelerle hazırlanmış yerli yerinde bir öğün hazırlayacak vakti çoğu zaman bulamamanızdır. Sebzelerle (hatta meyvelerle) hazırlanan smoothie’ler ile işe koyulun. Alışveriş listenize sadece lahana, kara hindiba, kereviz ve ıspanak ile elma, muz ve bal ekleyerek ve bunları blender ya da katı meyve sıkacağında karıştırarak, kolay ve sağlıklı bir öğün elde edebilirsiniz.

Yukarıda saydığımız sebze ve meyveleri çok az miktardaki bal ile birlikte karıştırırsanız; 2 dakika içerisinde kalp dostu bir içeceğiniz olacak.

Ofise sağlık uzmanlarını davet edin

Sadece sizin, ofise daha sağlıklı uygulamalar getirmekten sorumlu kişi olmanız gerekmez. Bölgenizdeki muhtemelen davet edilmekten hoşlanan beslenme ve fitness uzmanları, sağlık antrenörleri ve yoga öğretmenlerine ev sahipliği yaparak onlardan çalışanlarınız için 60 dakikalık bir konuşma veya uygulama yapmalarını isteyebilirsiniz.

Sizin ve çalışanlarınızın (azalan stres veya daha az hastalık gibi) uygulamaları benimsemesi şirketinize ve size bir dizi avantaj sağlayacaktır. Bu aynı zamanda ofise gelen sağlık uzmanları tarafından da faydalı olacaktır çünkü çalışanlarınızın bu uzmanların özel müşterisi olmak ilgilerini çekebilir.

Kesintisiz rahat çalışma süresini destekleyin


Çalışanlara; telefon görüşmeleri, metinler ve e-postaları hemen cevaplamaları konusunda üst yönetiminden yapılan baskı, onlara kendilerini muhtemelen bunalmış hissettirecektir. Teknolojik kesintilerin insanların refahını nasıl etkilediği konusunda yapılan araştırmalar gittikçe daha da artıyor. Üniversite öğrencileri arasında yapılan bir çalışma, aşırı mailleşmenin zindeliğin azalması üzerinde etkili olduğunu ortaya koydu.

Çeşitli şekillerde kesintisiz rahat çalışma süresini destekleyin. Örneğin, Volkswagen 2011 yılında, işyeri ve ev arasındaki çizgilerin bulanık olmasını önlemek amacıyla, çalışanlarına çalışma saatinden sonra e-mail yollamayacağını duyurdu.

Siz de basit bir şeyle başlayarak; önemli tarihler hariç, çalışanlarınıza her gün çalışma saatleri sırasında en azından 1 saat  telefon aramaları veya e-mail iletilmeyeceğini söyleyebilirsiniz. Böylelikle kesintiye uğramadan rahatça çalışacakları bir saatleri olacaktır.

Kaynak: Entrepreneur

Instagram

Instagram