UPS İnsan Kaynakları Direktörü Regina Hartley’den

Regina Hartley / TED

İşe alınacak en doğru kişi, en iyi özgeçmişe sahip olmayan kişi olabilir mi?


Şu özgeçmişi ele alalım. Adayın ailesi onu evlatlık vermiş. Hiç bir zaman üniversiteyi bitirememiş. Sürekli bir işten ötekine atlamış. Bir süre Hindistan'da kalmış ve hepsinden öte, disleksisi var. Bu adamı işe alır mıydınız? Onun adı Steve Jobs.


Mükemmel özgeçmişe sahip bir aday ile zorluklarla savaşmış bir kişinin arasında seçim yapmak hakkında, UPS İnsan Kaynakları Direktörü Regina Hartley her zaman "Kavgacı"lara bir şans veriyor.

Zorluklarla büyümüş bir kişi olarak Hartley, sıkıntılı koşullarda gelişim gösteren kişilerin sürekli değişen iş ortamına daha iyi adapte olabildiklerini düşünüyor. "Hafife alınan adayı seçin, gizli silahları tutku ve amaç olan kişiyi" diyor. "Kavgacıyı işe alın".Şirketin açık bir pozisyon için ilan veriyor. Başvurular yağmaya başlıyor ve uygun adaylar belirleniyor. Şimdi ise seçme aşaması başlıyor. Kişi A: Sarmaşık Birliği mezunu, 4.0 ortalama, harika bir özgeçmiş, mükemmel referanslar. Her şey olması gerektiği gibi. Kişi B: Devlet üniversitesini bitirmiş, bir işten diğerine atlamış ve kasiyerlik, şarkıcı garsonluk gibi alelade işlerde çalışmış. Fakat unutmayın -- ikisi de işe uygun. Şimdi, size soruyorum: kimi seçeceksin?

İş arkadaşlarımla birlikte bu iki kategorideki adayı tanımlamak için bazı resmi terimler oluşturduk. A kişisini "Gümüş Kaşık" olarak adlandırıyoruz. Açık şekilde avantajlı ve kaderinde başarı olan kişi. B kişisine ise "Kavgacı" diyoruz. Aynı noktaya gelebilmek için mücadele etmek zorunda kalan kişi. Az önce bir insan kaynakları direktörünün kişilere Gümüş Kaşıklar ve Kavgacılar dediğini duydunuz.
Bu politik olarak pek doğru değil ve yargılayıcı bir ifade gibi görünebilir. Fakat, insan kaynakları lisansım iptal edilmeden şunu söylemeliyim ki :)

Hemen açıklayayım.

Bir özgeçmiş, bir hikaye anlatır. Yıllar içinde, insanlarla ilgili öğrendiğim bir şey var ki, derme çatma, karışık tecrübelere sahip kişiler gördüğümde özgeçmişi bir kenara atmadan önce durup, iyice bir düşünmek gerekiyor. Çok fazla değiştirmiş bir kişi istikrarsız, dikkat eksiği olan, tahmin edilemez biri gibi görünebilir. Ya da zorluklara karşı tutkuyla mücadele etmiş biri de olabilir. Kavgacı, en azından bir mülakatı hak eder.

İnsan Kaynakları Danışmanlığı


Açık konuşmak gerekirse, Gümüş Kaşık'lara karşı elimde hiç bir koz yoktur. İyi bir üniversiteye girmek ve başarıyla mezun olmak çok fazla emek ve fedakarlık ister. Fakat, tüm hayatın başarı üzerine inşa edilmişse zor durumlar ile nasıl başa çıkacaksın? İşe aldığım elit bir üniversiteden mezun bir kişi bunu yaşamıştı. Bir işi daha iyi anlayabilmesi için verdiğim bazı görevleri kendi seviyesinin altında görmüştü, çünkü elit bir üniversiteden mezundu. Sonunda istifa etti. Diğer yandan, tüm hayatında hata yapmak kaderin olmuş ama sonunda başarmışsan?

