Sevdiğiniz İşi Nasıl Bulursunuz?İnsanlar her şeyi değiştirir, işte bu yüzden sizler ne olduğunu sorar haldesiniz. 


Dört yıl boyunca kimseyi tanımıyordum ve bunu başarabilecek insanların var olduğunu dahi bilmiyordum. Şimdi ise, işte San Fransisco'dayım ve etrafımdaki herkes bunu başarıyor. Bu durum normal hale geldi ve bunun nasıl yapılabileceğini düşünmek yerine nasıl yapılamayacağına odaklandım. Tam da o zaman, bu gerçekleştiğinde kafanızda bir ışık yanıyor ve tüm dünyanızı çevrelemeye başlıyor. Hiç çaba sarf etmeden, standardınız buradan buraya geliyor. Amaçlarınızı değiştirmeye ihtiyacınız yok. Sadece çevrenizi değiştirmelisiniz. İşte budur, işte bu yüzden bu insanlarla beraber olmayı seviyorum, gidebildiğim tüm Ted etkinliklerine gidiyorum, ya da işe giderken İpad'imde izliyorum, her neyse. Çünkü bir ihtimali gerçeğe dönüştüren bu insan topluluğudur. Beraber geçireceğimiz tüm bir gün, hatta daha fazlasına sahibiz.

Yönetim Danışmanlığı

İnsanlar, her şeyin hayal güçleri ile sınırlı olduğunu anlamaya başladılar. Bu artık bir klişe değil. Ne ile ilgilendiğiniz, hobiniz veya tutkunuz çok önemli değil. Örgü ile ilgileniyorsanız, örgü için herşeyi yapabilecek birini bulabilir ve ondan bir şeyler öğrenebilirsiniz. Bu çılgınca.

Bugün de tam bununla ilgili, konuşmacılardan yeni şeyler öğreniyor ve bu insanları her gün "Kendi Çizgini Yaşa" da sınıflandırıyoruz. Çünkü, sıradan insanlar sıradışı şeyler yaptıklarında ve bizler etrafta olduğumuzda bu normal hale geliyor. Ve bu ekstra işler yapan Gandhi veya Steve Jobs gibi olabilmekle ilgili değil. Sadece, kendiniz için önemli bir şey yapmak ve kendi etkinizi yaratmakla ilgili.

Hazır söz açılmışken, Gandhi bir avukattı ve daha büyük bir amaç uğruna, kendisi için önemli olan ve yapamadan duramayacağı bir şey tarafından çağırıldı. Sürekli hatırladığım şöyle bir sözü var: "Önce sizi görmezden gelirler, sona size gülerler sonra sizle kavga ederler ve siz kazanırsınız."

Birisi yapana kadar her şey imkansızdır. Ya size bunun yapılamayacağını ve denediğiniz için aptal olduğunuzu söyleyen insanlarla takılırsınız ya da size ilham veren kişilerin arasında olursunuz. Tıpkı bu odadaki insanlar gibi. Çünkü ben tüm dünyaya, imkansız gibi görünenin, aslında normal olabileceğini göstermeyi görevimiz olarak görüyorum. Bu hali hazırda başlamış durumda. Önce, bize ilham veren şeyleri yapalım ki, biz de diğer insanların kendi ilham kaynaklarını bulmalarını sağlayalım. Fakat, neyi aradığımızı bilmezsek, aradığımız şeyi bulamayız. Üzerimize düşeni yapmalı ve kararlı bir şekilde bu keşifleri başarmalıyız.

Çünkü ben %80'i sevdiği işi yapan bir dünya hayal ediyorum. Nasıl olurdu? Bunun için nasıl bir yenilik gerekiyor? İnsanlara nasıl davranmalısınız? İşler değişmeye başlardı.

Bitirirken sizlere tek bir sorum var… ve de bu soru gerçekten önemli olan tek şey...

Yapmadan duramayacağınız iş nedir? Onu keşfedin, onu yaşayın ve yalnız kendiniz değil, etrafınızdaki herkes için... Çünkü dünyayı değiştirmek buradan başlar. Yapmadan duramayacağınız iş nedir?

Scott Dinsmore’un TED Talks “Sevdiğiniz işi nasıl bulursunuz?” konuşmasından alıntıdır. Konuşmanın tamamına aşağıdaki video’dan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: TED.com/TalksInstagram

Instagram