728x90 AdSpace

İÇERİKLER
25 Mart 2019 Pazartesi

Çalışanların İş Yerinden Beklentisi

İnsan Kaynakları Danışmanlığı

Avrupa’nın ünlü iş arama sitelerinden totaljobs’un gerçekleştirdiği ankete göre potansiyel çalışanların yeni iş yerlerinden beklentileri oldukça çeşitli. 


Klasik olarak karşımıza çıkan ücret, kariyer imkanları, şirket lokasyonu gibi kriterlerin yanı sıra, son dönemde ön plana çıkmaya başlayan kriterlerden bir tanesi de esnek çalışma imkanları olarak dikkat çekmekte.


İşverenlerin, insan kaynakları departmanlarının büyük bir görevi çalışanlarla empati kurabilmek ve onların gerçek ihtiyaçlarını, motivasyon kaynaklarını belirleyebilmektir. Motivasyonu artıran etkenler artık sadece maaş olarak gözükmüyor.

totaljobs


Çalışanlar, esnek çalışma imkanlarının ve yan hakların çalışacakları iş yerinin tercihi konusunda önemli kriterler olduğunu söylüyor. totaljobs’un gerçekleştirdiği bu anketin ilginç sonuçları şöyle:

-  Maaş (%66)
-  Kariyer gelişimi (%31)
-  Yan haklar/faydalar (%29)
-  Ofis kültürü (%26)
-  Lokasyon (%26)
-  Esnek çalışma saatleri (%24)
-  İş/hayat dengesi (%23)
-  İş tanımı (%21)
-  İşveren markası (%15)
-  Kurum içi eğitim (%14)
-  İş güvenliği (%12)
-  Fark yaratmak (%10)
-  Etik değerler (%3)

Peki, masanın öbür tarafından bu durum nasıl değerlendiriliyor diye sorsak?

İşverenlerin de bu tarz değişimlere açık olduğu gözlemlenmiş. Ankete katılanlar arasındaki işverenlerin %66’sı esnek çalışma saatlerini uygulamayı düşündüklerini paylaşmış. %74’lük bir kesim part-time çalışma ile ilgili planları olduğunu, %65’i ise minimum bir gün evden çalışma fırsatını sağlamak için atacakları adımlardan bahsetmiş. Bu stratejilerin arkasında sadece çalışan olmadığını da söyleyen totaljobs, bu kadar önemli ve radikal kararların sıcak karşılanmasının arkasındaki en büyük nedenlerden birinin masrafsız iyileştirmelerle çalışan motivasyonunun artırılabileceği düşüncesi oluyor.

Kaynak: Pazarlamasyon.com

Yazar: Cemil Hayri Durgun

  • Blog Yorumları
  • Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Item Reviewed: Çalışanların İş Yerinden Beklentisi Rating: 5 Reviewed By: KRC Yönetim