Kavgacı ile mülakat yapmanız konusunda ısrar ediyorum. Bu konuda çok şey biliyorum, çünkü ben bir Kavgacı'yım. Doğmadan önce, babama paranoyak şizofreni teşhisi konmuş ve zekasına rağmen herhangi bir işe tutunamamış. Hayatımızın bir bölümü "Guguk Kuşu" iken, diğer bir bölümü "Uyanış", bir diğer kısmı ise "Akıl Oyunları" idi.

Ben bekar bir anne tarafından yetiştirilen beş çocuğun dördüncüsüyüm. Brooklyn, New York'ta kötü bir mahallede. Hiç bir zaman bir evimiz, bir arabamız, bir çamaşır makinemiz olmadı. Çocukluğumun büyük bir kısmında bir telefonumuz dahi yoktu. Bu yüzden iş hayatında başarı ve Kavgacılar arasındaki ilişkiyi anlayabilmeyi çok istedim, çünkü hayatım kolayca farklı bir yöne sapabilirdi. İşlerinde başarılı insanlar ile tanıştıkça ve güçlü liderlerin profillerini okudukça, ortak bir nokta farkettim.

Bir çoğu, erken yaşta zorluklar yaşamıştı. Fakirlik, terk edilmişlik, çocuk yaşta anne veya babasının ölümü, öğrenmeye yönelik engeller, alkolizma ve şiddet. Çoğu kişi, böyle bir travmanın felakete yol açacağını düşünür ve ortaya çıkan olağandışı duruma odaklanır. Fakat bu olağandışı olaylar incelendiğinde beklenmedik sonuçlara ulaşılmıştır: en kötü koşullarda dahi gelişim ve dönüşüm gerçekleşebiliyor. Bu noktada dikkate değer ve mantığa aykırı bir olgu keşfedildi. Bilim adamları buna Travma Sonrası Gelişim diyor.

Risk altındaki çocukların yaşadığı zorlukların etkilerini ölçmeye yönelik bir araştırmada; 698 çocuktan oluşan bir grup içerisinde, ki bu çocuklar en ciddi ve zorlayıcı olayları tecrübe etmiş kişiler, üçte biri sağlıklı, başarılı ve üretken bir hayata sahip olmuşlar. Her şeye ve başaramayacaklarına dair tüm beklentilere rağmen, başarmışlar. Üçte biri.

Şu özgeçmişi ele alalım. Adayın ailesi onu evlatlık vermiş. Hiç bir zaman üniversiteyi bitirememiş. Sürekli bir işten ötekine atlamış. Bir süre Hindistan'da kalmış ve hepsinden öte, disleksisi var. Bu adamı işe alır mıydınız? Onun adı Steve Jobs.

Dünyanın en başarılı girişimcilerine yönelik yapılan bir araştırmada, önemli bir kısmının disleksiye sahip olduğu görülüyor. A.B.D.'de girişimcilerin yüzde 35'inin disleksisi var. Bu girişimciler arasında dikkat çeken ise travma sonrası gelişimi tecrübe edenler, öğrenme bozukluklarını, tercih edilesi bir avantaj olarak görüyorlar, çünkü bu sayede daha iyi dinleyici olmuş ve detaylara daha fazla dikkat etmişler. Bu zorluklara rağmen, şimdiki durumlarında olduklarını düşünmüyorlar, bu zorluklar sebebiyle bu duruma geldiklerini biliyorlar. Yaşadıkları travma ve geçim sıkıntılarının bunu başarmak için önemli olduğunu benimsemişler ve bu tecrübeler olmadan başarılı olabilmek için ihtiyaçları olan güç ve dayanıklılığa sahip olamayacaklarını biliyorlar.

