SWOT Analizi

 
SWOT Analizi


İş yaşamında potansiyelinizi etkili kullanmanın yollarını keşfedin…


İş yaşamında ne kadar çok yetenek doğru kullanılmadığı, yönlendirilmediği için ziyan oluyor ve köreltiliyor öyle değil mi?


Bir çalışanın güçlü yönlerini keşfetmek ve yeteneklerini doğru yönetmek için “performans yönetimi” sistemini rahatlıkla kullanabiliriz. Peki güçlü ve zayıf yönlerini aday işe başlamadan tespit etmeye çalışsak daha faydalı olmaz mı? İşte bunun için kullanılan yöntemlerden biri SWOT Analizi. Bu analizin temel amacı; karar verme aşamasında, kişinin/konunun/oluşumun; kuvvetli, zayıf, avantajlı, dezavantajlı noktalarını bir arada görmektir.


SWOT Analiz
Strengths (Güçlü yönler): İçsel analiz; kişinin özellikleri ile ilgili güçlü yönleri
Weaknesses (Zayıf yönler): İçsel analiz; kişinin özellikleri ile ilgili zayıf yönleri
Opportunities (Fırsatlar): Dışsal analiz; firmaya kazandıracakları
Threats (Tehditler): Dışsal analiz; firmaya kaybettirecekleriKelimelerin baş harflerinden oluşan teknik, Stanford Üniversitesi’nden Albert S. Humphrey tarafından yürütülen araştırmalar sonucunda geliştirilmiştir. SWOT analizi, diğer adıyla TOWS Matrisi,  genel olarak;

•    Yeni bir pazara girerken/yeni bir işe başlarken durum tespitlerinde,
•    Stratejik bir plan geliştirme aşamasında,
•    Sorun tanımlama ve çözüm oluşturulması aşamasında
•    İş süreçlerinin geliştirilmesinde,
•    İnsan Kaynakları işe alım ve performans yönetimi sistemlerinde kullanılıyor.Kurumsal Eğitimler


Mülakat sürecinde adayın kendi anlatımıyla, özgeçmişiyle, sorduğunuz sorulara verilen yanıtlarla şirket için fırsatlarını ve tehditlerini tespit edebilirsiniz. Ancak iyi muhasebe bilgisi bir fırsatken, onu lojistik departmanına almak bir tehdit oluşturabilecektir. Güçlü yönlerinde iyi iletişim bilgileri yer alırken depo görevine vermek, adayın verimini düşürebilecektir.

Mülakat sürecinde yapılacak bu analiz size son derece faydalı olacak ve ilerleyen zamanlarda yapacağınız performans değerlendirmesine ışık tutacaktır. Özellikle çok fazla kişi alan büyük firmaların insan kaynakları yetkilileri için bir avantaj olacaktır. Adayla ilgili geriye dönüp bakıldığında SWOT analizlerini kontrol edebilecek ve verdikleri kararı tartıp kendilerini geliştirebileceklerdir. Ayrıca kişinin zayıf yönlerini tespit ederek, en verimli olacak şekilde firmaya kazandırabileceklerdir.

SWOT Analizi özetle; tavşana uçmayı öğretmeye çalışmak, kuşa toprak kazdırmak yerine, çalışanların/adayların güçlü yönlerini kuvvetlendirmenin/belirlemenin, zayıf yönleri pasifize etmenin haritasını oluşturacaktır.


Siz de KRC Yönetim Danışmanlık Hizmetleri hakkında detaylı bilgi almak için 0.216.474 74 26 numaralı telefonumuzdan ya da info@krcyonetim.com mail adresimizden bize ulaşabilirsiniz.

Instagram

Instagram