İLGİ ÇEKEN CV'LER

İnsan Kaynakları Danışmanlığı / İK Danışmanlığı


İK profesyonelleri arasında yapılan bir anketin sonuçlarına göre işverenler, adayların geçmişteki tüm deneyimlerini CV’lerinde görmek istiyor.


Outplacement (işten çıkarılan kişiye sunulan yeni kariyere geçiş hizmeti) firması Challenger, Gray & Christmas, ABD’de 150 işe alım sorumlusuna CV’lerle ilgili bir anket yaptı.


İnsan Kaynakları Danışmanlığı

Katılımcılara yöneltilen sorular arasında CV’lerin ne kadar detaylı olması, kaç sayfa olması gerektiği gibi konular var.


Ankete katılan İK Profesyonellerinin %54’ü başvuranların önceki çalışma hayatının sadece son yıllardaki kısmını değil tümünü görmek istediklerini belirtti. Katılanların yüzde 20’si adayların en az 20 yıllık geçmişinin CV’ye eklenmesi gerektiğini düşünürken, yüzde 8’i son 10 yılın yeterli olduğu görüşünde.

Linkedın de yer almalı

Şirketin CEO’su John A. Challenger, anket sonucunu yorumlarken, İK profesyonellerinin başvuran kişilerin deneyimi hakkında net bir bilgiye sahip olmak istediklerini söylüyor. İş arayanların, başvurdukları pozisyon ile alakalı deneyimlerini ayrıntılı bir şekilde, diğer tecrübelerin ise özetleyerek eklemeleri gerekiyor. Önceki deneyimlerini, başarıları detaylı bir şekilde yazan adaylar, CV’sini inceleyen yetkililerin gözünde net bir profil oluşturabiliyorlar.

Ankete katılanların % 71’ine göre adaylar, iş dünyasının sosyal ağı olarak adlandırılan LinkedIn hesaplarına ait internet adresini de CV’lerine eklemeli.

CV’nin uzunluğu ne kadar olmalı?

CV’yi tek sayfaya sığdırıp sığdırmama konusu anketteki bir başka soru. Katılımcıların hiçbiri özgeçmişlerin tek sayfa ile sınırlandırılması gerektiğini savunmuyor. Bununla beraber cevaplayanların % 63’ü özgeçmişlerin çok uzun tutulmaması gerektiğini, en fazla iki sayfanın yeterli olabileceğini işaretlemiş.  Aynı soruya, %14 en fazla dört sayfa, % 17 ise ‘ne kadar gerekliyse o kadar uzun olabilir’ cevabını vermiş. Challanger’a göre artık birçok sistemde anahtar kelime taraması yapılıyor. Bu nedenle özgeçmişin ne kadar uzun olması gerektiğinin pek bir önemi kalmıyor.

Önceki maaşların belirtilmesi

Adayların, önceki işyerlerinde aldıkları maaşları CV’lerine yazıp yazmamaları konusunda ise katılımcılar ikiye bölündü. Cevaplayanların yarısı, bu bilginin adayları boş pozisyonlar ile eşlerken yararlı olabileceğini düşünüyor. Diğer yarısı ise maaşın CV’lerde belirtilmesine karşı. Challenger, ankete katılanların yarısının maaşın CV’lere yazılmasına karşı olmasına rağmen bu sorunun zaten mülakat esnasında adaylara mutlaka sorulduğunu belirtiyor.

 Kaynak: SHRM

KRC Yönetim Danışmanlık
Yönetim Danışmanlığı
Kurumsal Eğitimler
Eğitim Danışmanlığı
İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Danışmanlığı
Bordrolama Hizmetleri
Finansal Danışmanlık
Finans Danışmanlığı
Yatırım Danışmanlığı
Kurumsal Gelişim Danışmanlığı
Vergi Danışmanlığı
Bordrolama
Bordrolama Danışmanlığı
Mali Müşavirlik

Mali Müşavirlik Hizmetleri

Instagram

Instagram