İş arkadaşlarımdan birinin hayatı 1966'daki Çin Kültürel Devrimi sonrasında alt üst olmuş. 13 yaşındayken, ailesi şehir dışında bir eve taşınmış, okullar kapanmış ve 16 yaşında Pekin'de bir tekstil fabrikasında iş bulana kadar yalnız başına kalmış. Fakat, kaderine boyun eğmek yerine, eğitimine devam edebilmek için bir çözüm yolu bulmuş. 11 yıl sonra, politik ortam değiştiğinde son derece seçici bir üniversite sınavı olduğunu öğrenmiş. Tüm ortaokul ve lise müfredatını öğrenebilmek için 3 ayı varmış. Bu yüzden, her gün fabrikadan eve döndüğünde, kısa bir uyku çekip, gece 4'e kadar çalışmış ve sonra işe gitmiş. Bu döngüyü 3 ay boyunca her gün tekrarlamış. Sonunda sınavı geçmiş, başarmış. Eğitime olan bu bağlılığı hiç değişmemiş ve hiç bir zaman umudunu kaybetmemiş. Bugün, bir yüksek lisans derecesine sahip ve iki kızı Cornell ve Harvard'dan mezun.

Kavgacılar kendileriyle ilgili şöyle düşünür: kişinin tamamen kontrol edebileceği tek insan kendisidir. İşler iyi gitmediğinde, Kavgacılar "Daha iyi bir sonuç alabilmek için ne yapabilirim?" diye sorar. Kavgacılar, kendilerini vazgeçmekten alıkoyan bir amaca sahiplerdir. Fakirlik, deli bir baba ve birçok saldırıdan sağ kurtulmuş birinin "İşle ilgili zorluklar da nedir ki?" demesi gibi :)
“Gerçekten mi? "Çok basit. Halledebilirim, bu iş bende." :)

Bu bana şunu hatırlatıyor - mizahı. Kavgacılar, mizahın zor zamanları atlatmak ve gülmenin bakış açısını değiştirmek için faydalı olduğunu bilirler.

Son olarak, bir de ilişkiler vardır. Zorlukları aşan insanlar, bunu yalnız başlarına yapmazlar. Yolun bir yerinde içlerindeki gücü ortaya çıkaracak ve başarılarına yatırım yapacak birisini bulurlar. Ne olursa olsun, güvenebileceğiniz birisine sahip olmak zorlukları aşmak için çok önemlidir. Ben şanslıydım. Üniversiteden sonraki ilk işimde bir arabam yoktu, bu yüzden iki köprü boyunca yolu genel müdürün asistanlığını yapan bir kızın arabasında gidip geldim. Beni işimde kolladı ve geçmişime takılıp kalmak yerine geleceğime odaklanmam için bana cesaret verdi. Hayatım boyunca bana kaba kuvvetle de olsa dürüstçe doğruları aktaran ve yol gösteren çok insanla karşılaştım. Bu kişiler bir zamanlar üniversite harcımı ödeyebilmek için şarkıcı garsonluk yaptığımı umursamadılar.

Sizlere son bir değerli kavramı anlatarak veda edeceğim. Ayrımcılığa karşı uygulamalar geliştirmeye kendilerini adamış firmalar Kavgacıları destekleme eğilimindedir ve rakiplerinden daha başarılıdırlar. DiversityInc firmasının yaptığı bir çalışma, ayrımcılık karşıtı olan zirvedeki 50 firmanın, %25 oranla 500 endeksinde daha başarılı olduğunu gösteriyor.

Asıl soruma geri dönelim. Hangisinden yana olacaksınız? Gümüş Kaşık mı, yoksa Kavgacı mı? Ben, hafife alınan katılımcıyı seçin derim gizli silahları tutku ve amaç olan kişiyi.
Kavgacıyı işe alın.

UPS İnsan Kaynakları Direktörü Regina Hartley
Kaynak: ted.com

Siz de KRC Yönetim Danışmanlık Hizmetleri hakkında detaylı bilgi almak için +90 216 4747426 / +90 530 5802480 numaralı telefonlarımızdan ya da info@krcyonetim.com mail adresimizden bize ulaşabilirsiniz. Instagram

Instagram