Lider Olarak Nasıl Saygı Kazanırsınız?

Liderlik Eğitimleri


Red Hat’in CEO’su Jim Whitehurst kitabından yapılan bu uyarlama yazısı ile özellikle şirkette yeniyseniz, takımınızdakilerden farklı bir geçmişiniz varsa ve otorite konumunda değilseniz bir organizasyon içerisinde nasıl saygınlık kazanabileceğinizden bahsediyor.


Organizasyonunuzun liyakat algısında nerede duruyorsunuz? 


Kendinize şu soruyu yöneltin: “İnsanlar bana saygı duymak zorunda oldukları için mi saygı duyuyorlar, yoksa bu saygıyı hak ederek mi kazandım?” Çoğu insan yüksek pozisyonlar ve unvanları isterken bunun arkasında yatan neden başka insanların onlara saygı duymak zorunda kalmasıdır. Fakat bu saygı benim için saygının en alt kademesi, özellikle size saygı duyan kişi, sizden yaşça ya da rütbe olarak daha düşük bir seviyedeyse. Saygı kazanılmalıdır, unvanla ilgili değildir.

Eğer insanlar size sadece otoriteniz nedeniyle saygı duyuyorsa, sizin için minimum çaba sarf edeceklerdir. Çok zeki insanlar, sadece zeki oldukları için saygınlık kazanmışlardır, fakat herkes çok zeki olamaz. O zaman ne yapmalı? Yapılabilecekleri üç temel başlıkta toplayabiliriz:

Şirketinizin amacı için duyduğunuz tutkunuzu gösterin ve sürekli buna dikkat çekin. İnsanlar işine tutkuyla bağlı insanları takip etmekten daha çok hoşlanırlar.

Güvendiğinizi belli edin. Otorite sahibi pozisyonlardaki insanlar güvenlerini genelde iyi belli etmezler, özellikle takımlarına olan güvenlerini. Patronunuza olan güveninizi göstermek ne kadar önemliyse, sizin de size bağlı çalışanlara güvendiğinizi hissettirmeniz o kadar önemli.

Takımınızla ilgili olun. Güven kazanılmalıdır; çalışanlarınızı toplantıya çağırıp, ne yapmaları gerektiğini söyleyip sonra da tekrar kapalı kapılarınızın arkasına çekilmeniz güven kazanmanızı sağlayamaz. Çalışanlarınıza karşı açık olmalısınız, çalışanların zayıf noktalarınızı bilmeleri ve bu noktalar konusunda size yardımcı olabilmeleri gerekir. Kimse sizden kusursuz olmanızı beklemiyor, yani bir dağ kadar ulaşılmaz olmayın; bırakın takımınız sizinle çalışabilsiniz.

İtibar kazanmak ise zaman, sabır ve çalışma gerektirecektir, bu herkesin hoşuna giden bir süreç değil. Bu süreci kolaylaştırmak için kullanabileceğiniz birkaç metot var:

-   “Patron böyle istiyor” gibi sözler ve hiyerarşideki üst düzey isimlere vurgu yapmaktan kaçının. Bunlar işlerin kısa dönemde halledilmesini sağlayabilir, ama eninde sonunda tartışmaya gidecek ve merkezinde liyakat olan bir kültürü sekteye uğratacaktır.

-   Büyük çaba veya katkı gösteren insanları topluluk önünde tebrik edin. Bu tüm takımınızın kopyada olduğu bir teşekkür e-postası bile olabilir.

-   Nüfuzunuzun hiyerarşideki pozisyonunuzdan (veya ayrıcalıklı bilgiye ulaşım hakkınızdan mı) geldiğini, yoksa kazandığınız saygınlıktan mı ileri geldiğini gözden geçirin. İlk söylenene daha yakın olduğunuzu düşünüyorsanız, ikinci duruma yaklaşmak için elinizden geleni yapın.

-   Proaktif olarak geri bildirim ve belirli bir konu hakkında yeni fikirler isteyin. Hepsine geri dönüş yapmalısınız ama sadece iyi olanları uygulayın. Ama sadece en iyileri alıp devam etmeyin; herkesin gruptaki varlığını fark ettirmek, liyakatin altını çizmek için için bütün fırsatları kullanın.

-   İyi çalışan bir ekip üyesini ilginç bir görev ile ödüllendirin, bu görev özellikle onun uzmanlık alanında olmak zorunda değil.

Yazar: Jim Whitehurst
Kaynak: HBR Türkiye

Siz de KRC Yönetim Danışmanlık Hizmetleri hakkında detaylı bilgi almak için +90 216 4747426 / +905305802480 numaralı telefonlarımızdan ya da info@krcyonetim.com mail adresimizden bize ulaşabilirsiniz.


Instagram

Instagram