Duygusal Zeka ve Başarı

Duygusal Zeka

İş hayatı duygularımızı bir kenara bırakıp profesyonelliğe yönelinmesi gerektiğini savunsa da yapılan araştırmalar duygusal zekasını (EQ-Emotional Quotient)  geliştiren kişilerin iş hayatında daha başarılı olduğunu kanıtlıyor.


EQ / Duygusal Zeka ilk kez 1990 yılında John D. Mayer ve Peter Salovey tarafından tanımlanmış. İki bilim insanının yaptığı tanımda duygusal zeka; “kişinin hem kendisinin hem de başkalarının duygularını izlemek, duygulardaki ayrımı yapabilmek, bu bilgilerle düşünce ve davranışlara yön verebilmek yetisine sahip olabilmek” olarak açıklanmıştır.


Duygusal zekasını geliştiren bireysel hem iş hayatlarında hem de özel yaşamlarında mutlu ve başarılı oluyorlar.

Duygusal zekayı geliştirmek için bazı ipuçları ise;

Kendimizi Tanımak 
Sevdiğiniz şeylerin, yeteneklerinizin, hangi alanlarda daha başarılı olabileceğinizin, istemediğiniz ama sürekli yaptığınız hataların farkında olmak.

Farkındalık
Nasıl hissettiğinizi, düşüncelerinizin akışını, olumluya mı olumsuz olana mı odaklanmaya meyilli olduğunuzu anlamak için uğraşmak.

Yönetim Danışmanlık


Olumsuz Düşünceleri Yönetebilmek
Eğer siz de EQ’nuzu geliştirmek istiyorsanız, olumsuz düşüncelerinizin yerine olumluları koyabilme yetisini kazanmanız gerekmektedir. Gün içerisinde her olumsuz düşünceye karşılık üç olumlu düşünce üretmek bu pratiği sürdürmek duygusal zekanızı geliştirici bir eylem olacaktır.

Eleştiriye Açık Olmak
Olumlu düşünce pratiği ile olumlu bir bakış açısına sahip bireysel gelen eleştirilerin yapıcı olup olmadığını fark edebilirler. Böylece kendinizde belki de değiştirmeniz / dönüşmeniz gereken şeyleri size fark ettirdikleri için eleştirenlere teşekkür bile edebilirsiniz.

Öfke Yönetimi
Gün içinde iş hayatında stres yaşamak doğal olsa da hissettiğimiz stres karşısında öfkemizi kontrol etmek için, dengeli ve iyi bir iletişim için çalışmamız duygusal zekamızı da geliştirecek bir adım olacaktır.

Empati Kurmak
Çoğu zaman kendimizi karşımızda insanın, iletişimde olduğumuz bireyin yerine koyduğumuzda onu anlamak, ne hissettiğini fark etmek daha kolay olacaktır. Empati yeteneğinizi geliştirmek hem başarılı ilişkiler için hem de insanların size karşı duyacağı sevgi ve saygı için önemli bir yetenek olacaktır.

Siz de KRC Yönetim Danışmanlık Hizmetleri hakkında detaylı bilgi almak için +90 216 4747426 / +905305802480 numaralı telefonlarımızdan ya da info@krcyonetim.com mail adresimizden bize ulaşabilirsiniz.KRC Yönetim Danışmanlık, Yönetim Danışmanlığı, Kurumsal Eğitimler, Eğitim Danışmanlığı, 

İnsan Kaynakları, İnsan Kaynakları Danışmanlığı, Bordrolama Hizmetleri, Finansal Danışmanlık, Finans Danışmanlığı, Yatırım Danışmanlığı, Kurumsal Gelişim Danışmanlığı,

Vergi Danışmanlığı, Bordrolama, Bordrolama Danışmanlığı, Mali Müşavirlik, Mali Müşavirlik Hizmetleri, Aile Şirketleri, Aile Şirketleri Danışmanlığı, Aile Şirketleri için Yönetim Danışmanlık, Aile Anayasası, Aile Şirketleri için Aile Anayasası,

Instagram

Instagram