Ekibiniz Ne Kadar Mutlu?

İnsan Kaynakları Danışmanlığı

Liderler organizasyonlarının daha mutlu olmasını nasıl sağlıyor?


Her yıl 20 Mart’ta Uluslararası Mutluluk Günü kutlanıyor. 


2013’ten bu yana kutlanan bu özel gün, bir önceki yıl Birleşmiş Milletler’in hükümet görevlileri, ekonomistler, akademisyenler, iş liderleri ve ruhani liderlerin de katıldığı refah konulu bir toplantıda kararlaştırıldı.

Ev sahibi ise gelişimini Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH) yerine Gayri Safi Milli Mutluluk (GSMM) üzerinden ölçen küçük ama vizyoner ülke Bhutan.


Bhutan Kralı Jigme Khesar GSMM’yi “nezaket, eşitlik ve insanlık gibi temel değerlerle ekonomik büyüme arayışının arasındaki köprü” olarak değerlendiriyor. Burada aslında refah ile verimlilik arasındaki kanıtlanmış ilişkiden bahsediyor. Bu etkileşim siyasi liderli olduğu kadar iş liderlerini de ilgilendirmeli. HBR’ın da açıkladığı üzere mutlu ve işiyle ilgili çalışanlar organizasyonlar için yararlıdır.

Bir araştırma bu insanların sağlıklarının daha iyi olduğunu, daha yaratıcı olduklarını, daha iyi sonuçlar elde ettiklerini ve ekstradan çaba göstermeye hevesli olduklarını gösteriyor.

Dahası, mutluluk bulaşıcıdır ve gelişime neden olan verimliliğin önünü açıyor.

İnsan Kaynakları Danışmanlığı


Peki liderler organizasyonlarının daha mutlu olmasını nasıl sağlar?


Belki de “mutlu” olmanın ne anlama geldiğini netleştirerek işe başlayabilirsiniz. Psikologlar mutluluğu üç ayırt edici olgu üzerinden tanımlıyor. İlki keyifli yaşam; gönül ferahlığı, umut ve duyusal keyif gibi pozitif deneyimleri kapsar. Bu refah türüne ekseriyetle Yunanca zevk anlamına gelen hedoni denir. İkincisi dolu yaşam; saadet veya ödemonya. Eski Yunanlılar insanı kaderi boyunca rehberlik eden bir “daimon” yani ruha inanıyordu. Bu kelime aynı zamanda "deha" anlamına da geliyor. Dolayısıyla dolu yaşam insanın kendi dehasını harekete geçirebilmesi anlamına geliyor; kendine özgü güçlerini ve yetenekleri yaşamını dolu dolu geçirebilmesi amacıyla kullanmasıdır. Üçüncü olgu ise anlamlı yaşam; insanın kendinden yüce bir şeyin parçası olma arzusuyla ilintilidir. Amacı olan bir kuruma ait olma ve katkıda bulunabilme isteğidir.

Her üç olgu da önemli ve iş liderleri de bu bilgiden yola çıkarak organizasyonlarıyla ilgili bazı sorulara eğilebilir.

•    Çalışanlarım işyerindeki ilişkilerden ve çevreden keyif alıyor mu?
•    Gülüyorlar mı?
•    Çalışanlarım doğru rollere mi sahip? Rolleri yeteneklerine uygun mu ve onlara gerekli zorlukları gösteriyor mu?
•    Dehalarını kullanma fırsatları oluyor mu?
•    Organizasyonun amacını anlıyorlar mı?
•    Kendilerini önemli bir şeyin parçası gibi hissediyorlar mı?

Organizasyonunuzun mutluluğuna neyin katkıda bulunacağı üzerinde düşünmekte fayda var: Sizin mutluluğunuz ve çevrenizdeki insanların mutluluğu.

"Susan David"


Siz de KRC Yönetim Danışmanlık Hizmetleri hakkında detaylı bilgi almak için +90 216 4747426 numaralı telefonumuzdan ya da info@krcyonetim.com mail adresimizden bize ulaşabilirsiniz.KRC Yönetim Danışmanlık, Yönetim Danışmanlığı, Kurumsal Eğitimler, Eğitim Danışmanlığı, 

İnsan Kaynakları, İnsan Kaynakları Danışmanlığı, Bordrolama Hizmetleri, Finansal Danışmanlık, Finans Danışmanlığı, Yatırım Danışmanlığı, Kurumsal Gelişim Danışmanlığı,

Vergi Danışmanlığı, Bordrolama, Bordrolama Danışmanlığı, Mali Müşavirlik, Mali Müşavirlik Hizmetleri, Aile Şirketleri, Aile Şirketleri Danışmanlığı, Aile Şirketleri için Yönetim Danışmanlık, Aile Anayasası, Aile Şirketleri için Aile Anayasası,

Instagram

Instagram